התפשטות נגיף הקורונה ברחבי הארץ: שופט בית משפט השלום בראשון לציון אובחן היום (רביעי) כחולה בנגיף. השופט הוא מרדכי פירר - ומשום שהוא ניהל את הדיון בעתירה נגד הפיכת מוסד גריאטרי בעיר לבית חולים למבודדים, שורה של בכירים שהשתתפו בו ייכנסו לבידוד, בהם ראש העיר רז קינסטליך ושלושה עובדים של משרד הבריאות. מעבר לשופט פירר, נמצאים עוד 24 שופטים בבידוד. בתוך כך ועל רקע המשך התפשטות הנגיף, ל-N12 נודע לראשונה כי נשקלת האפשרות להעביר את כלל בעלי התפקידים הבכירים ובראשם שרי קבינט בדיקת קורונה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ראש עיריית ראשון לציון ישהה למשך שבוע בבידוד, ומשם ימשיך לנהל את כל ענייני העיר - ובכך הוא מצטרף לראש מועצת מרחבים שי חג'ג', שגם הוא נדבק. קינסטליך מסר כי "ברגע שעודכנתי על ידי נציגי משרד הבריאות כי השופט בדיון שבו השתתפתי חלה בקורונה, נכנסתי לבידוד. כך צריך לנהוג כל מי ששוהה במחיצת מי שחשוד כחולה קורונה, על מנת שנוכל להיאבק בנגיף. ממקום הבידוד שלי אוכל להמשיך להתעדכן בנעשה ולנהל את ענייני העיר – בזכות מערכות מתקדמות שהותקנו בעבורי. אני מאחל בריאות מלאה לשופט ולכל מי שנחשף לנגיף".

מעבר לשופט השלום בראשון לציון שנדבק ו-24 השופטים המבודדים, גם מזכירת המדור הפלילי בבית משפט השלום בבאר שבע אובחנה כחולת קורונה. מבית המשפט נמסר כי נדרשת היערכות מחודשת וצפויה האטה בטיפול בבקשות. עוד נמסר מבית המשפט כי נפתחה חקירה רפואית בנושא וייתכן כי מי שהיה במזכירות הפלילית יקבל הודעה מהגורמים המוסמכים.

חיטוי במשכן הכנסת - השבעה בצל הקורונה
צילום: עדינה וולמן, דוברות הכנסת
חיטוי במשכן הכנסת - השבעה בצל הקורונה
צילום: עדינה וולמן, דוברות הכנסת

בעקבות המשך התפשטות הנגיף, קיים חשש שהמגפה תגיע גם לכנסת. החשד הזה קיבל חיזוק משמעותי אמש, לאחר שב-N12 נחשף כי שני שרים - אריה דרעי וצחי הנגבי - ושני חברי כנסת נוספים נשלחו לבידוד לאחר שהיו בקרבת שני חולים מאומתים. אחד משני ההחולים הוא ראש המועצה האזורית מרחבים שי חג'ג', ששהה בכנס עם שלושה מחברי הכנסת לפני שבוע וחצי והתגלה אמש כחולה בנגיף. גם ראש עיריית מודיעין-מכבים-רעות ויו"ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס, נכנס לבידוד אחרי ששהה במחיצתו של שי חג'ג'.

יש לציין כי טרם התקבלו הנחיות כלשהן והכנסת ממשיכה לפעול. אך עם זאת, ובצל ההתפתחויות הללו, שר הבריאות יעקב ליצמן הודיע במכתב ששלח ליו"ר הכנסת כי הוא יימנע מהגעה לכנסת ככל הניתן בתקופה הקרובה. את מכתבו הוא פתח בהסבר של גודל המשבר ועל השפעותיו מרחיקות הלכת ובתפילה לסיום המגפה ואז כתב:

מערכת הבריאות בישראל פועלת מאז פרוץ הנגיף בהיערכות מאסיבית בכל החזיתית. לצד כל זאת, האמת חייבת להיאמר, ובמצב הנוכחי הימצאות אנשים מחוץ למרחב הפרטי שלהם גובלת בסכנה ממשית. על אחת כמה וכמה שמדובר באוכלוסייה בגיל מתגבר, בעלי רקע רפואי ומערכת חיסונית ירודה. לאור זאת, ולאור חשיפתם של מספר שרים וחברי כנסת לחולי קורונה מאומתים, בעצת גורמי הרפואה איתם אני עומד בקשר רציף, אני אשתדל להימנע מהגעה למשכן הכנסת בתקופה הקרובה".

נגיף הקורונה ממשיך להתפשט בישראל ומספר חולי הקורונה בארץ מוסיף לעלות והבוקר עמד כבר על 427 חולים, 5 מהם במצב קשה. במשרד הבריאות שבים וקוראים לציבור לציית להנחיות מצילות החיים שפורסמו אתמול בניסיון למגר את המגפה ולהשתלט על הנגיף במצב הנוכחי.

ההנחיות: כך צריך להתנהג בימי המגפה

 1. אין לצאת מהבית, למעט במצבים המחייבים זאת (עבודה בהתאם למגבלות הקבועות שיפורטו להלן ובהתאם לתקנות שיפורסמו בנפרד, הצטיידות במזון, תרופות, שירותים רפואיים ושירותים חיוניים אחרים).
 2. אין לצאת מהבית לפארקים, לגינות משחקים, לחוף הים, לבריכה, לספריות, למוזאונים, לשמורות טבע וגנים או למרחבים ציבוריים אחרים, למעט יציאה של ילדים במסגרת המשפחה בלבד או עם בעל חיים (באופן בודד).
 3. אין לקיים חוגים כלל, גם לא במספר מינימאלי של משתתפים, ובכלל זה חוגי ספורט וחדרי כושר. כלל זה חל גם על חוגים המתקיימים במסגרת ציבורית וגם במסגרות פרטיות. ניתן לצאת לפעילות ספורט לא מאורגנת בקבוצה של עד 5 אנשים תוך הקפדה על מרחק שני מטר.
 4. יש לשמור על הקשרים החברתיים באמצעי תקשורת מרחוק ולהימנע מאירוח של חברים ובני משפחה שאינם מתגוררים בבית.
 5. הנחיות לאוכלוסיות בסיכון - קשישים ואנשים עם מחלות כרוניות קשות בכל גיל, מחלות ממושכות של דרכי הנשימה כולל אסטמה, מחלות אוטואימוניות, מחלות לב וכלי דם, סכרת, מחלות ומצבים הפוגעים במערכת החיסון, חולים במחלות ממאירות ומחלות עם פגיעה במערכת החיסון, יש להקפיד ולהימנע ככל הניתן לצאת מהבית, מאירוח אנשים בבית, למעט שירותים חיוניים. יש להיעזר בחברים ובני משפחה בהבאת אספקה לבית.
 6. צמצום הצורך ליציאת אנשים מהבית בכלים הבאים:
  עבודה מרחוק, שיחות וידיאו ושיחת ועידה
  על כל מעסיק להקפיד על מרחק של שני מטר בין עובדים ולוודא כללי היגיינה אישית וסביבתית.
  שירותי משלוחים – רק בהגשה על סף הדלת
  יציאה לטיפולי שיניים – מומלץ לדחות את כל הטיפולים ולבצע רק במצבים הכרחיים ובמצבי חירום
  גם בעת יציאה מהבית במצבים המחייבים זאת (סעיף 1) – יש לצמצם מגע בין אנשים ולשמור מרחק של 2 מטרים.