בסוף חודש אוקטובר הורשע מיכאל בן שושן, בן 26 מקריית אתא, בהריגתו של מתן אדלשטיין - 9 שנים לאחר שרצח אותו בפתח ביתו. במהלך כמעט עשור ניהלה שושנה, אמו של מתן ז"ל, מאבק בירוקרטי בלתי נתפס נגד המדינה והפרקליטות. לבסוף, כנגד כל הסיכויים, שושנה מתייצבת מול המצלמות ומספרת על הניצחון שלה שהביא להרשעתו של בן שושן במסגרת הסדר טיעון.  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

חודש לאחר ששוחרר מהכלא מתן אדלשטיין, בן 19 מקריית אתא, נרצח בשל ויכוח טיפשי שמהותו לא ברורה עד היום. "הייתי בדרך חזרה מהעבודה, השכנה התקשרה אליי בבהלה ואמרה לי שמרביצים למתן", מספרת שושנה. "הגעתי אחרי דקה וראיתי את הבן שלי שוכב על המדרכה ומסביבו אנשים ואמבולנסים. תוך דקות קבעו את מותו".  

סיפורה הטראגי של שושנה אדלשטיין (צילום: החדשות12)
זירת הרצח, מחוץ לביתה של שושנה | צילום: החדשות12

זה היה הרצח השני שהיכה במשפחת אדלשטיין - שנים קודם גם צביקה, אחיו של מתן, סטודנט מצטיין בטכניון, נרצח כך סתם באקראי. "הוא השכיר בית בכרמל והשכן שלו מלמטה היה פסיכופת. יום אחד הוא רץ אחריו והרג אותו", משחזרת שושנה. "צביקה היה הלב של הבית. כשאח שלו נרצח מתן אמר 'למה לא אני'. הוא היה רק בן 11".

סיפורה הטראגי של שושנה אדלשטיין (צילום: באדיבות המשפחה)
בנה של שושנה, צביקה אדלשטיין ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה

לרצח של מתן היה עד אחד: חבר הטוב מ' שלא היה מוכן להעיד במשטרה. שושנה מספרת כי בזמן השבעה הגיעו אנשי הימ"ר וביקשו ממנה לדובב אותו מבלי שתספר שהמשטרה למעשה שלחה אותה. שושנה אכן עשתה זאת - המחויבות שלה לפענוח רצח בנה הייתה בראש סדר העדיפויות שלה. אחרי הפצרות רבות מ' הסכים וסיפר לשושנה בדיוק מי רצח את בנה. "מיכאל בן שושן התווכח עם מתן.  הוויכוח התלהט. בשלב מסוים מתן סטר למיכאל", תיאר מ'. "מיכאל בתגובה הוציא סכין, דקר אותו וברח".

סיפורה הטראגי של שושנה אדלשטיין (צילום: באדיבות המשפחה)
מתן אדלשטיין ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה

"אני הייתי מוכנה לעשות הכל – אפילו למות", מסרת שושנה על המאמצים לפענוח רצח בנה. "המשטרה במבוי סתום - למה שאני לא אעזור? זו השאיפה שלי יותר משלהם. ברגע שהוא הרג את הבן שלי הוא הרג גם אותי, אין לי חיים. אין לי כלום בחיים". בהקלטה שבו הקליטה שושנה את מ' אפשר למצוא רמז לבאות - החשש של מ' מלהעיד בבית המשפט, חשש מפני הפללתו של מיכאל בן שושן.

סיפורה הטראגי של שושנה אדלשטיין
זירת הרצח, קריית אתא

לאחר מספר חודשים, בן שושן נעצר, הואשם ברצח ומשפטו התנהל – אך מישהו נרדם בשמירה. "היה לחץ על העד שלא להעיד, התקשרתי למשטרה והזהרתי אותם שהוא מאוים ושהוא ייעלם להם", משחזרת שושנה. "ביום אחד הוא לקח את הרגליים וברח". בשלב זה המשפט הגיע למבוי סתום - הקלטת לא יכולה לשמש להפללת בן שושן בבית המשפט אלא אם העד נמצא שם, או שמוכח כי העד ברח בגלל איומים. בעקבות בריחתו של מ', הפרקליטות נאלצה להודיע כי היא מעכבת את ההליכים המשפטיים, ובן שושן שוחרר ממעצר.

"הייתי הולכת לסופר ורואה את הרוצח מולי"

"לא הצלחתי לעכל את זה. מה זה משוחרר? מי רצח את הבן שלי, רוח הקודש?", אומרת שושנה. "הייתי יוצאת לסופר ורואה את הרוצח, בן שושן. הוא הולך לסופר ואני הולכת לסופר אבל אני אחרי זה עולה לבית העלמין". בשלב זה התיק נראה גמור, אך אז חברו לשושנה הבמאים לימור פנחסוב ואייל בלחסן, במסגרת תוכנית "תיק בחקירה" של רשת. יחד, הם יצאו לדרך כדי לסייע לשושנה להוכיח שהעד ברח מהארץ כתוצאה מאיומים. שושנה נשלחה שוב להקליט ולדובב - הפעם את אימו של העד.

בפרקליטות התלבטו אך בסוף החליטו ללכת עם ההקלטה החדשה של שושנה לבית המשפט – לנסות ולחדש את תיק הרצח.  "היה קושי להוכיח שהעד מאוים אבל בעזרת ששונה והכוחות האדירים שלה הצלחנו לשכנע את היועמ"ש להחזיר את המשפט על כנו", מספר עו"ד תומר בן חמו, המייצג את שושנה מטעם הסיוע המשפטי.

סיפורה הטראגי של שושנה אדלשטיין
מיכאל בן שושן

האם ביהמ"ש יקבל את הראיה החדשה ויקבע כי הוכח מניע פסול בבסיס בריחתו של העד? השאלה הזאת הובילה את הפרקליטות להגיע להסדר עם פרקליטו של מיכאל בן שושן. בסופו של דבר בית המשפט קיבל את הסדר הטיעון. כתב האישום כנגד מיכאל בן שושן תוקן מרצח להריגה ונגזרו עליו בחודש אוקטובר האחרון רק חמש שנות מאסר.

סיפורה הטראגי של שושנה אדלשטיין
"ראיתי את מתן שוכב על הרצפה"

"הסברתי להם שאם השופטים לא יסכימו לקהל את ההקלטות, הנאשם יזוכה לנצח נצחים", מסביר עו"ד יפתח דוד, שמייצג את מיכאל בן שושן. "לנוכח זה, הצעתי משהו מוחשי: הוא אומנם יודה בהריגה ולא ברצח ולא יקבל מאסר עולם, כמו שצפוי לקרות אם העדות תתקבל - אבל תהיה הודאה, יהיה פיצוי, יהיה מאסר".

"לי מספיק שהוא הורשע", מצהירה שושנה. נכון שמדובר בעונש מגוחך אבל עדיין זה עונש ועדיין קיימת הרשעה. אני לא סולחת ולא אסלח לעולם - את המשפט האמיתי שלו הוא יקבל מלמעלה. "אזלו לי הכוחות. רציתי לעלות לקבר של מתן, לשים עליו את גזר הדין ולומר שלו שמי שרצח אותו בדרך לכלא. אבל לא היה לי כוח. קירות שלמים עומדים בפניך. המון בירוקרטיה וכוחות שכל הזמן הולכים נגדך. אסור להרים ידיים. צריך להיאבק ולהילחם - הקדשתי את כל השנים האלה להביא את הרוצח על עונשו".