בדרך לגל שני? פרופ' רן בליצר, מנהל מכון המחקר של קופת חולים כללית וחבר הצוות לטיפול במגפות, הזהיר היום (רביעי) בריאיון לקרן נויבך בכאן רשת ב' כי הרשויות אינן ערוכות להתפרצות מחודשת של המגפה בתוך שבועות. "אנחנו לא ערוכים לגל התחלואה השני", הצהיר. "הכי חשוב להכין את מערכת הבריאות. להקים תשתית אנושית, תקציבית ולהיות מוכנים לגל הבא. זה עקב אכילס שלנו. צריך לנצל את תקופת הרגיעה כדי להגיע מוכנים".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"אנחנו נמצאים בתקופה שבה יש את השפל הכי גדול של המחלה באוכלוסייה, ממש שליטה ובקרה מופלאה שהגיעו אליה", הסביר פרופ' בליצר. "הכללים שנקבעים כעת הם חוצים פני עתיד והמטרה היא לשמר אותם. תארי לעצמך שהכללים האלה אמורים להיות תקפים גם בעוד שבועיים-שלושה - גם בסיטואציה שבה התחלואה גדלה אך לא הגיעה לרף משרד הבריאות שבו צריך להחזיר את ההגבלות מחדש. באותה סיטואציה אני לא בטוח שנדבר באותה צורה".

קורונה בישראל (צילום: נתי שוחט, פלאש 90)
"צריך לנצל את תקופת הרגיעה להיערכות". ארכיון | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

לדברי פרופ' בליצר, "אם נחזור לסיטואציה שבה אנחנו רואים 70-100 חולים ביום, אנשים ידעו שהסיכוי להידבק גבוה יותר ואני בטוח שכל אחד ירצה לנהל את הסיכונים קצת אחרת. חלק גדול מהאוכלוסייה מבין את הסיטואציה ואת הסיכונים, וההכרח שלנו הוא לאפשר להם סביבה בטוחה - בייחוד לילדים שנמצאים בתוך סביבת הלימוד שמגדילה את הסיכויים להידבק".

"אירוע אחד משנה מציאות עבור מדינה שלמה"

כשנשאל אם אנחנו רחוקים מפתיחה מוחלטת של המשק, השיב פרופ' בליצר: "בסוף היום אין שחור ולבן באירוע הזה, אין צודק וטועה. עדיין לא למדנו מספיק על המחלה ועל הדינמיקה שלה בחברה הישראלית כדי להגיד מה בטוח ומה לא. אנחנו לומדים בשיטת ניסוי וטעייה - ככל שהסיטואציה מסביבנו טובה יותר ויש פחות העברה, אנחנו מרשים לעצמנו לקחת יותר סיכונים ויותר מרווחי ביטחון. לקצב שבו שוחרר המשק הישראלי אין אח ורע בעולם מבחינת המהירות והעוצמה. ימים יגידו אם זה נעשה מהר מדי. אסור להתנבא באירוע הזה".

חגיגות ל"ג בעומר בניגוד להנחיות בירושלים (צילום: מחאות החרדים הקיצוניים)
"עלול לייצר מציאות שונה לגמרי". התקהלות אסורה במאה שערים | צילום: מחאות החרדים הקיצוניים

פרופ' בליצר ציין כי בשלב זה הוא סבור שפתיחת המשק לא נעשתה מהר מדי: "אני חושב שזה לא היה מהר מדי, לא בגלל שאין סיכון, אלא כי מה שעומד מנגד בשיתוק של המשק, במשמעויות הכלכליות ובמשמעויות החברתיות גדול לאין ערוך מהסיכון שאנחנו לוקחים על עצמנו כשאנחנו פותחים יותר ויותר".

"אני מניח שתימצא פה השגרה המקלה ביותר שמאפשרת לנו נורמליות שלב אחד לפני שתתחיל התפרצות נוספת", המשיך. "אבל אף אחד לא יודע בדיוק באיזו נקודה מגיעה ההתפרצות ויש גם אירועים בלתי צפויים שיכולים לשנות את התמונה. דרום קוריאה, שחשבה שהמצב בשליטה ועשתה יותר בדיקות מכל מקום אחר, מצאה את עצמה סוגרת מחדש דברים בגלל אירוע בודד של איש אחד שהדביק 30 איש במועדוני לילה. אירוע אחד משנה מציאות עבור מדינה שלמה".

פרופ' בליצר התייחס להתקהלויות האסורות שתועדו בל"ג בעומר בשכונת מאה שערים בירושלים ובהר מירון, והזהיר: "אירוע המוני שבו אנשים נמצאים בצפיפות גדולה לאורך זמן זו הסיטואציה האידיאלית להדבקה המונית. אם במצב רגיל אדם אחד עלול להדביק שני אנשים או שלושה, באירוע כזה אדם יכול להדביק עשרות. האם יכול להיות שמה שקרה בל"ג בעומר הולך לייצר עבורנו מציאות אחרת לגמרי בעוד שבועיים? ייתכן".