בגלל הקורונה: לראשונה בתולדות המדינה כל טקסי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ייערכו ללא קהל. הטקסים המרכזיים ברחבת הכותל המערבי ובהר הרצל יתקיימו כמתוכנן אבל ללא קהל ויועברו בשידור חי. בנוסף, הטקסים המקומיים ב-52 בתי העלמין הצבאיים ברחבי הארץ יבוטלו במתכונתן הרגילה ובמקומם יוצב 'משמר נר' של חיילי צה"ל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"במטרה לשמור על בריאות הציבור מחד ולקיים את המעמד הממלכתי בהתאם למסורת", נכתב בהודעת משרד הביטחון. "הנחה שר הביטחון את משרד הביטחון ואגף כח האדם בצה"ל כי הטקסים המרכזיים ברחבת הכותל המערבי ובהר הרצל יתקיימו כמתוכנן אך ללא קהל ויועברו בשידור חי באמצעי התקשורת".

טקס המשואות בהר הרצל (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
טקס המשואות בהר הרצל | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בשבוע שעבר דיווחנו כי טקס המשואות ביום העצמאות ה-72 לישראל יתקיים השנה לראשונה ללא קהל ואף יוקלט מראש ולא יועבר בשידור חי. מפיקי הטקס כבר התחילו לבנות את הבמות ואת הטריבונות של הקהל אבל כעת, בשל התפשטות הקורונה בישראל וההנחיות של רה"מ ומשרד הבריאות, המארגנים נאלצים לפרקן. באשר לטקסים ממלכתיים נוספים כגון יום השואה טרם התקבלה החלטה אך ניתן להעריך שגם הם יתקיימו במתכונת שונה.

"החלטתי כי השנה לראשונה טקס המשואות הממלכתי לנעילת יום הזיכרון ופתיחת אירועי יום העצמאות למדינת ישראל ייערך ללא השתתפות קהל, אלא במתכונת טלוויזיונית, המותאמת לכלל האמצעים הדיגיטליים", אמרה רגב. "באופן זה הציבור השוהה בבית, נוכח הגבלת ההשתתפות באירועים במרחב הציבורי, יוכל ליהנות מטקס הממלכתי במרחב הביתי באמצעות הטלוויזיה, המכשיר הנייד וכלל הפלטפורמות הדיגיטליות הזמינות.  גם השנה הטקס ייערך בצורה ממלכתית מרגשת ויביא לידי ביטוי את מגוון הקולות בחברה הישראלית, לתפארת מדינת ישראל".

ההחלטה התקבלה על רקע החמרת הצעדים לבלימת התפשטות הנגיף שנועדו לצמצם את האפשרות לאירוע הדבקה המוני. טקס המשואות הממלכתי צפוי להתקיים בסוף החודש הבא, ב-28 באפריל 2020.