תלמידי כיתה י' בישיבה תיכונית בני עקיבא בגבעת שמואל מגיעים מדי שבוע למרכז הגריאטרי "גיל עד" שבתל השומר, שם הכירו את יפים יזראלוב - קשיש החולה בניוון שרירים. מדי שבוע היה יזראלוב מבקש מהם להניח לו תפילין וסיפר להם שבילדותו בברית המועצות לא זכה לערוך אפילו טקס בר מצווה. הצעירים לא נותרו אדישים לסיפור - ואתמול (שני) חגג יפים סוף סוף בר מצווה.

במהלך ביקוריהם במרכז סיפר יזראלוב לתלמידים כי מעולם לא קנו לו תפילין ולכן הדבר חשוב לו במיוחד. הצעירים אספו כסף וקנו לו טלית ותפילין מהודרות, ואז הגיעו למרכז הגריאטרי וביחד עם משפחתו של יזראלוב ועם תזמורת הישיבה ליוו אותו בתהלוכה מרוגשת מחדרו אל בית הכנסת. שם יזראלוב עלה לתורה לראשונה בחייו - באיחור של עשרות שנים.

בר המצווה של יפים יזראלוב
התהלוכה המרגשת לבית הכנסת | צילום: דוברות רשת ישיבות ואולפנות בני עקיבא

אחת הקשישות במרכז, רחל, ניצולת שואה מאושוויץ ביקשה לברך ואמרה בהתרגשות רבה: "הטקס הזה זרק אותי 75 שנה אחורה, נלחמנו בשיניים שהגברים יניחו תפילין, ועכשיו פה אנחנו עושים את זה עם שירים, ריקודים ובעיקר עם הרבה ילדים". כאשר ראש ישיבת בני עקיבא, הרב שרגא פרוכטר, סיפר לה כי הוא נוסע עם התלמידים למסע לפולין רחל ביקשה: "בבקשה תדליקו נר במשרפות לזכר המשפחה שלי".

אלון קלמן, מנכ"ל מרכז "גיל עד, מסר: "יפים יזראלוב אוהב מאוד חברה, מוסיקה ושיחות בנושא אקטואליה. הוא אדם בעל ערכים, נימוסים ואמונה בבורא עולם. מכיוון שאנו מכירים אותו ויודעים כי זה חשוב לו החלטנו לפנות לרכז ההתנדבות בישיבה התיכונית ולשאול אם יש בישיבה במקרה ערכת תפילין מיותרת עבור יפים. העניין הועבר לתלמידים והם מיד נקטו יוזמה וגייסו כסף לצורך קניית ערכה אישית של טלית ותפילין ליפים. היה חשוב לנו לתת לעניין משמעות גדולה יותר ולערוך טקס בר מצווה ועליה לתורה בבית הכנסת של "גיל עד". התלמידים דאגו להזמנה, לכיבוד ולטקס. אין לי ספק שהאירוע נחקק בליבו".

הרב שרגא פרוכטר, ראש ישיבת בני עקיבא גבעת שמואל, הוסיף: "בסיום הטקס היו ריקודים ושמחה רבה. תלמידי הישיבה זכו להכניס אדם מבוגר לעול מצוות ולשמח אותו ואת שאר דיירי המרכז הגריאטרי, אני שמח לקדם בישיבה חינוך למעורבות חברתית ואהבת הזולת לצד ערכי המצוינות הלימודית".