פיצוץ מאחורי הקלעים: הדיון שתוכנן להתקיים בלילה שעבר (בין ראשון לשני) בממשלה ולעסוק בהגבלות על הציבור בעקבות התפשטות נגיף הקורונה בישראל - נדחה למחר. הרקע לדחייה: בכירים במשרד הבריאות דרשו להחמיר את התקנות. אחת ההגבלות שדובר בהן הייתה צמצום נוסף בהיקף כוח האדם במקומות העבודה במחצית, מ-30% ל-15%. בנוסף, בדיון הייתה אמורה לעלות על השולחן אכיפת ההגבלות בחברה החרדית. התקנות שבהן היו אמורים לדון היו מרוככות, מה שהביא לביקורת של שרים בממשלה על נתניהו: "אלו החמרות במרכאות כפולות, נתניהו לא מאמץ את דרישת משרד הבריאות". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בתוך כך, רבני הפלג הירושלמי מתכוונים לפרסם היום בעיתון החרדי "הפלס" מכתב ובו קריאה לקהילה החרדית למלא אחר הנחיות משרד הבריאות, לשמור על מרחק ולהישמר. "מצווים אנו בשמירה וזהירות כפולה ומכופלת שלא לבוא במגע עם אחרים כולל בזמני התפילה והלימוד. לשמור ככל יכולתו בכל כללי ההיגיינה וההתרחקות - להישמר מאד ולהחמיר", נכתב במכתב. 

הקורונה בישראל - ירושלים
הקורונה בישראל - ירושלים | צילום: אוליבר פיטוסי , פלאש 90

ההתקהלויות בחברה החרדית מאוד מדאיגות את משרד הבריאות. הכוונה כעת היא למצוא מרכזים שאליהם יופנו מבודדים מהאוכלוסייה החרדית, כדי לבודד אותם באופן יותר אפקטיבי. יש כבר סיכומים בין שר הבריאות ליצמן, לבין שר הפנים דרעי וראש עיריית ירושלים משה ליאון על שני מרכזים כאלה – אחד כזה יהיה במזרח ירושלים ומרכז שני יהיה בבני ברק.

במקביל, בכיר במשרד הבריאות הסביר כי לא כדאי למהר להתעודד מכך שלכאורה קצב העלייה במספר החולים בישראל בנגיף הקורונה ירד, משום שקיימת עדיין עלייה במספר החולים הקשים. בינתיים, משרד האוצר מהווה אחד המכשולים העיקריים בדרך להסגר מלא, בגלל ההפסדים הכלכליים הכבדים שייגרמו למשק בעקבות צעד שכזה.  

עימותים במאה שערים
עימותים במאה שערים | צילום: מחאות החרדים הקיצונים

במטרה לשטח את העקומה ולצמצם את מספר הנדבקים, האכיפה של המשטרה ברחובות תתוגבר על ידי הקצאת חיילים שיסייעו להם. הערב פורסם במהדורה המרכזית כי החל ממחר מדיניות הסלחנות של המשטרה בכל הקשור לאכיפת ההסגר נגמרה והיא תחל באכיפה נוקשה של התקנות - בין השאר יתמקדו במגזר החרדי. 

התקהלו בניגוד להנחיות והתעמתו מילולית עם שוטרים

החמרת אכיפת ההגבלות נידונה בעיקר בעקבות תיעודים של התקהלויות בחברה החרדית - שר הפנים אריה דרעי, יו"ר ש"ס הוא האחראי לרכז את גיבוש הפתרונות למגזר החרדי והערבי. בדיוני הממשלה קיימת ההבנה שקשה לייצר את הבידוד הנדרש בערים חרדיות – בהן מטבע הדברים הצפיפות גבוהה יותר ומספר הנפשות בכל בית גבוה יותר. מובן שלא ניתן לייצר במקומות כאלו בידוד אפקטיבי ובטח שלא לשלוח חולים לאשפוז ביתי.

רק אתמול עשרות חרדים יצאו לרחובות שכונת מאה שערים בירושלים, התקהלו בניגוד להנחיות והתעמתו מילולית עם שוטרים שהגיעו כדי לפקח על יישום ההגבלות. בהמשך לכך, בשיחה בין ליצמן לדרעי גובש פתרון מסתמן, לפיו ייבנו מתקנים חיצוניים של פיקוד העורף וכן מתקנים מיוחדים לאשפוז של חולים קלים בחברה החרדית כדי למנוע את אחוזי ההדבקה הגבוהים. בכיר במשרד הבריאות אומר שהיה מעדיף להטיל עוצר מלא על בני ברק, ואוסר לצאת מהבתים בכלל – מלבד לצורך קניה של מזון.