החורף ממשיך לגבות קורבנות: הבוקר (שני) אותרה גופתו של הגבר שנעדר מאתמול בנחל סמוך לגבעת ניל"י, לאחר שנסחף עם רכבו, זאת לאחר סריקות באיזור - מדובר בעלי מנסור אגאברייה מערערה. אתמול (ראשון) נהרג ערן הרנשטט בן 72 ואב לשלושה מבנימינה, לאחר שרכב שבו נסע נסחף בזרם ברחוב הנחל בעיר. הוא חולץ כשהוא מחוסר הכרה ותוך פעולות החייאה ומותו נקבע לאחר זמן קצר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

המשטרה איתרה הבוקר את אגאברייה, זאת לאחר סריקות שנמשכו לאורך הלילה. אגאברייה נסחף אתמול בשעות אחר הצהריים בנחל תנינים סמוך לזכרון יעקב - אזור בו ירדה אתמול תוך שעות כמות משקעים גדולה מאוד של 45 מ"מ - ומאז לא נראה. מי שדיווח על היעדרותו הוא בנו בן ה-27, שסיפר לכוחות ההצלה שהוא, אביו ואדם נוסף שהיה ברכב ניסו לחצות נחל גועש באזור היישוב שפייה.

ההרוג בשיטפון עלי מנסור אגבארייה
ההרוג בשיטפון עלי מנסור אגבארייה

בנו של אגאברייה תיאר לכוחות שהוא הצליח לקפוץ אל גדת הנחל - אך אביו כנראה מעד ונסחף בזרם. מסוקים הוקפצו למקום כדי לסייע בחיפושים, שהסתיימו כאמור הבוקר במציאת גופתו. אחרי מספר שעות בהם כוחות החילוץ ביצעו סריקות אחריו, הסריקות המשיכו רק במקומות בהן ניתן היה לחפש ע"י צוותים מיוחדים תוך הגברת התאורה במקום.

בהודעת מד"א נכתב כי הגבר שחולץ מהמים הובא לחבירה עם צוותי מד"א ברמת מנשה, ופרמדיקים של מד"א דיווחו על גבר כבן 45 ללא סימני חיים וקבעו את מותו. פראמדיקית מד"א מאי דיין סיפרה: "מיד כשהתקבל הדיווח במוקד 101 של מד"א על איתור הרכב במים והגבר שלכוד מחוסר הכרה בסמוך אליו, הוזנק צוות אמבולנס למקום האירוע אבל עקב תוואי השטח לא הייתה גישה לנחל עצמו. לאחר פעולות החילוץ הגבר שהיה מחוסר הכרה הוצא מהנחל והובא ברכב לחבירה איתנו סמוך לרמת מנשה. הוא היה מחוסר הכרה וללא סימני חיים ולאחר בדיקות רפואיות בניידת לא נותר לנו אלא לקבוע את מותו."

חברו של עלי סיפר עליו הבוקר בגל"צ שהיה "בחור טוב, בחור נשמה. הוא סיפר שעלי ניהל משפחה טיפוסית, ועבד באיזור גבעת ניל"י בשיפוצים. "עלי הכיר את האיזור והסביבה. דרך שבא והולך ממנה כל יום, חבר וועד מקומי של האיזור. היישוב בו התגורר היה לא מוסדר והוא נלחם להביא להסדרת היישוב". 

עוד הוסיף חברו של עלי: "כל כמה שנים אנחנו חווים חוויה כזו. תשתיות פגומות, אין טיפול בכל התשתיות, בוואדיות, בנחלים, בדרכי המילוט, ובן אדם מוצא את עצמו מול סחף ומבול כזה ומאבד את חייו. זו הודעה קשה. משתתף בצערם".

מקרה טרגי נוסף הוא מותו של ערן הרנשטט, תושב בנימינה שנהרג אתמול כשנקלע עם רכב לזרם חזק מאוד של מים ברחוב הנחל בעיר. הוא חולץ מהרכב והועבר ללא הכרה לטיפולם של של גורמי הרפואה, שלאחר מאמצי החייאה רבים נאלצו לקבוע את מותו. "כשהגענו לרחוב חברנו לכוחות הכיבוי שפעלו במשך זמן ממושך בעזרת טרקטורים ומנופים על מנת להוציא את הרכב שנלכד בקרקעית הנחל בתוך זרם המים החזק", סיפרו פרמדיקית מד"א נטלי בנט וחובש רפואת חירום במד"א אבי דהרי. "לוחמי האש חילצו אלינו מתוך הרכב גבר בן 70 כשהוא מחוסר הכרה, ללא דופק וללא נשימה. הכנסנו אותו לניידת טיפול נמרץ ולאחר בדיקות רפואיות במקום לא נותר לנו אלא לקבוע את מותו".
ערן הרנשטט שטבע למוות לאחר שנסחף עם רכבו בבנימינה‎
ערן הרנשטט ז"ל שטבע למוות לאחר שנסחף עם רכבו בבנימינה‎

 

הגשמים הרבים שהמשיכו לרדת בימים האחרונים גרמו לשיטפונות והצפות במספר מוקדים ברחבי הארץ. גם בנהריה נסגרו מספר רחובות ובשיתוף עם המשטרה הדרך לבית החולים נסגרה בשל שיטפון. מעריית נהריה נמסר: "בעקבות ירידת עשרות מ"מ של גשם תוך זמן קצר בעיר נהריה וביישובים הסמוכים לה, מטופלים כעת על ידי צוותי השטח של העירייה, מספר מוקדים של הצפות ברחבי העיר. המוקד העירוני תוגבר וערוך לתת מענה לפניות התושבים".

בהמשך רכב ובו שני אנשים נקלע לזרימה חזקה של מים ושישה צוותי כיבוי והצלה בסיוע שני צוותי חילוץ של יחידת החילוצים המיוחדים הצליחו להוציא את שני הלכודים מרכבם בשכונת קריית חרושת שבטבעון. לאחר מאמצים רבים הלכודים חולצו על ידי הלוחמים מתחנת כבאות והצלה אזור חיפה.

רכב ששקע בהצפה בקרית חרושת ‎
רכב ששקע בקריית חרושת | צילום: דוברות כבאות והצלה חיפה
חילוץ מוצלח של רכב על ידי ביטחון מועצה אזורית מגיד
חילוץ הרכב במועצה האזורית מגידו | צילום: החדשות 12

מטעם ענף הסברה והדרכת אוכלוסייה פורסמו הנחיות מצילות חיים במקרה של שיטפונות ומזג אוויר סוער - כבאות והצלה לישראל: "בשל מזג האוויר הסוער, כמות המשקעים הגדולה ואירועי המוות הטראגיים בשבועיים האחרונים, אנו שבים ופונים אל כלל האזרחים לפעול על פי ההנחיות הבאות:

• במקרה של שיטפונות והצפות אין לרדת לחניונים או לקומות הנמצאים מתחת למפלס הקרקע. 

 • בזמן שיטפונות, יש להימנע משימוש במעליות הנמצאות בחניונים, במפלס הקרקע ומתחתיו מחשש להילכדות.

• אם אתם מתגוררים בדירה מתחת לפני הקרקע - צאו מיד מהבית ועברו למקומות בטוחים מעל פני הקרקע, שבהם כוחות הביטחון יוכלו להבחין בכם ולסייע במקרה הצורך.  

• במקרה של שיטפונות, אין להתקרב למקורות מים זורמים ולערוצי נחל מחשש להתמוטטות הגדות ובשל הזרימה החזקה, שעלולה לגרום להיסחפות בזרם המים.

• אין לחצות מקורות מים, ומקומות עם זרימת מים חזקה (גם עם רכבי שטח) - הדבר מהווה סכנת חיים ממשית.

• אין לחצות כבישים מוצפים שאין ביכולתנו לאמוד את עומקם.

• בכל מקרה של סכנה חייגו מיד ל-102 והזעיקו את לוחמי האש.

• האזינו והתעדכנו מעת לעת באמצעי התקשורת והרשתות החברתיות השונים להוראות כוחות הכיבוי וההצלה.

ההרוגים באסון המעלית
סתיו הררי ודין שושני ז"ל

הסערה החורפית גרמה לכמויות משקעים חריגות ביותר בגוש דן בכלל ובאזור תל אביב בפרט עם 83 מ"מ של גשם שירד תוך כמה שעות. עשרות דירות הוצפו, מספר בני אדם נפגעו בשורה של הצפות ברחבי העיר - ובני זוג טבעו למוות בתוך מעלית שהוצפה בשכונת התקווה. השניים, דין שושני וסתיו הררי, הובאו היום למנוחות ונטמנו זה לצד זו.

מזג האוויר החורפי גרם רק בשבועיים האחרונים למותם של שני בני אדם נוספים: עומרי אבו ג'נב בן ה-16 שנעדר במשך כיממה בשיטפון באזור ירכא לאחר שהתהפך עם טרקטורון שעליו רכב. גופתו אותרה יום לאחר מכן, במרחק של כ-3 ק"מ מהמקום שבו התהפך בוואדי סמוך. יום לפני כן  טבע למוות גבר בן 27 לאחר שנסחף בנחל חילזון הסמוך לכרמיאל.

הגבר שטבע למוות, תושב ואדי סלאמה, יצא מביתו לסגור את שער הדיר של העיזים שאותם הוא מגדל בסמוך לנחל חילזון. כשלא שב לביתו הזעיקו בני המשפחה את המשטרה, שפתחה בחיפושים אחר הנעדר בליווי מסוק. הוא אותר על ידי אזרחים ונמשה מהנחל כשהוא מחוסר הכרה, וצוותי מד"א שהוזעקו למקום ביצעו בו פעולות החייאה ופינו אותו במצב אנוש לבית החולים זיו בצפת, אך שם נאלצו לקבוע את מותו.