תקלה חריגה באסדת הגז: הלילה (בין שני לשלישי) רוקן הגז הטבעי באסדת "לווייתן" - על ידי שרפתו. אספקת הגז הופסקה במשך שעות, ובמשרד האנרגיה ציינו כי הסיבה היא "נפילת חשמל באסדה ותקלה שחייבה את ריקון הגז הטבעי מהאסדה".  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

עוד הדגישו במשרד האנרגיה כי "לא היה כל פיצוץ באסדה". הזרמת הגז הטבעי הפסיקה למספר שעות: היא נעצרה בשעה 3:25 והתחדשה בשעה 7:45 בבוקר. 

תקלה באסדת הגז לווייתן‎
כך נראתה שרפת הגז | צילום: שומרי הבית

ריקון הגז על ידי שרפה בוצע על פי נהלי האסדה: כאשר קיים צורך לרוקן את הגז, השרפה מתבצעת על ידי הלפיד - כדי שהגז לא ייפלט לאוויר.  המשרד יתחקר את האירוע מול נובל אנרג'י ויעדכן את הציבור בתוצאות", נמסר. 

"הלהבה האירה את כל השמיים והים"

מנובל אנרג'י נמסר: "בהמשך להליך ההרצה של אסדת לוויתן ארעה במהלך הלילה הפסקת חשמל שחייבה בהתאם לנוהל את העברת הגז הטבעי ללפיד שנועד לכך. לא ארע כל פיצוץ או ארוע חריג אחר. לאחר שנבדקה תקינות כל המערכות חודשה הפקת הגז".

במשרד להגנת הסביבה הוסיפו: "חברת נובל אנרג'י הודיעה למשרד להגנת הסביבה על הפסקת פעילות האסדה בשל תקלה שהתרחשה הלילה. המשרד להגנת הסביבה מבהיר כי לא נרשמו ריכוזים חריגים בתחנות הניטור מסביב לאסדת לוויתן. הנושא נמצא בבדיקה והמשרד יעדכן את הציבור בתוצאותיה, ויעדכן ככל שיהיו נתונים המצביעים על חריגות בתחנות הניטור".

באיגוד ערים לשמירת איכות הסביבה שרון כרמל עדכנו כי לא נרשמו אמש חריגות בתחנות הניטור שמפעיל האיגוד באזור האסדה. עוד נמסר כי האיגוד עוקב וידווח לציבור בהתאם להתרחשויות.

מחאות נגד הנישוב מאסדת הגז לוויתן
מחאה נגד הנישוב, ארכיון | יח''צ: שומרי הבית

יסמין, תושבת קיבוץ מעיין צבי, סיפרה: "התעוררתי מרעם מתגלגל, מאוד חזק, שלא נשמע כמו רעם טבעי. בהתחלה חשבתי שאולי זה משהו של חיל האוויר, אבל אז היה פיצוץ מאוד משמעותי שהבהיר לי מיד שמדובר באסדה. זינקתי לחלון, אנחנו רואים את האסדה מהחלון של הבית, וראיתי בים באזור האסדה להבה אימתנית ממש, שהאירה את כל השמים והים. האסדה הזו מפחידה. מאז שהיא התחילה לעבוד, יש כל הזמן תקלות ותקלות".

איילת גולד, תושבת מושב הבונים, אמרה הבוקר: "קיבלנו הודעה, אבל זו לא התקלה הראשונה שאנחנו שומעים עליה מאז שהתחילו לעבוד על האסדה. כל הזמן יש חריגות ותחושה שכל הזמן יש תקלות והאסדה ממשיכה. כאילו אין לזה השלכות על הבריאות שלנו. מתסכל".

לפני כחודש וחצי תהליך הנישוב באסדת הגז - הזרמת הגז הטבעי בצנרת - הסתיים בהצלחה. למרות חששות הציבור מפליטת חלקיקים מזהמים לאוויר, התהליך בוצע בהצלחה בשני מקרים נפרדים.

במשרד להגנת הסביבה הבהירו אז, עם סיום הפעולות, כי לא נרשמו חריגות בנתוני זיהום האוויר: "כפי שצפינו, לא היה שינוי בריכוזי הבנזן השגרתיים". השר זאב אלקין בירך: "זהו הישג עצום למדינת ישראל שהופכת למעצמת גז וגם הישג סביבתי בתהליך ויתור על הפחם למען הסביבה ובריאות התושבים".