המשבר התעסוקתי נמשך: מספר המובטלים החדשים בישראל עלה באופן דרמטי גם הבוקר (שישי). מאז שעות הערב אתמול נרשמו מעל 80 אלף מובטלים חדשים, כשהסך הכולל מתחילת מרץ עומד על 450,256 מחוסרי עבודה - כמעט חצי מיליון תוך שבועיים. בכל שעה נוספים למעגל האבטלה 6,000 ישראלים חדשים. כ-85% הגדירו את עצמם ככאלו שהוצאו לחופשה ללא תשלום – כאשר ההערכות הן ש-20% מהם לא יוכלו לחזור למקום עבודתם עם תום המשבר החמור שנגרם בשל התפרצות הקורונה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הבעיה שעולה מנתונים אלו היא שהם מדברים נכון לעכשיו רק על השכירים במשק - כאשר אין מידע מדויק לגבי כמות העצמאיים שנמצאים במשבר ועשויים לאבד את מפעל חייהם. בימים אלו הממשלה מגבשת חבילת סיוע נוספת לעסקים הקטנים, שעליה מסכימים שר האוצר משה כחלון ונגיד בנק ישראל אמיר ירון. נכון לרגע זה מדובר על חבילה של 7 עד 10 מיליארד שקלים.

מה שמאוד מטריד כרגע את כל אותם העובדים שהוצאו לחל"ת או שפוטרו הוא מתי הם יקבלו את דמי האבטלה, והאם הם הולכים לקבל אותם לפני חג הפסח. גורמים מקצועיים אומרים לנו היום שיש צורך לומר לציבור שהוא לא עומד לקבל את מה שהוא חושב שיקבל.

הסיכויים שדמי האבטלה ישולמו לפני חג הפסח - אפסיים, וכנראה שגם לא אחריו. זהו מקרה קיצון. גם אם שמים לרגע בצד את השאלה מאיפה יגיע הכסף - כרגע בביטוח הלאומי מסתמכים על רביות של האוצר - העניין הטכני מורכב ביותר גם כן: צריך לאשר את כל הפניות ולהכניס אותן למחשב.

כל זה דורש תגבור רב בכוח האדם. כרגע בביטוח הלאומי מנסים לגייס עובדים חדשים, אבל זה לוקח זמן ופסח מגיע בעוד שלושה שבועות. בביטוח הלאומי מנסים למצוא כל מיני פתרונות חלופיים, אולי אפילו תשלום מקדמה לפני החג, אבל כל העניין הזה בסימן שאלה מאוד גדול.