הקלות בהנחיות - החל ממחר: ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר הערב הצהרה לציבור, ובה הוא הודיע על ההקלות בסגר שייכנסו מחר (ראשון) לתוקף. ראש הממשלה מנה את שורת הצעדים המקלים על הציבור, ביניהם: החזרת החינוך המיוחד לפעילות, הגדלת היקף העובדים שיחזרו למקומות העבודה, פעילות ספורטיבית כמו גם תפילת מניין - יתאפשרו בחוץ. כל הפרטים על המדיניות החדשה. 

כך ייראו ההקלות בסגר - המצגת המלאה

ההקלות למשק - לצפייה במצגת של משרד האוצר לחצו כאן

"ממחר אנחנו מתחילים לשחרר את המרחב האישי והכלכלי - בזהירות ובאחריות", אמר נתניהו בפתח דבריו. בהיבט הכלכלי של שחרור המשק, החליט ראש הממשלה להעלות את שיעור העובדים הממוצע שיורשו להגיע למקומות העבודה מ-15% ל-30% החל ממחר. עוד הוסיף נתניהו כי תתאפשר חזרה לעבודה של ענפי ההייטק והתעשייה במסגרת מצומצמת - "בתנאי שיעמדו בכללים ובהנחיות של 'התו הסגול' תחת הפיקוח הממשלתי", כדברי ראש הממשלה. לגבי סוגיית החינוך המיוחד - שם ישובו ללמד החל ממחר, בעוד שאר מערכת החינוך עדיין לא תחזור לפעילות במסגרות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

נתניהו יביא לאישור הממשלה הערב הקלות נוספות בכל הקשור למרחב הציבורי בישראל. תיפתחנה חנויות במרחב הפתוח, שלא יכללו קניונים או שווקים בשלב זה. "ניתן עדיפות לעסקים הקטנים ולעצמאים", אמר נתניהו בהקשר זה. נתניהו גם התייחס לתחבורה הציבורית - שפעילותה אף היא תורחב.

הקלות בנושא הפעילות במרחב הציבורי; החגים והמועדים הקרובים - יצויינו בבית

כמו כן, תתאפשרנה פעילויות ספורט בזוגות קבועים בשטח הפתוח למרחק של עד 500 מטרים מהבית, וכן תפילות במניין של עד 10 אנשים, גם הן במרחב הפתוח. ראש הממשלה ציין שכל פעילות במרחב שאינו בבית הפרטי - תחייב עדיין חבישת מסכות פנים ואף. 

באשר לחגים והמועדים הקרובים, חודש רמאדן וימי הזכרון והעצמאות, אמר נתניהו כי בהקשר זה תימשך המדיניות המחמירה – שתאסור חגיגות אלא בתוך התא המשפחתי המצומצם איתו גרים באותו בית. "אני מבקש מהציבור המוסלמי – תחגגו בבית, כך תשמרו על חייכם ועל חיי יקיריכם; אירועי הזיכרון והעצמאות ייחגגו השנה ללא קהל, אך הקורונה לא תעצור אותנו מלהניף בגאווה את דגל המדינה", הדגיש ראש הממשלה.

העסקים הקטנים קורסים (צילום: N12)
חלק מהעסקים קטנים יוכלו להיפתח - תחת פיקוח והגבלות. אילוסטרציה | צילום: N12

"אם מגמת השיפור תימשך - נוסיף הקלות, אבל אם תהיה התפרצות - נחזיר הגבלות", הזהיר ראש הממשלה מפני השלכות המדיניות המקלה החדשה. "עד שיימצא חיסון לקורונה אנחנו במציאות אחרת, כל העולם השתנה", הדגיש נתניהו.

ראש הממשלה התייחס גם לעניינים הפוליטיים הבוערים, בקשר לנסיונות הקמת ממשלת אחדות בצל מצב החירום: "אני משקיע בכך מאמצים גדולים, אין מי שרוצה זאת יותר ממני". עוד אמר נתניהו כי הוא רואה בממשלה כזו כצעד הכרחי בניצחון במלחמה בקורונה.

"זהו סיכון מבוקר; אם נקפיד על הכללים - ננצח"

עם סיום דבריו של ראש הממשלה נתניהו, עלה לשאת דברים מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב. הוא התייחס לחשיבות השמירה על ההנחיות החדשות, גם אם הן מקלות ביחס לאלו שננקטו עד כה: "אנחנו לוקחים היום סיכון מבוקר, כי אנחנו סומכים עליכם. אם נקפיד על הכללים – נצליח".

הוא מסר כי התכנסויות במקומות העבודה יתאפשרו עד 8 אנשים בחלל אחד, תוך שמירה על מרחק של 2 מטרים בין אדם לאדם. הוא ביקש מכל בני ה-67 ומעלה וכן מבעלי מחלות רקע שלא להגיע לעבודה, והדגיש כי במידה ובמקום עבודה יימצא חולה קורונה – הוא ייאלץ להיסגר. כמו כן, התייחס בר סימן טוב לצעד מקל נוסף שננקט: "נאפשר ל-3 משפחות שמירה משותפת על הילדים עם מטפל קבוע".  

גם מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד דיבר בפני הציבור, על ההשלכות הכלכליות של המשבר ועל ההקלות שעתידות לסייע לציבור העובדים. הוא התייחס לתו התקן הממשלתי, שייקרא "התו הסגול", שרק העסקים שיעמדו בשורת התנאים שמציבה הממשלה יוכל להיפתח ולפעול, בכפוף לכל ההנחיות. "מדידת חום תחויב בכניסה, תהיה מגבלת לקוחות -  אם החנות קטנה מ-100 מטרים יהיו בה עד 2 לקוחות בו זמנית וכן בעל העסק יצטרך לבצע תיעוד ותשאול של כלל הלקוחות".

בקרב מקבלי ההחלטות מקנן חשש שהציבור ייקרא את ההקלות כמסר של שחרור רחב הרבה יותר, ולמשל יחשבו שאפשר להיפגש עם חברים או משפחה. לכן גורם בדיונים מבהיר - כל מטרת ההקלות לאפשר מסחר ותעסוקה ולא לאפשר פנאי. הוא מבהיר שיעבור זמן רב, שבועות או חודשים, עד שיאפשרו מפגשים חברתיים במתכונת מצומצמת כמו שהיו בתחילת חודש מרץ.