אירועי פורום השואה העולמי, שמתקיים השנה בישראל, כבר החלו הבוקר (רביעי) עם כמה פגישות שקיים הנשיא ריבלין עם נשיאים וראשי ממשלות מהעולם. מבדיקת חדשות 12 עולה שישראל הקצתה כ-20 מיליון שקלים להפקת האירועים. 49 משלחות צפויות להגיע, חלקן כבר נחתו במתחם המיוחד שהוקם בטרמינל 1 בנתב"ג.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מדינת ישראל משתתפת בעלות הטיפול במשלחות בהיבט הדיפלומטי, הביטחוני ובהכנת העיר ירושלים והמוסדות השונים לקליטת המנהיגים. האירוע עצמו ממומן על ידי קרן פורום השואה העולמי בראשותו של משה קנטור.

28 נשיאים, ארבעה מלכים, ארבעה ראשי ממשלה ושני יורשי עצר מלכותיים יגיעו – יורש העצר הנורווגי הנסיך הוקון ויורש העצר האנגלי הנסיך צ'ארלס. את מדינת הוותיקן ייצג הקרדינל קורט קוך, מארצות הברית יגיע סגן הנשיא מייק פנס ולכל אלו יצטרפו גם ארבעה יושבי ראש של בתי נבחרים בעולם וראשי ארגונים של האיחוד האירופי. הרשימה אף הספיקה לגדול ברגע האחרון, כשנשיא ארגנטינה ויו"ר הפרלמנט של אזרבייג'ן אישרו את הגעתם לישראל.

כמקובל בנסיעות בין לאומיות של מנהיגים, ילוו אותם עיתונאים מקומיים מארצותיהם. כ-500 עיתונאים הגיעו ויגיעו לישראל. המספר הרב ביותר של עיתונאים מגיע מרוסיה: כ-100 ילוו את הנשיא פוטין במהלך ביקורו בישראל.

בין ארוחת הערב החגיגית בבית הנשיא הערב לאירוע המרכזי מחר ביד ושם, יצטרכו המנהיגים להניח את הראש ללילה – והם לא התפשרו על אופציה זולה. מלון המלך דוד יארח כמה מחשובי האורחים, ביניהם מלכי ספרד, הולנד ובלגיה. גם נשיא צרפת ונשיא גרמניה ישתכנו במלון. נשיא רוסיה וכל המשלחת הרוסית ישתכנו ב"מצודת דוד" ומנהיגים נוספים יתארחו במלון ממילא, מלון קראון פלזה ובמלונות נוספים.

פורום השאוה - מקרון וביבי לוחצים ידיים
מקרון ונתניהו, הערב | צילום: רויטרס

בעקבות האירועים, נחסמים צירי תנועה רבים בירושלים וכן יורגשו עומסים כבדים גם בכביש 1 בשעות מעבר השיירות המשמעותיות מנתב"ג לירושלים. כל זאת, כדי לפנות מקום ל-40 מכוניות אח"מים ועוד כ-300 רכבים בשיירות שגויסו למבצע. תמונה של הלימוזינה בה נוסע נשיא רוסיה פוטין שהגיעה לארץ התפרסמה מבעוד מועד ועוררה עניין.

את הביקור ההיסטורי ינצלו כל שדרת המנהיגים הישראליים לצורך פגישות עבודה מדיניות. הבוקר נפגשים הנשיא ריבלין וראש הממשלה נתניהו עם הנשיא הצרפתי מקרון. מחר ייפגש ריבלין עם יורש העצר האנגלי הנסיך צ'ארלס ונתניהו ייפגש עם סגן הנשיא האמריקני מייק פנס. יותר מכל, ועל רקע פרשת נעמה יששכר, כל העיניים נשואות לנחיתתו של נשיא רוסיה פוטין. סך הכול יתקיימו עשרות פגישות מדיניות.

פגישת הנשיא ריבלין עם נשיאת גיאורגיה
פגישת ריבלין עם נשיאת גיאורגיה | צילום: לעמ, מארק ניימן

גם נאומים יהיו, והרבה. אירוע פורום השואה העולמי החמישי נקרא "זוכרים את השואה, נלחמים באנטישמיות". האירוע יכלול נאומים של ראשי המדינות מצרפת, בריטניה, רוסיה, ארצות הברית וגרמניה. בנוסף, גם הנשיא ריבלין וראש הממשלה נתניהו יזכו לנאום, נשיא קרן פורום השואה העולמי, ניצול השואה ויו"ר מועצת "יד ושם" הרב ישראל מאיר לאו.

200 סדרנים ומלצרים בארוחת הערב החגיגית בבית הנשיא

קבלת הפנים לאורחים המגיעים לישראל כוללת השנה גם קור וגשמים לפרקים. מדינת ישראל מוכרת בעולם יותר כמדינה שמשית חמה עם חופים חוליים. רביעי וחמישי יהיו דווקא ימים קרים יחסית בירושלים ההררית, עם טמפרטורות חזויות של 8 ו-9 מעלות בשיא היום.

משלחות ירושלים, קולאז' 2
יתארחו במלון המלך דוד, פוטין והנסיך צ'ארלס | צילום: מלון: יורם אשהיים, פוטין: GettyImages-WPA Pool, צ'רלס: GettyImages - Chris Jackson

על מנת שמנהיגי העולם לא יקפאו בארוחת הערב הרשמית, הוכנסו לבית הנשיא מאות אמצעי חימום חדשים. בבית הנשיא הצטיידו גם ב-150 קורות ברזל ועץ, 400 מ"ר של ריצוף לבניית שלושת מתחמי האירוח וכן ב-240 פרטי ריהוט ו-800 נורות.

הרכב המשוריין של פוטין מגיע לישראל
הרכב המשוריין של פוטין בישראל | צילום: החדשות

לארוחת הערב הרשמית בבית הנשיא היום צפויים להגיע כ-250 משתתפים מכ-40 מדינות. השמירה על הסדר והשירות לאורחים באירוע גדול שכזה דרשה גיוס של 200 סדרנים ומלצרים, שידאגו שאף תקרים דיפלומטית לא תתעורר מסביב לשולחן.

פורום השואה הבין לאומי מתכנס השנה לקראת ציון יום השנה ה-75 לשחרור מחנה אושוויץ ויום הזיכרון הבין לאומי לקורבנות השואה. תאריך יום הזיכרון הבין לאומי, 27 בינואר, הוא היום בו הגיעו חיילי הצבא האדום הרוסים למחנה ושחררו אותו. יום הזיכרון הבין לאומי לשואה צוין לראשונה בשנת 2006.

מייק פנס
סגן נשיא ארה"ב מייק פנס בכותל, ארכיון | צילום: רויטרס

על כל האירוע ינצחו קרוב ל-11,000 שוטרים, לוחמי מג"ב ומתנדבים התפרסו במוקדים השונים כבר מאתמול על מנת לאבטח ולהכווין את התנועה במהלך המבצע. מדובר במבצע לאומי מורכב: המשטרה פועלת במרחב נתב"ג, ירושלים והסביבה, וכן בצירי התנועה הראשיים. המשטרה ביקשה מהציבור שלא להטיס כלי טיס סמוך למוקדי האירועים.