מאות מפגינות ומפגינים הגיעו היום (שני) במכוניותיהם אל מחוץ לכנסת, להפגין נגד מה שהם מכנים "הריסת הדמוקרטיה" בידי ראש הממשלה ויו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. עם הגיעם למקום, יצאו המפגינים מרכביהם – ומתקשים לשמור על מרווחי הבטיחות הנדרשים, חרף הפצרות המארגנים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המפגינים, שתיזמנו את הגעתם לכנסת לקראת ההצבעות המתוכננות על מינוי ועדות הכנסת, ערוכים להישאר במקום במשך שעות ארוכות. הם מחזיקים בידיהם דגלים שחורים ושלטים וקוראים קריאות, בהן: "בחסות המגיפה מתרחשת הפיכה", ודורשים מאדלשטיין להתפטר מתפקידו. עם התקבל ההודעה מבג"ץ כי על אדלשטיין להודיע עד לשעה 17:00 האם הוא מוכן להעלות להצבעה את תפקיד היו"ר, נשמעו צעקות שמחה בקרב המפגינים: "הצלחנו! הצלנו את הדמוקרטיה!"

"אנו מברכים על החלטת בג"ץ, טוב שמאשרים את מה שאמור להיות מובן מאליו", נמסר ממארגני המחאה." במדינה דמוקרטית הרוב קובע את ההחלטות בפרלמנט. אנו קוראים לראשי כחול לבן לא להסס - למנות יו"ר כנסת ולהעביר תיקון לחוק יסוד שיקבע שנאשם בפלילים לא יוכל בעתיד להקים ממשלה בישראל. הדמוקרטיה הישראלית בסכנה אמיתית - אסור להסס".

כשהגיע למקום רכב שנשא את דגל הליכוד, המפגינים הקיפו אותו קראו לעברו "בושה". למקום הגיעו עשרות שוטרים, ובשלב זה לא נרשמו עימותים בינם לבין המוחים.  סך הכל, ישנן כ-1,500 מכוניות בסמוך לכנסת, בכביש 6 ובכביש 1 ובהן מפגינים בשתי מחאות: האחת היא מחאה "הדגלים השחורים", והשנייה היא מחאת התנועה לאיכות השלטון. 

"ישראל ידעה משברים, אך בכל מצבי החרום האלה מעולם לא נפגע המשטר הדמוקרטי, שהוא נשמת אפה של המדינה", אמר עו"ד ד"ר אליעד שרגא, יו"ר התנועה לאיכות השלטון וממארגני המחאה. "מעולם לא פגעו ברשות השופטת וסגרו בצו לא חוקתי, באישון לילה, את בתי המשפט; מעולם לא פגעו ברשות המחוקקת וניסו בצווים לא חוקתיים להפסיק לחלוטין ולשתק את פעילות הכנסת; מעולם לא חוקקו תקנות שעת חרום הפוגעות אנושות בזכויות הפרט, ובפרטיות של האזרח. זוהי הסכנה הקיומית האמיתית שלנו: הסכנה שבחסות מצב החירום הנוכחי, הדמוקרטיה תמות מות נשיקה".‎

"הקורונה תיעלם - השחיתות תישאר"

"יש מחלה גרועה וסופנית יותר ממחלת הקורונה, והיא מחלת השחיתות", כתבו מארגני האירוע בעמוד הפייסבוק של המחאה. "הקורונה תחלוף לה ותעלם, כמו שבאה. אבל השחיתות תישאר. והיא זו שעלולה להרוס את יסודות המשטר בארצנו, היא זו שעלולה להביא את החורבן".

אחד המפגינים, איתמר להב, תושב מבשרת ציון בן 22, אמר ל-N12: "הגעתי לכאן היום כדי לגונן על הדמוקרטיה. אני מצפה שחברי הכנסת, נבחרי הציבור שלי, יגיעו להבנה שכך זה לא יכול להימשך ואני מקווה שישלבו כוחות כדי להפעיל את הכנסת בצורה דמוקרטית, לפני שיהיה מאוחר מדי ונצטער על כך".

שלט מחאה נגד נתניהו
מחאה נגד נתניהו ואדלשטיין | צילום: N12

מפגין נוסף, אבנר, הוסיף: "הגעתי כדי למחות נגד הריסת הדמוקרטיה על ידי ביבי ויולי אדלשטיין. לא ניתן להם להרוס את הדמוקרטיה, אני קורא לציבור לצאת ולהצטרף אלינו - הדמוקרטיה הרבה יותר חשובה מהקורונה".

בהכנת הידיעה השתתף משה נוסבאום