פקח של עיריית ת"א תועד ביום חמישי האחרון כשהוא תוקף דר רחוב באזור התחנה המרכזית. בתיעוד, שצולם בשעות הבוקר, נראים שני פקחים מהסיירת לביטחון עירוני (סל"ע) שנתקלו במהלך ביקורת שגרתית במספר חסרי בית יוצאי אתיופיה, כשבין הצדדים ויכוח שהפך לאלים. בתגובה, באגודה לזכויות האזרח פנו לעיריית תל אביב ודרשו לחקור את הפקח. העירייה: "פועלים לסייע לדרי הרחוב, האירוע נמצא בבדיקה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מבדיקת החדשות 12 עולה כי האירוע החל לאחר שקבוצה של חסרי בית יוצאי אתיופיה מצאה מחסה מפני הגשם באזור התחנה המרכזית. למקום הגיעו פקחים מטעם "הסיירת הירוקה", שלטענת דרי הרחוב לקחו להם את הציוד האישי וזרקו לטנדר. לדבריהם, הפקחים דרשו מהם להתפנות מהמקום למרות שלא הפריעו לאף אחד, סירבו להזדהות ולא לבשו תגי שם כנדרש. בסיום התגרה הזעיקו הפקחים את המשטרה‎.

במהלך הבדיקה תשאלו הפקחים את אחת מחסרות הבית וחבריה, שהיו בסביבה, גוננו עליה. חבריה ביקשו שיפסיק להציק לה והיא בתגובה אמרה: "למה אתה בא אלי כמו אריה? אתה משפיל אותי בגלל שאני קטנה? שאני שחורה? למה אתה בא אליי כמו אמסטף?". אחד הפקחים אמר בתגובה להאשמות: "חס וחלילה, ממש לא".

במהלך חילופי הדברים התפתחה תגרה בין אחד הפקחים לדר רחוב אחר. במהלך אותה תגרה היכה דר הרחוב את הפקח, שבתגובה נתן לו אגרוף וגרם לדימום בפיו. אחת מחברותיו של דר הרחוב, שתיעדה את המקרה, אמרה לו: "אל תדאג, צילמתי את זה". הפקח, שניסה להסביר את מעשיו, אמר להומלס: "למה אתה מרים יד?".

"דפוסים פסולים של היטפלות לחסרי הבית"

בעקבות עדויות של חסרי בית, האגודה לזכויות האזרח פנתה בשבוע שעבר ליועץ המשפטי של עיריית תל אביב, בדרישה שהעירייה תחדל ממה שמסתמן, לדבריהם, כניסיון בלתי חוקי לפנות חסרי בית מהמרחב הציבורי. בנוסף, האגודה דרשה להשעות ולחקור את הפקח.

באגודה בירכו על תגבור פעילות מחלקת הרווחה בעירייה, אך הדגישו: "אנו מזהים דפוסים פסולים ולא חוקיים של היטפלות לחסרי הבית על ידי פקחי הסיירת לביטחון עירוני (סל"ע) וגירושם מהמרחב הציבורי בו הם שוהים ללא הצדקה, או החרמת ציודם".

עוד נכתב: "הפתרון למצב אינו בהפעלת אמצעי שיטור ואכיפה כלפיהם, מעצרם, גירושם לפינה אחרת או החרמת ציודם. זהו פתרון שמהווה התעמרות לשמה. פתרון 'קל', שנותן אשליה של טיפול ולמעשה רק מחריף את המצב של חסרי הבית, את יכולתם לשרוד את חיי הרחוב, ואת אי האמון שלהם במערכת בכללותה".

תגובת עיריית תל אביב-יפו: "פניית האגודה לזכויות האזרח נמצאת בבדיקה וישלח אליהם מענה בימים הקרובים. עיריית תל אביב-יפו פועלת בהתאם לנוהל אכיפה כנגד חסרי בית, כפי שאושר ע"י בית המשפט העליון. האירוע שתואר בפניה נמצא בבדיקה. מיותר לציין כי העירייה פועלת ללא לאות וברגישות יתרה לסיוע לדרי הרחוב ומשקיעה משאבים רבים לטיפול בנושא‎".