דבריו של הרב הראשי הספרדי לישראל, יצחק יוסף, על קהילת יוצאי ברית המועצות ממשיכים לעורר היום (שלישי) הדים. לאחר שתועד תוקף במילים קשות את העולים ומכנה אותם "גויים שונאי דת" ואף סירב להתנצל, הגיבו עולים לשעבר על דבריו החריפים: "מסוכן ומקומם שאדם בעמדה כה בכירה מחזיק בדעות חשוכות כאלה", כתבה השחקנית אניה בוקשטיין בחשבון הפייסבוק שלה ואילו סמיון גרפמן אמר בזעם לחדשות 12 כי על הרב הראשי להתפטר עוד היום.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"הגזענות הזו - אין לה סוף", התלונן גרפמן. "אני חושב שהרב הראשי פוגע דווקא בציבור החרדי: עכשיו קהילת העולים חושבת שכל הציבור החרדי חושב עלינו ככה - אבל זה לא נכון. זה הרבנים הראשיים שעושים את הגזענות הזו והפילוג בעם".

"עליתי ב-1990", המשיך גרפמן. "עד אז, במשך 10 שנים כשהייתי בבית ספר באוקראינה הייתי חוטף מכות כל שני וחמישי על זה שאני יהודי. כשעליתי, היו כמה ערסים בבת-ים שזרקו לי 'רוסי' פה, 'רוסי' שם. אבל היום, כשהרב הראשי שמקבל משכורת גם ממני וממלא תפקיד ממשלתי, אומר אמירות כאלה – אני חושב שהוא צריך להתפטר עוד היום".

מנגד, מנכ"ל ארגון "חותם" עמיטל בראלי הסביר כי הסוגיה המרכזית אליה התכוון הראשון לציון היא גיור. "העולים מרוסיה הביאו איתם ברכה עצומה למדינת ישראל", טען בראלי. "אבל הנושא המרכזי שנמצא על שולחן זה הנתון שפרסם משרד המשפטים, לפיו למעלה מ-65% מעולי רוסיה אינם יהודים. מדובר בסדר גודל של 450 אלף אזרחי מדינת ישראל, עם תרומה אדירה למדינה, אבל שאינם יהודים. אנחנו צריכים לשאול עצמנו כחברה האם אנחנו רוצים ששליחי סוכנות ימשיכו להסתובב ברחבי העולם ולאסוף לכאן אנשים שהחיבור שלהם לצביון היהודי מאוד רחוק.

מוקדם יותר פרסמה השחקנית אניה בוקשטיין פוסט בחשבון הפייסבוק שלה, בו קראה לאחדות ולהפצת אהבה במקום שנה ופילוג. "עצוב לי מאוד לקרוא את הדברים המסיתים והשקריים של הרב הראשי על העלייה מברית המועצות", כתבה. "מסוכן ומקומם שאדם בעמדה כה בכירה מחזיק בדעות חשוכות כאלה ומרשה לעצמו להפיץ אותן בפני רבנים נוספים .במקום השקרים ההזויים של האיש הזה, זה בדיוק הזמן להזכיר את מאות אלפי הרופאים, המורים, אנשי המדע והרוח שהגיעו מברית המועצות ותרמו להמשך שגשוגה של ישראל מתוך אהבת אמת למקום הזה. הדבר היחיד שראוי לעשות כרגע זה את מה שהיהדות באמת מלמדת אותנו. להתאחד ולהוקיע את מי שמפיצים שנאה".

סייע בהכנת הכתבה: כרמל ליבמן