לאחר שאמש משרד הבריאות חידד את נהלים והורה גם לכל החוזרים מתאילנד, הונג קונג, סינגפור ומקאו לשהות בבידוד של 14 ימים – הבוקר (שני) נחתו לראשונה בנתב"ג הישראלים שחזרו מאחת ממדינות אלה. רבים מהם, באופן פרדוקסלי, יחזרו באמצעות רכבת לביתם - ורק אז יכנסו לבידוד במשך שבועיים. חגית ומשה וארגמן שחזרו מתאילנד סיפרו בריאיון ל-N12: "אנחנו לא רוצים לסכן אף אחד. אם מי שלמעלה החליט שצריך בידוד -  אנחנו ניכנס לבידוד".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

עוד סיפרו השניים שהם שמעו על ההנחיות החדשות של משרד הבריאות רק דרך חברים אך לא קיבלו שום מסר רשמי בעצמם. "במטוס רק אמרו לנו להתקשר למשרד הבריאות ולקבל מידע לגבי מה שצריך לעשות". משה, שעובד כעצמאי הוסיף: "אני חושב שזה סתם מיותר, סתם יש יותר רעש פה מאשר שם. הבידוד יפגע לנו בעבודה".

המסרון שקיבלו הישראלים שחזרו לישראל מאסיה
המסרון שקיבלו הישראלים שחזרו מתאילנד | צילום: N12

גם בת שבע דבוש שחזרה מחופשה בתאילנד סיפרה שהיא לא מכירה את ההנחיות החדשות של משרד הבריאות:  "אם זה הנהלים אז זה מה שנעשה. אתמול שמענו את זה אבל זה לא היה סופי, אחרי זה טסנו כל היום ולא היה אינטרנט. מה שצריך לעשות עושים. זה מעצבן, יש לי משפחה, ילדים, נכדים, אני עובדת, זה לא קל ישר להיכנס לבידוד אבל אין מה לעשות – אם זה הנהלים".

"פה יותר מלחיצים, פה הלכתי למות מחרדות אבל אז הגעתי לשם ושכחתי מהכול", הוסיפה בת שבע. "גם בלי מסכות הסתובבנו. היה ממש כיף של טיול. אני הבנתי שאנחנו אמורים להיות בבידוד רק אם יש חום, אני לא ידעתי שכל אחד עומד להיות בבידוד".

"אנחנו נכבד את מה שצריך לעשות אבל מציעים לממשלה לעשות חושבים מחדש, לא ייתכן שאנשים עכשיו שבועיים ישהו בבידוד", הוסיפו ישראלים נוספים שחזרו הבוקר לישראל בטיסה מתאילנד. "במה אנחנו שונים ממי שנחת יום קודם לכן? מבחינה הגיונית, לא הגיוני שמי שאין לו תסמינים צריך להיות בבידוד, אני יותר בריא ממה שטסתי. ומה הפתרון? אם יש לי משפחה, ילדים, עבודה?".

לאה ואוראל בסלי שחזרו גם מטיול בתאילנד סיפרו בריאיון ל"חדשות הבוקר" עם ניב רסקין: "בתאילנד זה לא ככה, רגוע שם והממשל מטפל בזה. נבדוק מול משרד הבריאות ונתאים את עצמינו למצב". 

לאה ואוראל סיפרו שבמהלך שהותם בתאילנד הם הסתובבו ללא מסכות, וגם בטיסה חזור לא ביקשו מהם לשים מסכות פנים. עוד סיפרו השניים כי במהלך הטיסה חלק מהישראלים קיבלו סמסמים עם הוראות להיכנס לבידוד ולהיבדק מיד עם הנחיתה בארץ. "אני מניחה שבעבודה רואים מה קורה בחדשות, לא יצא לנו לדבר איתם, זה יקרה במהלך היום", הסבירו.

לבסוף, בני הזוג סיפרו כי בתאילנד נמצאים כרגע 5,000-10,000 ישראלים וביקשו לשלוח מסרים מרגיעים לאלו שמתלבטים האם לבטל את טיסותיהם למזרח בעקבות התפרצות הנגיף: "אל תיכנסו לפאניקה, יש אווירה טובה בתאילנד. יש מסכות, יש חיטוי והרשויות מטפלות בהכול".‎

ההנחיות החדשות של משרד הבריאות רלוונטיות הן למי שלא הופיעו אצלו תסמינים של המחלה, והן לאלו שהופיע אצלם אחד מהתסמינים הבאים: חום מעל 38 מעלות, שיעול, קושי בנשימה או תסמין נשימתי אחר. חום מעל 38 מעלות, שיעול, קושי בנשימה או תסמין נשימתי אחר.

בעקבות ההנחיות החדשות, אתמול גובש מתווה מיוחד בין משרד הבריאות לצוותי האוויר של חברת אל על, במסגרתו הוחלט כי הם יטוסו לתאילנד – אך באופן ממוגן ותוך הקפדה על תנאי היגיינה מחמירים: על פי ההבנות שהתקבלו, אותם צוותי האוויר יצטרכו לשהות בסמוך לנמל התעופה. בנוסף, על חברי צוותי האוויר אסור יהיה להתערות עם האוכלוסייה המקומית - ולשמור על תנאי היגיינה קפדניים ביותר. רק לאחר מכן ואם אף אחד מהם לא יראה סממנים של חום או חולי כלשהו הם יוכלו לשוב לטיסות ולחזור לארץ.   

במשרד החוץ תקפו את ההנחיות החדשות של משרד הבריאות ומסרו שאלה פורסמו בניגוד לדעתם ואף צפויות לגרום נזק רב: "בכל תאילנד יש 34 חולים. בארצות הברית יש 15, מה השלב הבא? לומר לכל מי שנכנס מארצות הברית לישראל שהוא צריך להיכנס לבידוד? לסגור את הכניסה מארצות הברית? זה משול לאזהרת מסע בפועל".