חשד להתעללות בגן ילדים במרכז הארץ: גננת מוסמכת בגן העירייה הוקלטה כשהיא צועקת ומאיימת על הילדים במהלך פעילות בגן - כך נחשף אמש (רביעי) ב"מהדורה המרכזית". למרות שמדובר בילדים בגילאי 3-4 שכבר יכולים לדבר ולספר להוריהם על מה שמתרחש בגן, ההורים, כמו גם המשטרה, לא היו מודעים לדברים. הבוקר הודיעה עיריית פתח תקווה על השעיית צוות הגן.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אם הוא יקום מפה אני זורקת אותו לגן אחר", נשמעת הגננת בתחילת ההקלטה כשהיא פונה לאחד הילדים בגן. "תעיז לקום מפה. שמעת אותי? אתה לא עושה מה שאתה רוצה. אני לא חברה שלך, לא אימא שלך ולא אוהבת אותך. אני אחנך אותך, תשב עכשיו".

בהמשך, נשמעת הגננת כשהיא מטיחה איומים קשים לעבר ילדה נוספת: "ככה אני תופסת אותך, עד סוף היום את תהיי ככה. ותגידי לאימא שאני תופסת אותך. כי את הופכת לי את כל הגן אמרתי. מהר, לפני שאת תהיי ככה כל היום. לבד! מהר תסדרי את הכיסאות. מהר, מהר, מהר. את תקרעי את הספות. לא רוצה אותך בגן, לא רוצה. פה את. לא בגן שלי. פה את נשארת. את לא חוזרת לגן שלי".

"ככה אתה רוצה שנחגוג יום הולדת? כן, נהדר, בטוח לא, הוא לא יקבל היום. גם את", ממשיכה הגננת לאיים על הילדים בגן. "כן. בוא נראה מי עוד לא יקבל? מתנהג לא יפה, לא מתנהג יפה. אנחנו רושמים הכול, תכף נביא את הדף, תביאי את הדף, תרשמי בדיוק את הילדים שלא יקבלו פיצה כשנעשה מסיבת פיג'מות".

גן ילדים, אילוסטרציה
ההקלטות הביאו להשעיית הגננת. ארכיון | צילום: חדשות

"אז ככה, אני אבוא להרוס לך את הבית, נלך להרוס את החדר שלו, את המשחקים בחדר, כל הצוות, מה שאתה עושה בגן נעשה לך בבית, אני באה עכשיו להרוס לו את החדר", היא צועקת לעבר ילד נוסף ומיד לאחר מכן נשמע קול של בכי."הגזמתם לגמרי היום. מה זה ההתנהגות הזאת? ממחר תהיה לכם גננת מחליפה, אני לא באה מחר, תהיו עם גננת אחרת. נראה אם יהיה לכם נעים".

בעקבות פרסום ההקלטה הגיע הבוקר ראש עיריית פתח תקווה, רמי גרינברג, לגן המדובר מלווה באנשי המקצוע מטעם הרשות כדי לעמוד מקרוב אחר הפרטים. במהלך הלילה נעשה ברור בנושא ובסופו הוחלט כי צוות הגן יוחלף באופן מידי. הגננת הודתה בדברים שיוחסו לה והושעתה מתפקידה. גם הסייעות הושעו מהעבודה בגן והן יובאו בפני הגורמים הרלוונטים במסגרת הליך שימוע לקראת פיטורין.

"אנו מוקיעים את התנהגות הגננת"

במקביל לטיפול הראשוני, השירות הפסיכולוגי ילווה את ההורים וייתן להם מענה ככל שיידרש. בנוסף, הרשות תקדם הליכי פיקוח ובקרה שיבוצעו באמצעות ביקורי פתע בגני העיר. "מדובר במקרה חמור מאד שמטופל במלוא החומרה על ידי הרשות ומשרד החינוך", אמר גרינברג. "אנו מוקיעים את ההתנהגות של הגננת כפי שנשמעה בהקלטה המדוברת, ומציינים כי זהו מקרה יוצא מן הכלל אשר אינו מעיד על הכלל. האירוע המדובר אינו מאפיין את החינוך האיכותי הרווח בגני הילדים בעיר וחשוב לציין כי צוותי החינוך בעיר הם מהטובים שיש".

גרינברג המשיך: "לאורך כל השנה יש לנו ערוצים פתוחים עם ההורים, מעגלי שיח, ימים פתוחים ועוד. ואנו פועלים בנחישות בכל מקרה המגיע לפתחנו. אנו נפעל בשיתוף משרד החינוך, ההורים וגורמי המקצוע על מנת לתת לילדים ולהורים מענה מקצועי ונלווה אותם בתקופה הקרובה. בשלב זה ננקטו צעדים מידיים להחלפת הגננת והסייעת. כמו כן כדי למנוע את הישנות המקרה, הרשות תדאג להקמת צוות יעודי אשר יסייר בגני הילדים בעיר ויבוצעו ביקור פתע. בנוסף, צוות הגנים בעיר יגיעו במהלך השנה לשיחות חתך במנהל החינוך. אנו נעשה כל שניתן כדי לשמור על ביטחונם הפיזי והנפשי של ילדי הגנים בעיר".