מדינה בהסגר: אחרי אישור הממשלה בישיבה טלפונית שנמשכה שעות ארוכות, ההגבלות החדשות והמחמירות נכנסו הערב (רביעי) לתוקף למשך שבוע ימים. יציאה מהבית תאושר רק במקרים חריגים, פתיחת עסקים שלא לצורך משלוח תיאסר והתחבורה הציבורית תצומצם משמעותית - כולל הפסקת תנועת הרכבות החל ממחר בבוקר. כוחות שיטור כבר החלו לאכוף את ההנחיות בת"א, אך גורמים במשטרה הבהירו: לא נרדוף אחרי אנשים עם מטר ולא נחלק קנסות בשלב הראשון. ההגבלות החדשות במלואן.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במשטרה הבהירו כי חלוקת הקנסות לא תחל בדיוק עם כניסת ההנחיות לתוקף: "אנחנו מגבשים הנחיות לאכיפה". בתדרוך לעיתונאים ציינו גורמים במשטרה כי חלק מההגדרות עדיין מתבררות, בהתבסס על הטיוטות שהתקבלו: "בחלק מהדברים עדיף לשאול את משרד הבריאות ולא אותנו". עוד הסבירו במשטרה: "לפי התקנות האכיפה מתבצעת באמצעות קנסות מנהליים. אנחנו כותבים את ההנחיות, הן יבוצעו באמצעות שכל ישר ושיקול דעת".

"זה לא שבשעה 17:00 יתחילו לתת קנסות", הסבירו גורמים במשטרה. "אנחנו גם קיבלנו את ההנחיות עכשיו ועוברים על זה, אנחנו נוציא עוד הבהרות, חשוב שיהיה את הבסיס. נתאים את ההנחיות למציאות. כמו שנהגנו עד היום, אנחנו מגיעים, מזהירים, מסבירים. לא כל האזרחים מכירים את כל ההנחיות. אין לנו מטרה לחלק קנסות. יש לנו קודם כל מדיניות הסברה".

עוד הדגישו במשטרה: "אנחנו נצטרך ללמוד את ההנחיות תוך כדי תנועה. לא נסתובב עם מטר ונרדוף אחרי אנשים. השוטר יצטרך לקרוא את המצב בשטח ולראות. אם אנשים יסתובבו ברחובות אז ייתכן שיעכבו אותם וישאלו איפה גרים, יבקשו תעודת זהות ויכולים גם לאכוף. יהיה מותר לצאת לצרכים חיוניים, יש מגוון שלם של פעילויות שניתן לצאת אליהם".

על פי ההגבלות החדשות יציאה מהבית תותר רק במספר מצומצם של מקרים:

1.      לשם קניות חיוניות כמו מזון ותרופות

2.      יציאה לעבודה

3.      יציאה לטובת הליך רפואי (וגם תרומת דם)

4.      לשם הליך משפטי

5.      סיוע לאדם מבוגר או אדם שזקוק לעזרה

6.      יציאה לקיום הפגנה

7.      תותר יציאה למשכן הכנסת

8.      טיפול במסגרות רווחה

9.      תפילה במקום פתוח, הלוויה, חתונה וברית - ויציאת אישה לטבילה במקווה נשים (בתנאי שתיאמה מראש את מועד הגעתה)

במהלך ישיבת הממשלה שבה אושרה החמרת ההגבלות על הציבור השרים ביקשו מנתניהו הקלות מסוימות. שר הבריאות ליצמן ביקש להחריג את בתי הכנסת ולהתיר תפילה במניין של עד 10 משתתפים ואילו שרים נוספים ובהם מירי רגב ביקשו לאפשר פעילות גופנית מחוץ לבית במרחק של עד 500 מטרים. רה"מ התנגד בתוקף‎.

הרבנים הראשיים לישראל הודיעו כי עקב ההנחיות המעודכנות, יש לסגור את בתי הכנסת. לפי הודעת הרבנים לאו ויוסף, "החל מהיום ועד להודעה חדשה אין לקיים מנינים בבתי הכנסת. ניתן לקיים על פי הנחיות משרד הבריאות בשטח פתוח, בריחוק שני מטרים ומנין שלא עולה על עשרה משתתפים".

פתיחת עסקים תיאסר - למעט משלוחים

1.      עסקים שמוכרים מזון או תרופות יישארו פתוחים ותינתן האפשרות למכור בחנות עצמה ולבצע משלוח

2.      כל עסק שאינו מוכר מזון או תרופות ויכול לספק את הסחורה במשלוח עד הבית יישאר פתוח, אך תיאסר מכירה בעסק עצמו

3.      ענף הבנייה ימשיך לעבוד ללא שינוי ותהיה אפשרות להזמין עבודות שיפוץ ביתי או תיקונים ביתיים. למרות שענף הנדל"ן מתבסס בעיקר על עובדים זרים – הוא הוחרג וניתן להמשיך לעבוד בו ללא שינוי

4.      מכוני אופטיקה יוכלו להישאר פתוחים.

5.      עוד יפעלו: עיתונים, שירותים חיוניים לתחזוקת הבית, מוצרי חשמל, מוצרי ושירותי תקשורת ואביזרים רפואיים. "מכירה מקוונת עם משלוח מותרת לכל סוגי המוצרים", הדגישו. 

תחנת הבדיקה בגני התערוכה (צילום: פלאש 90)
קורונה בישראל | צילום: פלאש 90

התחבורה הציבורית תצומצם משמעותית

משרד הבריאות דרש להשבית לגמרי את התחבורה הציבורית ובסוף הוחלט כי היא תצומצם משמעותית ורק רבע מהפעילות תותר. זאת בכדי לאפשר לעובדים חיוניים להגיע למקום העבודה. בהמשך היום יוחלט איזה קווים ימשיכו לפעול.

המוניות הפרטיות ימשיכו לפעול אך עם הגבלה משמעותית. תותר נסיעה לנוסע אחד בלבד בכל מונית (או נוסע ומלווה נוסף לצורך רפואי), בישיבה במושב האחורי ועם חלונות פתוחים בלבד.

כחלק מהגבלות התנועה החדשות, שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' הודיע כי תנועת הרכבות תיפסק לחלוטין החל ממחר בבוקר. "אזרחי ישראל, זהו משבר כפי שלא היה מאז הקמתה של מדינת ישראל. בריאות הציבור היא שעומדת לנגד עינינו", אמר סמוטריץ'. "כמו כן, סוכם עם האוצר על סכום של מאות מיליוני שקלים שרכבת ישראל תשקיע בעת הזאת בהאצה של פרויקט החשמול ופרויקטים תשתיתיים נוספים כדי לנצל את התקופה של סגירת הרכבת על הצד הטוב ביותר".

העברת ילדים בין הורים גרושים הוחרגה ומותרת. הורים גרושים יכולים להעביר את הילדים גם אם עוברים על מגבלת 100 המטרים. כמו כן הותרה "העברה של קטין למסגרות חינוך לילדי עובדים חיוניים ומסגרות מיוחדות (בהתאם לפקודת צו בריאות העם)" ו"העברה של קטין שההורה האחראי עליו נדרש לצאת לצורך חיוני ואין במקום המגורים אחראי שניתן להשאיר את הקטין בהשגחתו".

כפפות ומסיכות נגד קורונה (צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90)
צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90

קנסות ורישום פלילי למפרים 

על חנויות ועסקים שיפתחו בניגוד להנחיות יוטלו סנקציות שינועו בין קנס מנהלי שגובהו עדיין לא נקבע ועד לרישום פלילי. על פי ההנחיות, ניתן יהיה להטיל קנס כספי של 500 שקלים גם על יחידים שיפרו את ההגבלות אך המשטרה תנסה להימנע מכך ובשלב הראשון יסתפקו באזהרה בלבד.

ההודעה המלאה של משרד ראש הממשלה ומשרד הבריאות - אלו ההגבלות

הממשלה אישרה הלילה תקנות שעת חירום להגבלת הפעילות על מנת לצמצם את ההתפשטות של נגיף הקורונה בישראל. התקנות כוללות צמצום נוסף של היציאה למרחב הציבורי, הטלת אחריות על מעסיקים, סגירות חנויות שאינן חיוניות והטלת הגבלות על תחבורה ציבורית.

התקנות יכנסו לתוקפן היום בשעה 17:00 ולמשך תקופה של 7 ימים.

על פי תקנות החירום החדשות לא ניתן יהיה לצאת ממקום מגורים או ממקום שהייה קבוע למרחב הציבורי אלא לאחת מהפעולות או המטרות הבאות:

• הגעה של עובד למקום עבודה מותר על פי התקנות.
• הצטיידות במזון, תרופות, מוצרים חיוניים וקבלת שירותים חיוניים.
• קבלת שירות רפואי.
• תרומת דם.
• הליך משפטי.
• הפגנה.
• הגעה לכנסת.
• לצורך טיפול במסגרות רווחה.
• יציאה של יחיד או של אנשים הגרים באותו מקום לזמן קצר ובמרחק של עד 100 מטרים ממקום המגורים.
• סיוע רפואי לאדם אחר או סיוע לאדם עם קושי או מצוקה הדורש סיוע.
• תפילה במקום פתוח, הלוויה, חתונה וברית וכן יציאת אישה לטבילה במקווה נשים ובלבד שתיאמה מראש את מועד הגעתה.
• העברה של קטין למסגרות חינוך לילדי עובדים חיוניים ומסגרות מיוחדות (בהתאם לפקודת צו בריאות העם).
• העברה של קטין, שהוריו חיים בנפרד, על ידי אחד מהוריו, לביתו של ההורה השני.
• העברה של קטין שההורה האחראי עליו נדרש לצאת לצורך חיוני ואין במקום המגורים אחראי שניתן להשאיר את הקטין בהשגחתו.

משטרת ישראל אכיפה קורונה (צילום: דוברות המשטרה)
משטרת ישראל אכיפה קורונה | צילום: דוברות המשטרה

עוד הוחלט כי יצומצמו שירותי התחבורה הציבורית לכדי 25% מהקיים ובהתאם להנחיות משרד הבריאות.
שירותי מוניות יתאפשרו רק עם נוסע אחד או עם מלווה נוסף לצורך רפואי, כשהנוסעים יישובים במושב האחורי כשחלונות הרכב פתוחים.

התקנות קובעות כי במרחב הציבורי ובמקומות העבודה ישמר מרחק של 2 מטרים לפחות בין אדם לאדם. בנסיעה חיונית ברכב פרטי יהיו עד 2 נוסעים. כן מותרים שירותי הסעה למקומות עבודה בכפוף למגבלות.

נוסף על כך נקבע כי על המעסיק מוטלת החובה למדוד חום בכניסה למקום העבודה. לא תותר כניסת אדם עם חוץ גוף העולה על 38 מעלות צלזיוס.

לצד זאת, יורשו לפעול שירותי משלוחים למזון, עיתונים וכן שירותים חיוניים לתחזוקת הבית, מוצרי חשמל, מוצרי ושירותי תקשורת ואביזרים רפואיים. מכירה מקוונת עם משלוח מותרת לכל סוגי המוצרים. בשירות משלוחים למקום מגורים, המשלוח יונח מחוץ לפתח בית המגורים.

עסקים למכירת מזון לצריכה מחוץ לבית האוכל ובשירות משלוחים בלבד, בתי מרקחת, מכוני אופטיקה או חנות שעיקר עיסוקה מכירת מוצרי היגיינה, יפעלו בכפוף לשמירה על מרחק של 2 מטרים בין אנשים, ומניעת צפיפות של אנשים, כך שבכל עת לא ישהו בתוך החנות לקוחות ביחס של יותר מ-4 אנשים לכל קופה רושמת פעילה.

נקבע כי הפרת האיסורים תהווה עבירה פלילית, שתאפשר גם הטלת קנס מנהלי על המפרים, וכן נקבעו בתקנות סמכויות לשוטרים לצורך אכיפת ההוראות הרלוונטיות.

כלל תקנות החירום כפי שאישרה הממשלה יופצו בהקדם בהודעת משרד הבריאות.

מעבר לתקנות האמורות, נחזור ונדגיש את הצורך המשותף להישמע לכללים על מנת למגר את התפשטות הנגיף. על אוכלוסיית בני ה-60 ומעלה, בדגש על קשישים ואוכלוסיות בסיכון להישאר בביתם ולא להסתכן ביציאה למרחב.