הבלבול והחרדה מלווים את קיאן מיינגול מאז היום בקיץ האחרון, בו משטרת ההגירה הגיעה לביתו, שלפה אותו ואת משפחתו ולקחה אותם למתקן יהלו"ם. אולם בתוך הסיוט אליו נקלע – ילד בן עשר שנולד לעובדת פיליפינית בישראל וכעת מועמד לגירוש – יש גם תקווה: החברים שמפגינים לטובתו מחוץ לאולם הדיונים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אחרי שבוע, הוא ומשפחתו שוחררו, והחלו להמתין לדיון שיכריע אם יגורשו בחזרה לפיליפינים. אולם הם לא היו לבד: חבריו של קיאן מלווים אותו מאז כיתה א', חלקם אפילו קודם לכן. כעת הם כבר בכיתה ה', ומאז היום בקיץ האחרון בו התהפכו חייהם החלו לעשות כל שביכולתם כדי להשאיר את חברם בארץ. "נלך לכל ההפגנות, ננסה את כל מה שיש לנו", הבטיחו בקיץ. "נערב את כל העולם בזה".

ילדי הפיליפינים שמועמדים לגירוש
"נערב את כל העולם". חבריו של קיאן | צילום: החדשות 12

במתקן יהלו"ם של רשות ההגירה הכיר קיאן את מייקל, בן 12 – גם הוא בן לעובדת זרה מהפיליפינים. "אנחנו כבר לא שמחים, מפחדים ממה שיקרה בעתיד", הוא אומר. "אתה הולך ברחוב – פתאום איזה בן אדם עוצר אותך, ואתה לא יודע למה. זה מפחיד". בישראל יש היום כ-600 ילדים כמותם: ילדים שאמותיהם הגיעו לארץ באופן חוקי כדי לטפל בקשישים, והתחייבו כשקיבלו את ויזת העבודה שלא ללדת כאן ילדים.

אך קיאן ומייקל לא הבינו במהלך חייהם שהם בסכנת גירוש, וגם האמהות האמינו שיהיה בסדר – אחרי הכל, כבר ב-2006 נתנה המדינה מעמד לילדי העובדות הזרות ואז עשתה זאת שוב ב-2010, אז למה שלא תיתן מעמד גם לילדיהן? אך משרד הפנים של דרעי החליט, בין מערכת בחירות אחת לשנייה, לשנות את המדיניות ולשים את גירוש העובדות וילדיהן במרכז.

אלפי ילדים והורים הגיעו למחות על הגירוש של ילדי העובדות הזרות בכל רחבי הארץ, תוך שהם לומדים שיעור לחיים על חברות, מאבק ואמונה בכוח לשנות. "לא יכולתי לא לחשוב על זה שהוא בעצם בתא המעצר בזמן שאנחנו משחקים ונהנים", הסביר חברו הטוב של מייקל, אורן.

ילדי הפיליפינים שמועמדים לגירוש
אלפים הפגינו ברחבי הארץ | צילום: החדשות 12

כשהן נשאלות מדוע בחרו להביא לעולם ילדים בישראל כשהן יודעות שהדבר אסור, מודות האמהות שעשו טעות. "אני לא יודעת איך אני יכולה לעבוד ואז לעזוב את הילד שלי", מנסה להסביר ג'רלדין אסטה, אמו של קיאן. "אם אטוס ליפיליפינים שוב או אשלח את קיאן, מי יטפל בו? יהיה להם קשה לטוס למדינה אחרת, שהם לא מכירים בה שום דבר. זאת בחירה להעניק לילדים שלנו חיים טובים – זה פשע?".

הדיון הגורלי בעניינם של מייקל ואופרסינה נקבע למרץ; קיאן ומשפחתו היו אמורים לקבל את ההכרעה כבר השבוע, אך הדיון נדחה.