חברת אל על הודיעה אחר הצהריים כי היא מוציאה טיסות חילוץ להודו, אוסטרליה, ברזיל וקוסטה ריקה עבור ישראלים שנתקעו בחו"ל בשל משבר הקורונה וסגירת הגבולות. אולם, מי שעדיין לא נמצא עבורם פתרון, הם דווקא מאות סטודנטים לרפואה ברחבי אירופה והמזרח התיכון. הפתרון מורכב יותר וידרוש לא פעם הסכמה עם האוניברסיטה המקומית על עזיבת הסטודנטים. מספר סטודנטים ישראלים שלומדים רפואה בחו"ל, שוחחו הערב (ראשון) עם 12N וסיפרו על החשש מאי הוודאות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על פי רשימות שערכו בארגון EISC (מועצת הסטודנטים הישראלים באירופה) יותר מ-300 תקועים בחו"ל ללא פתרון חזרה ארצה. בירדן תקועים יותר מ-250 שמעוניינים לחזור, בסלובקיה תקועים 70, בליטא תקועים לפחות 28 ובקפריסין 10.

הישראלים שנתקעו בפרו חוזרים הביתה
המטיילים הישראלים שחולצו מפרו

מאי וליד זחאלקה, לומדת בירדן, שם האוניברסיטאות מונעות מהסטודנטים לשוב ארצה. "הממלכה בעוצר כללי ואנחנו תקועים", סיפרה. "אין להם תוכנית מה לעשות איתנו במצב כזה. זה מצב חדש אבל לא אנחנו אלו שצריכים להיפגע, אנחנו פה לבד, כל אחד גר לבד עם אמצעים לא אמצעים ואנחנו בקושי יכולים לדאוג לעצמנו לכסף ולאוכל".

"בחרנו ברפואה כי חשוב לנו לעזור", טענה. "אנחנו נשבעים לעזור לאחרים ונשמח לעזור למדינת ישראל להתמודד עם אתגר הקורונה. אבל כרגע, ולמרות הפניה למשרד החוץ, האוניברסיטאות לא מחזירות לנו תשובה".

מנכ"ל אגודת EISC, אבי מכלוף, תקוע בליטא עם עשרות סטודנטים נוספים. "הסטודנטים לא יכולים לעלות חיות מחמד לטיסות וחוששים מסיכויי ההדבקה הגבוהים בטיסת המבער", הוא סיפר. "בשבוע האחרון אני, יחד עם ארגון EISC, משרד החוץ, ניר מנכ"ל חברת נחלים, ומשפחות הסטודנטים, מנסים להוציא לפועל חלופה לטיסה ישירה מליטא לישראל".

חילוץ הישראלים מקוסקו, פרו
חילוץ הישראלים מקוסקו | צילום: באדיבות אמסלם טורס, mako חופש

"משרד הבריאות פרסם כי הוא קורא לסטודנטים למקצועות הרפואה להתגייס ולעזור במאבק", הוא הוסיף. "יש פה סטודנטים אשר מעוניינים לקחת חלק ולעזור במה שיוכלו".

רשימת הסטודנטים התקועים בחו

פרופ' חגי לוין, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, אמר בשיחה עם N12: "מערכת הבריאות צפויה להתמודד עם עומס כביר. יש צורך לתגבר אותה באופן מקסימלי בכוח אדם שיכול לסייע. סטודנטים לרפואה הם הון אנושי שלא יסולא בפז ויש לעשות כל מאמץ לשלב אותם בפעילות. בוודאי שצריך להחזיר הביתה סטודנטים לרפואה ולמקצועות הבריאות שלומדים בחו"ל ולשלב אותם בפעילות החיונית. חייבים לעבור לדפוס חשיבה של מצב חירום ולראות היכן ניתן להיות יצירתיים ולהתגמש".