בקשת מזכ"לית הסתדרות המורים מרתיחה את הגננות, במשרד האוצר קוראים לקיים לימודים בל"ג בעומר: מאז הודעת הסתדרות המורים הבוקר (שישי) בה ביקשה המזכ"לית יפה בן דויד מגננות להתנדב וללמד ביום שלישי, ל"ג בעומר, גננות רבות זועמות. בירושלים הודיעו שסייעות שיעבדו ביום הזה יקבלו שכר מלא וברעננה הודיעו שיפעילו את גני הילדים. במשרד האוצר פנו לבן דויד - וביקשו שיתקיים יום לימודים: "נגיע להבנות לגבי ההמשך". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות  

"איך היא מעזה להעביר את זה אלינו כדיש היא תצא הנחמדה? היא הציעה ואנחנו הגננות המכשפות לא הסכמנו", כתבו גננות זועמות. "מאוד פשוט – אני לא מתנדבת בעבודה שלי", כתבה גננת אחרת בקבוצת גננות אנונימית.

"אני אבחר איפה, מתי ואם להתנדב". אחרת כתבה בזעם: "כל יום עבודה עולה לי 200 שקל לבייביסיטר, עכשיו אני אוציא את זה גם ביום חופש?".

"שמענו היום על הפנייה ההזויה שלך אלינו, הגננות, המאפשרת לנו להתנדב ביום ל"ג בעומר. אנחנו לא מבינות איך אפשר להפקיר אותנו בימים אלה ולתת הנחיה שמעמידה אותנו מול התסכול המתמשך של הורים?", כתבו גננות נוספות. 

"אנחנו שעבדנו לאורך התקופה הזו במסירות, במקצועיות, באהבה גדולה לילדים כדי שבתקופה המורכבת הזו ילדי הגנים יחוו מעט שפיות וימשיכו בשגרת הלמידה, תוך התגברות על מכשולים וקשיים לא פשוטים, אנחנו שיותר מכל זקוקות לרוח גבית, הגנה, בהירות, חד משמעיות לקראת שיבה לגנים, מרגישות כעת מופקרות ללחצי ההורים". 

דווקא בעת הזאת, שאנו כל כך זקוקות להגנה, הארגון מפקיר אותנו בהחלטות הזויות, חסרות מנהיגות ואנחנו מתביישות. מצופה ממנהיגה שתדע לקבל ברגעים הנכונים החלטות אמיצות. בהחלטתך אין אומץ, יש הפקרה של הציבור עליו את אמורה להגן. על מנת להתנדב לא דרושה לנו הסכמתך!". 

"במקום לקבל החלטה מנהיגותית ופשוט לבטל את חופשת ל"ג בעומר (בטח בגנים), שולחים את ההורים לנהל מלחמה מול הגננת שיכולה לפתוח 'בהתנדבות'. אם יש לה ילדים קטנים בלי גן, זה כמובן מעניין כלב מת", צייצה העיתונאית והמחנכת לשעבר חן סרור-ארצי. "במקום מדיניות, שנור. במקום התוויית דרך, השלכה לבריכת בוץ. גועל נפש".

בעיריית ירושלים הודיעו: סייעות יקבלו שכר מלא על עבודתן בל"ג בעומר 

ויש מי שדווקא תומך במהלך של מזכ"לית הסתדרות המורים. ראשי ערים שונים, בהם ראש עיריית גבעתיים, רן קוניק, הודו לבן דויד על הקריאה להתנדב: "אני רוצה להודות לגברת בן דויד על מכתבה הקורא לגננות להתנדב ביום ג׳. גננות יקרות, ההורים תולים בכן תקוותם, ובטוחים שתרימו את הכפפה. ההערכה אליכן עצומה, והיא תלך ותגדל ככל שדוגמה אישית וערבות הדדית ייצאו מכם ויובלו על ידיכם. בואו לגן ביום ג׳, הילדים מחכים לכן".  

 יפה בן דוד, מנכ
קריאת המזכ"לית לגננות חוללה סערה | צילום: החדשות 12

מנהל בית הספר עירוני ד' בתל אביב, נתי שטרן, קרא למורים בבית הספר שלו להגיע ולהתנדב ביום ל"ג בעומר: "העליתי היום הצעה במפגש הנהלת בית הספר, שלא לקיים בעירוני ד' את חופשת ל"ג בעומר שנקבעה ליום שלישי. הצעתי היא להמשיך ביום זה בשגרת ההוראה - הן מרחוק (ז'-י') והן בבית הספר (י"א-י"ב). אני סבור שצעד כזה מצדנו יוסיף רבות לתלמידים ויתרום עוד לתחושת הקשר המתהדק בין עירוני ד' לבין הקהילה - התלמידים וההורים". 

בהמשך להודעת הסתדרות המורים, הגיעו בעיריית ירושלים להבנות על מנת להפעיל יום לימודים בגני הילדים בעיר, ולפיכך: על פי החלטת הסתדרות המורים, הגננות יוכלו לבחור אם להתנדב וכן לפתוח את גני הילדים, ביום שלישי ה- 12.5, אך הסייעות בגנים אשר משכורתם משולמת ע"י עיריית ירושלים יקבלו שכר מלא על עבודתן.

"בעקבות משבר הקורונה, ההיגיון אומר לפתוח את גני הילדים כרגיל ביום שלישי, לאור ביטול מדורות ל"ג בעומר", אמר ראש העיר, משה ליאון. "בעקבות ההודעה של הסתדרות המורים התגייסנו מיד ויחד עם הסתדרות העובדים הוחלט כי הסייעות העירוניות יעבדו בשכר מלא. אלה ימים מורכבים שבשביל לצלוח אותם נדרשת מאיתנו גמישות ויצירתיות רבה. אני מבטיח להורים שנעשה ככל שביכולתנו, תמיד, על מנת לסייע ולהקל". 

גני ילדים 01, שלישיית גנים בגני תקווה
גננות יתנדבו לעבוד בחופשת ל"ג בעומר? | צילום: טל נסים, עיצוב-הירש רוסמן אביצור אדריכלים

בהסתדרות פנו הבוקר לגננות, וכתבו: "בימים האחרונים קיבלנו מכן פניות רבות בהן הובע רצון להתנדב בל"ג בעומר ובכך לייצר לילדי הגנים רצף חינוכי ותחושה של בטחון ושיגרה. לאור נסיבות מיוחדות אלו, אנו קוראות לגננות שרוצות ומוכנות לסייע לתלמידים, לבוא ולהתנדב במהלך חופשת ל"ג בעומר", נאמר במכתב שעליו חתומות יו"ר הסתדרות המורים יפה בן דוד ויו"ר המחלקה לגננות בהסתדרות, ענת דדון.

"חשוב לנו לחדד כי חופשת ל"ג בעומר היא חופשה המעוגנת בהסכם", כתבו. "לפיכך, רק גננות המעוניינות להתנדב תגענה לגני הילדים. כמובן שגננת שתבחר לנצל את יום החופשה שלה - תוכל לעשות זאת. ברצוננו להביע שוב את הערכתינו לרוח ההתנדבות שהפגנתן ויודעות שאתן תמיד ראשונות להתייצב בחוד החנית של מערכת החינוך - בחירום ובשגרה".