כמו כל אם מצפה, גם ש', צעירה מאזור חיפה, גילתה שהיא בהריון ראשון, והשמחה בבית הייתה גדולה. ככל שעברו השבועות, גדלה גם הציפייה להפוך לאמא, אך במשך הזמן נראה שההיריון מתפתח שלא כצפוי. כשהיא בשבוע ה-26 להריונה, הופנתה ש' ליחידה להיריון בסיכון בבית החולים רמב"ם ולתדהמת הצוות הרפואי הסתבר כי באופן נדיר במיוחד, לצעירה יש שני רחמים המחוברים זה לזה. למרבה הצער הרופאים נאלצו לסיים את ההיריון, אבל בהמשך תוכל האישה להרות וללדת ללא סכנה שמקרה כזה יחזור על עצמו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

נראה שעד לעצם אותה הבדיקה, ש' כלל לא הייתה מודעת לזה שהיא נושאת שני רחמים. בשל העובדה שהעובר נקלט ברחם שאינו מאפשר סביבה תקינה עבורו או לידה, ההתפתחות שלו הייתה לא תקינה ועם הגילוי נאלץ הצוות הרפואי לבשר לש' כי עליה לסיים את ההיריון. פרופ' שולט, "העובדה שהעובר התפתח עד השלב הזה היא מדהימה, אך לא ניתן היה ליילד אותו ובכל מקרה הוא לא היה צפוי לשרוד".

הרופאים מבצעים ניתוח להסרת רחם, ומשאירים אחד בפנים
הרופאים מבצעים ניתוח להסרת רחם, ומשאירים אחד בפנים | צילום: הקריה הרפואית רמב"ם

"כנגד כל הסיכויים, לאחר ביוץ מאחת השחלות, הביצית הופרתה על ידי הזרע והעובר המוקדם נדד בחלל הבטן ונכנס דרך החצוצרה לרחם המנותק מתעלת הלידה", הסביר פרופ' עידו שולט, מנהל היחידה לרפואת האם והעובר ברמב"ם את התהליך הכמעט בלתי אפשרי. "שם הוא המשיך להתפתח עד לשלב מאוחר של השבוע ה-26", הוא הוסיף וציין, "בספרות הרפואית תוארו מספר מקרים בודדים כאלה בעולם. מדובר במקרה נדיר מאין כמוהו". בישראל לא דווח עד כה מקרה זהה וש' היא הישראלית הראשונה שהרתה באופן כה נדיר.

על מנת למנוע אפשרות שהנסיבות הלא רגילות הללו יחזרו על עצמן שוב, עברה ש' ניתוח להסרת הרחם העודף ובעתיד היא צפויה להרות וללדת באופן תקין ילדים בריאים. "זהו מקרה נדיר בו אישה עברה ניתוח להסרת רחם אך נותרה עם רחם. לא בכל יום נתקלים בגילוי כזה. עם כל הצער שהפעם ההיריון לא צלח, אנחנו בטוחים שכעת ש' תוכל להביא ילדים בריאים לעולם ללא כל בעיה".

ליצירת קשר עם הכתבת: avivitm@ch2news.co.il