בזמן שנגיף הקורונה ממשיך להתפשט בישראל ולמרות הנתונים שלפיהם אוכלוסיית הקשישים היא חלק מקבוצות הסיכון, לידי N12 הגיע תיעוד מטריד מבית החולים הגריאטרי "מלבן" בראשון לציון. בתמונות נראים עובדי משק מסתובבים במשך דקות ארוכות סמוך לחולים, כשאינם חובשים מסכות ולא עוטים כפפות - וכך בעצם חשופים לאותם קשישים ומסכנים אותם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

התמונות החריגות הגיעו לבני משפחותיהם של הקשישים, שמיד פנו להנהלת בית חולים ודרשו להורות לכלל העובדים שלא להיכנס למתחמים שבהם שוהים המטופלים הגריאטריים ללא מסכות וכפפות.

"כנראה שזאת דרכו היצירתית של משרד הבריאות להיפטר מקשישי מרכז גריאטרי 'מלבן'. משרד הבריאות הפך את המרכז למתחם פעיל שבו במשך כל שעות היום והלילה מגיעים עשרות עובדים מטעמו ומתהלכים בסביבת אוכלוסיה בסיכון הכי גבוה במדינת ישראל , ללא אמצעי מיגון ובטיחות כפי שחייב המשרד בעצמו", אמרה בזעם קרובה של אחד המטופלים.

עובדי בית החולים הגריאטרי - ללא מיגון
עובדי בית החולים הגריאטרי - ללא מיגון

נציגי המשפחות הגישו תלונה בתחנת משטרת ראשון לציון בטענה שעובדי בית החולים הגריאטרי מסכנים את חיי יקיריהם.

בית חולים "מלבן" נמצא במרכז מחלוקת חריפה בין עיריית ראשון לציון למשרד הבריאות סביב אופי השימוש בנכס. בחודש שעבר נחשף שכחלק מההיערכות של מערכת הבריאות להתמודדות עם התפשטות הקורונה, מתכנן משרד הבריאות לאשפז במקום 280 חולי קורונה קלים. העירייה מתנגדת נחרצות למהלך, בין היתר מתוך חשש לשלומם של הדיירים, והנושא הגיע כבר לפתחו של בית המשפט.

העירייה היא בעלת הנכס ומשרד הבריאות שוכר אותו ממנה. מדובר בשטח בן 51 דונם, שבו שוהים כ-80 קשישים, אולם כמה מהמבנים בשטח לא מאוכלסים ובתחילת חודש פברואר הודיע משרד הבריאות לעירייה על כוונתו להסב מאות מיטות לאשפוז חולים שאובחנו כנשאי נגיף הקורונה.

עובדי בית החולים הגריאטרי - ללא מיגון
עובדי בית החולים הגריאטרי - ללא מיגון

העירייה עתרה לבית המשפט בטענה שהמקום ייהפך "לזירת ניסויים" וביקשה להוציא צו מניעה לפינוי בית החולים. אל העתירה הצטרפו גם בני משפחותיהם של הקשישים, שטענו שהוצאתם מבית החולים הגריאטרי בימי התפרצות מגפת הקורונה משמעותה "גזר זין מוות להוריהם".

לאחר שמשרד הבריאות הודיע לבית המשפט שבכוונתו לפנות את הקשישים מבית החולים הגריאטרי בגלל שמדובר "בשעת חירום", פנו בני משפחות המטופלים לשרה גילה גמליאל והתחננו לעזרתה. "בבקשה תצילי את המשפחות שלנו ובייחוד את הקשישים שאין להם משפחות, חייבים למנוע את הגזירה הזו, זה גזר דין מוות", הם כתבו לה.

בבית החולים מלבן סרבו להגיב.

ממשרד הבריאות טרם נמסרה התייחסות.