בעקבות החמרת הנחיות משרד הבריאות שהורה לכל אזרח ששב מחו"ל להימצא בבידוד למשך שבועיים מרגע הגעתו ארצה, המשטרה הודיעה כי תגביר את האכיפה סביב הימצאותם של השבים ארצה בבידוד כנדרש. במקביל, נתוני השבים ארצה ימצאו החל מהערב במערכות המידע המשטרתיות על מנת לאפשר לשוטרים לאכוף את הנחיות משרד הבריאות. המשמעות: אלפי שוטרים בעלי גישה למסוף המשטרתי יוכלו לבדוק בתוך שניות מי מהאזרחים ששבו ארצה מאמש מפירים את החובה לשהות בבידוד‎.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כדי למנוע את הפרות הבידוד, הקימו המשטרה ומשרד הבריאות צוותי משימה ייעודיים שמורכבים משוטרים ופקחים במטרה למנוע את התפשטות הנגיף. הצוותים יוודאו שכלל האנשים הנמצאים בבידוד מקיימים את הנחיות משרד הבריאות.

פקחי משרד הבריאות אוכפים את צווי בידוד הקורונה
פקחי משרד הבריאות אוכפים את צווי בידוד הקורונה | צילום: חדשות

במשטרה הדגישו כי עד כה "רובם המכריע של מחויבי הבידוד נשמע להוראות ומגלה אחריות אזרחית". עוד הבהירו כי הודעות רשמיות מופצות רק על ידי הגורמים המוסמכים לכך ובאתר משרד הבריאות. "אנו פונים לציבור האזרחים ומבקשים להישמע להנחיות והוראות משרד הבריאות, שכן התעלמות מהן משבשים את המאמץ הלאומי במאבק בהתפרצות הנגיף והתפשטותו בישראל", נמסר. "אנו קוראים לכלל הציבור לנהוג באיפוק ובאחריות".

מוקדם יותר היום החמיר משרד הבריאות את הנהלים והנחה להגביל את מספר המשתתפים המותרים באירועים ציבוריים ל-2,000 איש. עד היום הותרו אירועים בהיקף של כ-5,000 משתתפים, אך כעת הנחו במשרד "לשקול נחיצות אירועים". כמו כן, בוחנים בנתב"ג להעביר את כל הפעילות לטרמינל 1 - כך פורסם לראשונה ב-N12.

אילוסטרציה
מגבירים אכיפה. אילוסטרציה | צילום: חטיבת דוברות המשטרה, חדשות

משרד התחבורה הודיע היום כי תחנת נתב"ג תיסגר החל ממחר לבאי הטיסות הנכנסות לישראל. הנסיעה מתחנת נתב"ג תותר רק לעובדי נמל התעופה וצוותי האוויר שיזוהו באמצעות תג עובד. על מנת להמשיך ולאפשר לנוסעי טיסות הפנים להשתמש בשירותי הרכבת, ידרשו הנוסעים להציג כרטיסי טיסה. צוותי הביטחון של הרכבת יוודאו שרק מי שנסיעתו מותרת יעלה לרכבת.

לאחר בחינת הנושא הוחלט לבצע שינויים, כך שתחנת הרכבת תמשיך לפעול אולם הנסיעה תיאסר רק על מי שנחתו בארץ ונדרשים בבידוד. נוסעי טיסות הפנים הנוחתים בטרמינל 1 יוכלו להמשיך ולהשתמש בשירותי הרכבת כרגיל.

פינוי חולה עם חשד לקורונה לבי
פינוי חולה עם חשד לקורונה | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

על פי החלטת גורמי המקצוע נקבע כי תתאפשר נסיעה ברכבת מתחנת נתב"ג רק לעובדי נמל התעופה וצוותי האוויר והקרקע ובהם נציגי החברות הזרות, שיזוהו באמצעות הצגת תג עובד. בנוסף תתאפשר נסיעה ברכבת לנוסעי טיסות הפנים בלבד. זיהויים יתאפשר באמצעות כרטיסי הטיסה שבידיהם. הצגת כרטיס הטיסה היא תנאי הכרחי לעלייה לרכבת, הבהירו במשרד התחבורה, ובלעדי הכרטיס לא תתאפשר נסיעה ברכבת.

צוותי הביטחון של הרכבת יהיו אחראים על אכיפת הנהלים החדשים, שייכנסו לתוקף החל ממחר. במשרד התחבורה, ברשות הארצית לתחבורה ציבורית וברכבת ישראל קראו לציבור להישמע להוראות הפקחים, וממי שנדרש להיות בבידוד שלא לבצע נסיעות בתחבורה הציבורית, על מנת שלא לסכן את כלל הציבור.

קורונה בישראל
קורונה בישראל | צילום: אוליבר פיטוסי , פלאש 90

גם משרד הרווחה הצטרף להנחיות למניעת התפשטות הנגיף ולא יאפשר כניסת בני משפחה ומכרים לבתי אבות ממשלתיים. רק בעלי תפקידים חיוניים יורשו להיכנס. ביקורי משפחות יוכלו להתקיים רק מחוץ לבתי האבות.

בנוסף, כלל המסגרות החוץ-ביתיות שבפיקוח המשרד הונחו להכין מתחמי בידוד בשטחי המסגרת המיועדים לדיירים חסרי עורף משפחתי.  המחלקות לשירותים חברתיים ברשויות התבקשו להכין רשימה של מבודדים שפנו לקבל סיוע. בנוסף, המשרד הקפיא קבלת מתנדבים מחו"ל למסגרות הרווחה.

במקביל, בהתאם להערכת המצב המתמשכת בעקבות התפשטות הנגיף, בצה"ל הוחלט על גיוס מילואים נקודתי בצו התראה חריג של כ-70 משרתי מילואים להכנת תוכנית הסברה עתידית של פיקוד העורף. בנוסף, כ-100 משרתי מילואים גויסו בימים האחרונים לצורך תגבור כוחות מגן דוד אדום.