שרי שבתאי סובלת ממיגרנות והיא מתמודדת עם זה יום-יום כבר עשרות שנים, ואין טיפול שהיא לא ניסתה. אלא שבשבועות האחרונים נודע כי המצב שלה ושל אחרים הסובלים ממיגרנה כמותה אולי ישתנה. חברת טבע עומלת על "אג'ובי", תרופת מקור, פטנט בלעדי של החברה לטיפול במיגרנות. אחרי שהמנייה של החברה צנחה, עכשיו הם מקווים שזה מה שיעמיד אותם בחזרה על הרגליים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"לסבול ממיגרנה זה להיות מחוק אין מילה טובה יותר פשוט מחוק", אומרת שרי. "אתה חי עם מפלצת ואתה לא יודע מתי המפלצת הזאת תצא ותתפרץ ותפריע לך בחיים". לפי ארגוני הבריאות כמיליארד איש בעולם סובלים מהכאב העוצמתי והמתמשך הזה שהוא ממש לא כאב ראש רגיל. רק בישראל מיליון בני אדם סובלים ממיגרנה. לכן תרופה כזאת שווה מיליארדי דולרים, למי שיצליח לייצר אותה.

בטבע תולים באג'ובי הרבה תקוות. קופקסון, תרופת המקור הקודמת של החברה לטיפול בטרשת נפוצה שפותחה בישראל בשנות ה-90, הייתה מקור ההכנסות העיקרי. היא שהפכה אותה לענקית עולמית. אבל כשפג הפטנט, עוד ועוד חברות בעולם החלו לייצר אותה. המנייה צללה בחדות, ואיתה החברה כולה.

"מרגישים מאוד שהפוקוס של הנהלת טבע עלינו כי שמו פה את מוצר הדגל. מאז הקומפקסון מחכים לתרופה הבאה של טבע"

ניר בוסירה מנהל הייצור הסטרילי בטבע

קור שולץ, המנכ"ל הדני של טבע, הציג היום תחזית אופטימית לשנה הקרובה. מאז שנכנס לתפקידו הוא התרכז בצמצום ההוצאות האדירות – קיצוץ של 25 אחוזים במספר העובדים, כלומר פיטורים של כ-14 אלף איש יחד עם סגירה של עשרות מפעלים. הוא הצליח לאושש קצת את מצב המנייה אחרי שצנחה באופן משמעותי.

"אנחנו בדרך לקו מזרקים של אג'ובי", מספר ניר בוסירה, מנהל הייצור הסטרילי ב"טבע" כפר סבא על תהליך הייצור של התרופה החדשה. "מרגישים מאוד שהפוקוס של הנהלת טבע עלינו כי שמו פה את מוצר הדגל. מאז הקומפקסון מחכים לתרופה הבאה של טבע".

איך התרופה תעבוד? מזרק אחד בעלות של כ-2,700 שקלים, וזריקה אחת פעם בחודש או פעם בשלושה חודשים, אמורה לשים סוף לכאב הראש הטורדני. "הטיפולים החדשים מה שיפה בהם שהם נותנים לאנשים לא להרגיש פציינטים", אומר ד"ר רוני שרון, מנהל המרכז לכאבי ראש ופנים המרכז הרפואי שיבא.

אבל טבע לא לבד על המגרש. עוד שתי חברות גדולות מציעות טיפול חדשני ויעיל. השוק קטן, אבל בטבע בטוחים בעצמם. כך או כך, גם אם התרופה למיגרנה תצליח, בטבע יודעים שהיציאה מהמשבר לא יכולה להסתמך על תרופה אחת בלבד. הדרך לשיקום החברה עוד ארוכה ותדרוש הצלחה בפיתוח של תרופות מקור נוספות.