משפחתו של דין שושני, שטבע למוות אתמול במעלית בבניין מגוריו בתל אביב יחד עם בת זוגו סתיו הררי, זועמת על התנהלות כוחות ההצלה והתשתיות הלקויות באזור שהובילו למקרה הטרגי. בשיחה שקיימו היום (ראשון) חדשות 12 האשימו: "זו הזנחה פושעת, התשתיות לא מטופחות שם במשך שנים. אף אחד אפילו לא טרח לדבר איתנו".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

משפחתו של דין עדיין מעכלת את התקרית הקשה, בה מצאו שני הצעירים את מותם. בשיחה שקיימו עם חדשות 12 תקפו במשפחתו את התגובה האיטית של המשטרה וכוחות ההצלה למקרה: "איך יכול להיות שלקח כל כך הרבה זמן לכוחות ההצלה להגיע? אף אחד לא ניגש לדבר עם המשפחה, אף נציג רשמי מהמשטרה או מהעירייה".

אחד הדיירים בבניין ברחוב נדב בתל אביב העביר לחדשות 12 את פירוט השיחות, בו ניסו הדיירים להשיג את המשטרה וכוחות הכיבוי כדי לדווח על תקיעת המעלית והסכנה בעקבות ההצפה. לפי פירוט השיחות, ניתן לראות כי הדיירים התקשרו למשטרה פעמיים סביב השעה 12:40 ולא קיבלו מענה. רק לאחר שעתיים חזרו אליהם מהמשטרה בניסיון להבין מה קרה. דיירים נוספים העידו כי היו ניסיונות להשיג את כוחות ההצלה, שלא הועילו.

שיחות הטלפון למשטרה באירוע הטביעה במעלית
שיחות הטלפון למשטרה באירוע הטביעה במעלית
שיחות הטלפון למשטרה באירוע הטביעה במעלית
שיחות הטלפון למשטרה באירוע הטביעה במעלית

במשפחתו האשימו כי בעירייה לא טיפלו בתשתיות באזור במשך שנים והגדירו את התנהלותם העירייה "הזנחה פושעת": "התשתיות באזור לא מטופלות כבר שנים, יש חוסר אכפתיות של העירייה מהתושבים של השכונה זאת. איך יכול להיות שזה קורה בבניין בן שנה וחצי? איך בניין כזה קיבל אישורים בכלל?".

עומס בפניות בעקבות הגשמים העזים: דיירי הבניין טוענים למחדל

בחדשות סוף השבוע פורסם אמש כי השכנים התלוננו בעבר בעירייה על בעיות ניקוז בבניין, אך תלונותיהם לא טופלו כראוי. בנוסף, דיירי הבניין טוענים שבמהלך האירוע, המענה של כוחות ההצלה לא היה מיידי ולקח לצוותים יותר מדי זמן להגיע לזירה. לאור התוצאות הטרגיות במשטרה פתחו בבדיקה והחלו בגביית עדויות מהגורמים הרלוונטיים.

חילוץ מהמעלית שהוצפה בדרום תל אביב
ניסיונות החילוץ מהמעלית בתל אביב | צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז דן

לדברי גורם במשטרה, על פניו אין חשד לפלילים או רשלנות באירוע - אך בשל התוצאות הקשות יש חובה לבחון את הדברים לעומק. מחקירה ראשונית עלה כי הגבר והאישה ככל הנראה ירדו במעלית לחניון על מנת להזיז משם את רכביהם עם תחילת הגשמים. בשלב מסוים המעלית נתקעה בגלל קצר חשמלי, כשבמקביל מכת הגשם הקשה גרמה לסתימת הביוב ומילאה את הקומה ואת המעלית כולה במים במהירות רבה. השכנים מספרים שניסו לפנות למוקד כיבוי אך השיחות שלהם לא נענו במשך זמן רב.

סתיו הררי ז
סתיו הררי ז"ל | צילום: מתוך פייסבוק
שיטפונות בתל אביב שדרות ירושלים דרך יפו
שיטפונות בשדרות ירושלים בתל אביב, אתמול
 
 

בכיבוי והצלה התייחסו לטענות הדיירים ואישרו שאכן היה עומס רב בפניות בעקבות הגשם, מה שיצר אי סדרים ובחלק מהמקרים אף הביא לאי מענה לפניות. טפסר רונן מחטייב, מפקד מחוז דן בשירותי הכבאות והצלה, הסביר: "צריך להבין את הסיטואציה, אנחנו מדברים על פרק זמן מאוד קצר של כמות משקעים מאוד גדולה ותעלות הניקוז בכלל לא הצליחו להתמודד עם כמויות המים".