אם הבהלה העולמית סביב נגיף הקורונה לא גדולה מספיק – יש מי שמבקשים ללבות את האש אפילו יותר. הודעת ווטסאפ המופצת מפה לאוזן בימים האחרונים מכילה מידע בדוי על כך שהיקף המגפה גדול משדווח, ושהיא כבר גבתה עשרות אלפי קורבנות. מפיץ ההודעה קורא לכל שומעיה להישאר בבידוד בבית למשך שבועיים לפחות. משרד הבריאות הישראלי הבהיר: כל הדיווחים מבוססים על נתוני ארגון הבריאות העולמי. הנתונים הללו עומדים נכון להבוקר (ראשון) על מעט יותר מ-300 קורבנות. בתוך כך, ראש הממשלה ערך הבוקר דיון בעניין ההיערכות להתמודדות עם הקורונה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בתום הדיון שכינס נתניהו, בו השתתפו שרי ממשלה ונציגים ממערכת הבריאות ומרשויות נוספות, הודיע ראש הממשלה כי הגעתו של נגיף הקורונה לישראל היא "בלתי נמנעת" והבטיח: "ההיערכות שלנו תכלול את כל הזרועות של הממשל הישראלי. נעסוק במהלכים שנועדו לבודד את הנדבקים ולטפל בהם. סגרנו את המעברים האוויריים, היבשתיים והימיים להגעה מסין, אך זה זמני. אנחנו מעדכנים גם את הרשות הפלסטינית בכל הצעדים המניעתיים ובריאות הציבור שהם צריכים לקחת בחשבון.

עוד אמר נתניהו כי הנחה את משרד הבריאות לפעול ליצירת חיסון לנגיף: "יכול להיות שאם נעבוד מספיק מהר, עם התקצוב הראוי ועם האנשים המוכשרים שיש לנו - גם כאן ישראל תקדים את העולם".

דיסנילנד בהונג קונג נסגר למבקרים בגלל נגיף הקורונה
דיסנילנד בהונג קונג נסגר למבקרים בגלל נגיף הקורונה | צילום: רויטרס

ההודעה השקרית שהופצה בימים האחרונים עברה כהקלטה בין קבוצות ווטסאפ שונות. היא נפתחת בכך ש"בחרנו להעביר את ההודעה הזו לבני משפחה ולחברינו. היא עוברת בעולם בין חברים בצורה אינטימית". מיד אחר כך עובר מפיץ ההודעה לומר ש"יש מספר לא מבוטל של דיווחים בסין לפיהם מניין ההרוגים עומד על עשרות אלפים. בגלל זה סין מבודדת ערים שלמות, בגלל זה בכל העולם מבודדים את הכניסה והיציאה מסין ובגלל זה חברות תעופה מכל העולם מבטלות את הגישה שלהן לסין".

"התקשורת לא מספרת לנו", טוען הדובר. "יש פחד מבהלת יום הדין שתקרה בעולם. אנחנו צריכים לדעת ולהיערך. יש וידאו שמראה בסין אנשים הולכים ברחוב ופשוט נופלים ומתים. לנוכח הנותנים האמיתיים על הווירוס התקשורת בוחרת לא לשתף כדי לא ליצור בהלה אמיתית".

אישה לובשת מסכה בסין
אישה לובשת מסכה בסין | צילום: רויטרס

"מה אפשר לעשות?", ממשיך מקליט ההודעה. "להיות שבועיים בהסגר כדי להבין האם המדינה נדבקה, זאת אומרת שבשבועיים הקרובים עד שהעולם ידע איפה המחלה נמצאת ההנחיה היא להישאר בבתים כמה שיותר. להתרחק מהציבור וממקומות עמוסים כמו רכבות, תחנות ציבוריות ובתי ספר. ולהצטייד לבידוד".

יש לציין כי אף גורם בעולם לא המליץ על בידוד כולל לאזרחים, אלא רק למי ששהה בסין. על אלו שחזרו מהמדינה הנגועה להישאר בבידוד למשך שבועיים – תקופת הדגירה של המחלה – עד שיתברר האם הם נגועים או לא. תוכן ההודעה שקרי כולו, לא ידוע מי עומד מאחוריה ואין להסתמך עליה.

שר הבריאות יעקב ליצמן אמר הבוקר בתום הערכת מצב במשרדו: "אני קורא לאלה שחזרו מסין בתקופה האחרונה להקפיד להשאר בבידוד בבית. לכולנו יש אחריות על בריאות הציבור ועל כולם לוקחת חלק במאמץ למניעת התפשטות הנגיף, כדי להגן על בריאות הציבור".