מחאת "הדגלים השחורים" בהובלת התנועה לאיכות השלטון הגיעה היום (חמישי) למשכן הכנסת בפעם השנייה השבוע בקריאה ליולי אדלשטיין להתפטר מתפקידו כיו"ר הכנסת: "זה מאבק על הדמוקרטיה". במהלך ההפגנה, שבה לקחו חלק אלפי כלי רכב בגלל הנחיות משרד הבריאות, אדלשטיין אכן התפטר - אך המפגינים נשארו: "אנחנו לא נעזוב".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

את המחאה שהחלה לפני כשבוע יזמו שלושה אחים ממרכז הארץ נגד צעדיו של אדלשטיין, שניסה למנוע את הדיון במליאה על החלפתו ואת הקמת ועדות הכנסת השונות. הבוקר הגיעו אלפי כלי רכב למשכן הכנסת. ל-N12 נודע כי אזרחים רבים שניסו להשתתף במחאה התבשרו כי האזור סגור ולא יתאפשר להם להפגין. מפקד מחוז ירושלים במשטרה, דורון ידיד, הודיע למפגינים שאינו מאשר יותר הגעה להפגין מול הכנסת. 

מחאת הדגלים השחורים מחוץ לכנסת (צילום: N12)
מחאת הדגלים השחורים מחוץ לכנסת | צילום: N12

ממארגני המחאה נמסר: "לאחר שבשבוע שעבר הורו לא להיכנס עם דגלים שחורים לבירת ישראל, עכשיו החליטו במשטרת ירושלים לעשות הכל על מנת לסייע לנאשם בפלילים לדכא את המחאה האזרחית. אנו קוראים לכל מי שהדמוקרטיה יקרה לו, להגיע עכשיו לכנסת ישראל ולהיאבק למען הדמוקרטיה". לדבריהם, המשטרה החלה לחלק קנסות למפגינים שלא מקפידים על הנחיית שמירת מרחק של 2 מטרים.

במשטרה הבהירו מנגד כי "ההנחיה של המשטרה למפגינים היא לא להיכנס פנימה עם הרכבים. יש לחנות מחוץ לכנסת ולבוא ברגל". עוד נמסר כי בעקבות המחאה נחסמו לתנועה לסירוגין הרחובות קפלן וזוסמן בירושלים. לאחר ששמעו את הידיעה על התפטרות אדלשטיין, המפגינים מחוץ לכנסת מחאו כפיים ואמרו: "יולי הבין את המסר. אנחנו צריכים לעזור לו לעוף מהכנסת".  מארגני המחאה אמרו: "הסירוב של נתניהו ואדלשטיין לקבל את תוצאות הבחירות ,ולתת לרוב בכנסת לממש את רצונו מהווים סכנה ממשית לדמוקרטיה הישראלית. נילחם כמה שצריך למען הדמוקרטיה הישראלית".

מחאת הדגלים השחורים מחוץ לכנסת (צילום: N12)
מחאת הדגלים השחורים מחוץ לכנסת | צילום: N12

המוחים דורשים מראשי כחול לבן לפעול בכל מישור כדי לכנס את המליאה ולבחור יו"ר כנסת חדש עוד היום. המפגינים ערוכים להישאר מחוץ לבניין הכנסת למשך כל היום אם יידרשו לכך. אל המחאה הצטרפו גם ארבעה ממפקדי סיירת מטכ"ל לשעבר: עומר בר-לב, ניצן אלון, שחר ארגמן ועמוס בן אברהם. הח"כ לשעבר עומר בר-לב צייץ: "אנחנו ארבעה מפקדי סיירת מטכ"ל לשעבר שנלחמנו על ביטחונה של ישראל כנגד אויבים מבחוץ נאבקים כאן על הגנת הדמוקרטיה שלנו מפני איומים מבפנים".

ד"ר מלי לוין שהגיעה למחות אחרי משמרת של 12 שעות אמרה ל-N12: "הגעתי לכאן אחרי משמרת של 12 שעות בבית החולים כי הדבר הזה הוא לא פחות חשוב. הדמוקרטיה של המדינה שלי נמצאת בסכנה. לא יכול להיות שראש הממשלה שלנו, מועמד למשפט, דוחה לעצמו את המשפט. מי שמע דבר כזה? כשרופאים אצלנו מקבלים אישום על לקיחת שוחד לטובות רפואיות הם מיד מתפטרים. ראש הממשלה שאמור לדאוג לכולנו ולהיות סמל לטוהר המידות- מזלזלים בנו האזרחים. בושה".