ההסתדרות הכריזה היום (שלישי) על סכסוך עבודה כללי שתקף לכלל עובדי המעבדות, ובכללם הביוכימאים והמיקרוביולוגים, זאת עקב חוסר היענות המדינה להעלות את שכר העובדים, למרות העומס הרב שבו נמצאים עובדי המעבדות בימים אלה. "העובדים נדרשו לבצע עשרות אלפי בדיקות ביום לזיהוי נגיף הקורונה ומאות אלפי בדיקות סרולוגיות לזיהוי נוגדנים כנגד הנגיף, וזאת בנוסף לעבודת המעבדות השוטפת לצורך שמירה שגרתית על בריאות הציבור – ללא תגמול ראוי", טוענים בהסתדרות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בהסתדרות מסבירים כי הסכסוך הוכרז על רקע התפשטות נגיף הקורונה בישראל בחודשים האחרונים, דבר אשר הצריך את כל עובדי המעבדות בבתי החולים, במעבדות המחוזיות, במעבדות בקופות החולים, במעבדות לבריאות הציבור ובמכון לביקורת ותקינה להתגייס ולעמוד בחזית המאבק לעצירת התפשטות הנגיף, תוך סיכון ממשי לבריאותם ולבריאות בני משפחתם.

"עובדי המעבדות נדרשו לבצע עשרות אלפי בדיקות ביום לזיהוי נגיף הקורונה ומאות אלפי בדיקות סרולוגיות לזיהוי נוגדנים כנגד הנגיף, וזאת בנוסף לעבודת המעבדות השוטפת לצורך שמירה שגרתית על בריאות הציבור", נכתב בהודעת ההסתדרות. "המצב הביא למחסור בכוח אדם לביצוע הבדיקות בהתאם לדרישות משרד הבריאות והמעסיקים, ומנגד תגבור בכוח אדם לא מקצועי, לא מיומן וללא הרשאות – בניגוד ל'תקנות בריאות העם'. בנוסף, עולה דרישה לביצוע שעות עבודה נוספות מעבר לתקן ללא תגמול ראוי ומוסכם".

עוד מציינים בהסתדרות כי המשא ומתן בין נציגות העובדים למעסיקים לחתימה על הסכם קיבוצי שיסדיר את מתכונת העבודה בתקופת המשבר והתגמול בגינה, נקלע למבוי סתום.

בעקבות כך, ההסתדרות הכריזו על סכסוך עבודה שיחול על כל עובדי המעבדות המועסקים במשרדי הממשלה, לרבות משרד הבריאות, שירותי בריאות כללית; המרכזים הרפואיים הדסה, שערי צדק, איכילוב, בני ציון, אסותא, הרשויות המקומיות, קופת החולים מאוחדת ועובדי קרנות המחקר אצל המעסיקים השונים.