"נעשה כל מאמץ לתת פסק דין בהקדם" - כך הגיבה היום (חמישי) נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות בתגובה לעתירת נציגי הקהילה הגאה בנושא חוק הפונדקאות שלטענתם מפלה זוגות גאים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אנו מודים לנשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, על ההתחייבות לתת פסק דין בהקדם בעתירתנו. היא מזכירה לנו כי יש שופטים בירושלים והם אינם כפופים לשיקולים קואליציוניים מופרכים", אמר יו"ר עמותת "אבות גאים" עוז פרבין, ואיתי פנקס-ארד, חבר מועצת העיר תל אביב.

השניים בירכו על דברי הנשיאה ועל יתר שופטי בית המשפט, על כך ש"כבר השמיעו את קולם באופן ברור נגד האפליה הבוטה שממנה סובלים האבות הגאים והיחידניים בחוק הפונדקאות. כל רצוננו הוא לראות שתי מילים: עתירתכם התקבלה, ויפה שעה אחת קודם".

הפגנת הקהילה הגאה - פונדקאות (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
החוק ישונה? ארכיון | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ביום שני האחרון פורסם לראשונה במהדורה המרכזית כי נציגי הקהילה הגאה ניסחו עתירה מחודשת בנושא חוק הפונדקאות שאותו הגישו לבג"ץ. "מדינת ישראל מייבשת את הקהילה הגאה כבר עשור. שבענו מהבטחות. הגיע הזמן לשים סוף לאפליה המתמשכת בכל הקשור לזוגות גאים ואבות יחידניים", הסבירו פרבין ופנקס-ארד.

לאורך השנים התקיימו בבג"ץ דיונים רבים. חלק מהשופטים הסכימו שחוק הפונדקאות מפלה באופן בלתי מוצדק ומפנה עורף לערך כבוד האדם, אך בית המשפט העליון החזיר את הטיפול בסוגיה הבוערת לכנסת לצורך תיקוני חקיקה.

במכתב שהגיע לידי חדשות 12 ושתוכנו פורסם ביום שני נטען כי "העותרים מזכירים שראש הממשלה בנימין נתניהו הביע ביולי 2018 תמיכה פומבית במהלך, אך תוך זמן קצר, התברר כי אינו מוכן להצביע על פי מצפונו. בהמשך הסביר במליאת הכנסת כי פעל לפי שיקולים קואליציוניים שכן בהרכב ממשלתו אין רוב לתיקון. מפח הנפש מאי תיקון החוק חרף ההבטחות הרבות, היה גורם מרכזי למחאת הלהט"ב הגדולה – השביתה וסדרת ההפגנות, ובשיאן העצרת בכיכר רבין, שנערכו ב-22 ביולי 2018 ברחבי הארץ".