הם הכי חשופים להידבקות - ומרגישים לא מוגנים: בימים אלה, של חשש עולמי מהידבקות בנגיף הקורונה, עובדי רשות שדות התעופה הם האנשים שבאים במגע עם נוסעים שמגיעים לישראל מיבשת אסיה מדי יום - מה שמוביל לחשש שיידבקו בנגיף הקורונה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בשיחה עם N12 מספרים עובדים ברשות שדות התעופה על תחושותיהם וטוענים שהם לא ממוגנים באופן הראוי על מנת למנוע הידבקות: "אנחנו עובדים על בסיס יומי וקבוע עם האוכלוסייה האסייתית ואף אחד מרשות שדות התעופה לא מדבר איתנו על המצב", אומר ג', עובד הרשות. 

"לא תמיד יש לנו מסכות, וגם אם כן - הן נקרעות תוך שנייה", הוא מעיד, "רק אתמול, בגלל שכל העניין התפוצץ, הביאו לנו הרבה מסכות - זה ממש כיסוי תחת. הכפפות הן ניילון שנקרע כל שנייה. קיבלנו חומר חיטוי שנלקח מאיתנו בטענה שהוא מפריע לעבודה. במשך ארבעה ימים אין חומר חיטוי קיים". 

קורונה בנתב
"לא קיבלנו הנחיות מיוחדות בבידוק של נוסעים מאסיה" | צילום: אבשלום שושני, פלאש 90

ג' מוסיף שזמן החשיפה שלו ושל יתר העובדים עם התיירים מאסיה הוא ממושך וחוצה את טווח הסיכון להידבקות בנגיף: "התיירים האסייתים שמגיעים עומדים בתור ומחכים לתשאול. זה לא לוקח 15 דקות, אנחנו נמצאים איתם הרבה יותר זמן, אפילו עד שעה". 

"אנחנו צריכים לעשות להם חיפוש גופני אנחנו במגע מאוד ישיר עם התיקים והציוד שלהם. אין באמת הוראה מספקת לגבי ההתמגנות בפני הנגיף, אנחנו מרגישים חסרי אונים ואף אחד לא נותן לנו תשובות", הוא מדגיש. "יש 9 עובדים שנכנסו לבידוד וגילינו על זה רק אתמול, הם הסתובבו בינינו שבוע שלם. אם הם נדבקו בנגיף, זה כנראה עבר לעובדים אחרים. העבודה הזו מאוד דינמית". 

בהלת הקורונה
העובדים הכי חשופים להידבקות - בשדה התעופה? (למצולמים איו קשר לנאמר) | צילום: אבשלום שושני, פלאש 90

 ג' מספר שהתבקש באופן אישי לערוך בידוק לנוסעים שהגיעו מדרום קוריאה - ולא התבקש להתמגן: "לא אמרו לנו לעבוד עם מסכות, אני הלכתי לבדוק נוסעים קוריאנים ולא התבקשתי להתמגן מעבר לכפפות. חוץ מלשטוף ידיים ולהשתמש בכפפות אמרו לנו שאין לנו ממה לחשוש בכלל.  לא אמרו לנו ללכת להיבדק מהחשש שקרה משהו. יש פאניקה גדולה בקרב העובדים". 

"כשעובד מסתובב עם מסכה, מסתכלים עליו בזלזול"  

ל', עובד נוסף ברשות שדות התעופה, סיפר שרק אחרי שהעובדים דרשו שיעמידו לרשותם אמצעי חיטוי ומיגון זה קרה, אבל רק אחרי שבועיים שבמהלכם באו במגע עם אלפי נוסעים: "יש שאננות בנושא. אנחנו עובדים בלי כפפות והמודעות למסכה לא קיימת. כשעובד מסתובב עם מסכה, מסתכלים עליו בצורה מזלזלת. זה גורר גלגולי עיניים ובדיחות מהמנהלים".  

קורונה אל על
קורונה אל על | עיבוד: יונתן זינדל, פלאש 90

"אנחנו מאוד חשופים ואנחנו מצפים מהרשות לתת הוראה להסתובב עם מסכות אמיתיות ולא כאלו שנקנו בשני שקלים", אומר ל'. "שיקנו כפפות איכותיות, לא כפפות שנקרעות מיידית. שידברו איתנו על זה כל הזמן כי לא מדברים איתנו על זה כבר חודש עם הקורונה ואנחנו הגורם הכי חשוף". 

ל' מספר שהמציאות הזו של חוסר ודאות גורמת לה לחשש גדול: "אני לא מתכוון לפגוש את סבתא שלי בזמן הקרוב, זה מפחיד אותי להדביק אותם. אף אחד לא לוקח עלינו אחריות, לא מספקים לנו מיגון ואין שום התייחסות לנושא".

תגובת רשות שדות התעופה: "על פי הנחיית משרד הבריאות, 9 עובדים שבאו במגע עם קבוצת הקוריאנים שעזבה את ישראל קיבלו הנחיות מלאות, בכללן לשהות בביתם על פי ההנחיות. רשות שדות התעופה פועלת על פי הנחיות משרד הבריאות באופן שוטף. העובדים שבאו במגע עם המטוסים אמש ובחמישי בערב מוגנו בהתאם להנחיות משרד הבריאות והנהלים המחמירים של מגן דוד אדום".