כחלק מהשקת אתר N12 החדש, כתב הבריאות יואב אבן ענה היום (ראשון) לשאלות הגולשים – שבאופן לא מפתיע, שאלו בעיקר על התפשטות נגיף הקורונה בעולם, וההגעה שלו לישראל. אז האם הקורונה באמת כל כך מסוכנת? וגם: איך משרד הבריאות מחליט על מדיניות הבידוד?

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מה קורה עם הישראלים שחוזרים בטיסה או טסים לאיטליה?

כרגע אין כלום ושום דבר. אפשר לנסוע כרגיל, אבל אנחנו יודעים שיש שם התפרצות שעלולה לצאת משליטה ולכן לא נופתע אם בימים הקרובים איטליה תצטרף למדינות שמי שחוזר מהן צריך להיות בבידוד של שבועיים.

איך משרד הבריאות מחליט על מדיניות הבידוד ואיזה מדינות נכללות?

המדינות שנכנסות לרשימה הן אלה שיש בהן תחלואה גבוהה - סין, תאילנד, מקאו, דרום קוריאה ויפן.

היכן נכנסים לבידוד?

מי שנמצא בבידוד צריך להיות בחדר נפרד מאנשי הבית עם חלון פתוח, ולא לצאת לאזורים אחרים של הבית. דלת סגורה וחלון פתוח, להשתדל להיות במגע מצומצם עם דיירי הבית.

למה לא מרחיבים את זמן הבידוד?

ישנם 14 יום דגירה של הנגיף, אבל אנחנו שומעים גם על 24 ו-27 יום, אבל השבועיים זה כדי שיהיה שפוי, עם גבול מסוים.

מדוע מחזירים את הקוריאנים לארצם?

יש חשש שהמטוס שמגיע יביא חולים, ומספר הנדבקים בדרום קוריאה הוכפל. זה הפך להיות מוקד מסוכן - לא הייתה ברירה.

איך עוצרים נגיף כל כך מדבק?

חצבת זה וירוס מדבק, מספיק שאכנס לחדר שלפני שעתיים היה שם חולה חצבת אני עלול להידבק. עם הקורונה זה שונה, אני צריך להיות במרחק של 2 מטר למשך לפחות רבע שעה זה הרבה פחות מדבק. זה נגיף חדש שהמדע לא הכיר, אין חיסון. אין תרופה, והוא יותר מדבק וקטלני מהשפעת, פחות מהסארס - אבל עדיין מסוכן.

האם הקורונה מסוכנת יותר משפעת?

יותר מסוכן משפעת רגילה. הוא פחות קטלני, ולשפעת יש חיסון, אז שפעת פחות מסוכנת. המסכות לא מצילות מלהידבק, רק עוזרות לא להדביק. יש מסכות מעטות שמונעות הידבקות.

חבילות מסין אפשר להידבק?

ככל הידוע, עד היום אין סיכוי להידבק בדואר מחבילות מסין.

אפשר עדיין לנסוע לאירופה?

אין אזהרה או המלצה לנסיעות לאירופה לכן לא הייתי מבטל נסיעה. אני לא אופתע אם תהיה בימים הקרובים אזהרה לאיטליה, או שמי שנוסע לאיטליה יכול להיות שעד שיחזור יתבקש להיכנס לבידוד.