המרדף אחר מפרי הבידוד: נציגי גופי הביטחון שמשתתפים בדיונים על ההתמודדות עם הקורונה שוקלים שימוש בטכנולוגיות שפוגעות בפרטיות כדי לאכוף בידוד בית – כך פורסם הערב (שלישי) במהדורה המרכזית. בין הצעדים שנשקלים: איכון סלולריים, חדירה לפרטי כרטיסי אשראי והשתלטות מרחוק על מצלמות. מסביב לשולחן דיוני הקורונה משתתפים גם נציגי גופי הביון, בהם השב"כ. הארגון בתגובה: איננו עוסקים ואיננו מתכוונים לעסוק באכיפת הוראות הבידוד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לפני כחודש דווח במהדורה המרכזית על אמצעים טכנולוגיים  שייתכן וייעשה בהם שימוש כדי לאכוף בידוד ביתי. כשיש עוד ועוד מבודדים - אפשרות המעקב באמצעים שפוגעים בפרטיות הולכת ונעשית מציאותית יותר. בין היתר, מדובר בשימוש בטכנולוגיות של איכון טלפונים ניידים, חדירה לפרטי כרטיסי אשראי והשתלטות מרחוק על מצלמות.

אם לפני כחודש עוד היינו רחוקים מהנקודה, אז בשלב זה מתברר שהמרחק הזה הולך ומתקצר. כשמספר הישראלים שנמצאים בבידוד הולך וגדל כל כך, האפשרות הזו הופכת יותר ויותר ריאלית. עם זאת, חשוב להדגיש - אנחנו כרגע עוד לא שם. במערכת הבריאות מעריכים שרוב הציבור הישראלי נשמע להנחיות ומתגייס למאמץ.

מצלמת אבטחה
השתלטות מרחוק על מצלמות. הצעדים שנשקלים | צילום: kateafter | Shutterstock.com

מוקדם יותר הערב הודיעה המשטרה כי תגביר את האכיפה סביב הימצאותם של השבים מחו"ל בבידוד בהתאם להנחיות משרד הבריאות. במקביל, נתוני משרד הפנים אודות השבים ארצה ימצאו במערכות המידע המשטרתיות על מנת לאפשר לשוטרים לאכוף את הנחיות משרד הבריאות. המשמעות: אלפי שוטרים בעלי גישה למסוף המשטרתי יוכלו לבדוק בתוך שניות מי מהאזרחים ששבו ארצה מאמש מפירים את החובה לשהות בבידוד‎.

כדי למנוע את הפרות הבידוד, הקימו המשטרה ומשרד הבריאות צוותי משימה ייעודיים שמורכבים משוטרים ופקחים במטרה למנוע את התפשטות הנגיף. הצוותים יוודאו שכלל האנשים הנמצאים בבידוד מקיימים את הנחיות משרד הבריאות.

פקחי משרד הבריאות אוכפים את צווי בידוד הקורונה
פקחי משרד הבריאות אוכפים את צווי הבידוד | צילום: חדשות

במשטרה הדגישו כי עד כה "רובם המכריע של מחויבי הבידוד נשמע להוראות ומגלה אחריות אזרחית". עוד הבהירו כי הודעות רשמיות מופצות רק על ידי הגורמים המוסמכים לכך ובאתר משרד הבריאות. "אנו פונים לציבור האזרחים ומבקשים להישמע להנחיות והוראות משרד הבריאות, שכן התעלמות מהן משבשים את המאמץ הלאומי במאבק בהתפרצות הנגיף והתפשטותו בישראל", נמסר. "אנו קוראים לכלל הציבור לנהוג באיפוק ובאחריות".

תגובת השב"כ: שב"כ מבקש להבהיר כי בניגוד לנאמר בפרסום, שב"כ אינו עוסק ואינו מתכוון לעסוק באכיפת הוראות הבידוד.‎