מחדל בתי האבות: יו"ר איגוד בתי האבות והדיור המוגן רוני עוזרי תקף היום (שלישי) בחריפות את משרד הבריאות ואמר שהמשרד מעולם לא סיפק ציוד מגן לצוותי בתי האבות - ולכן נאלצו לקנות אותו מספסרים. במהדורה המוקדמת אמר עוזרי כי מתחילת משבר הקורונה בתי האבות קיבלו מסרים סותרים, וכשהתריע על המחסור קיבל תשובות מזלזלות. לדברי עוזרי, רק אחרי שהגישו בעניין עתירה לבג"ץ, מנכ"ל משרד הבריאות הודיע שייערכו בדיקות קורונה בכל בתי האבות שבהם הייתה הדבקה: "ככה מנהלים מדינה?"

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"מאז תחילת משבר הקורונה קיבלנו נהלים ביום א', וביום ב' נהלים סותרים", אמר עוזרי. "שאלנו שאלות, וקיבלנו תשובות לא ברורות, לפעמים אפילו מזלזלות. בהודעת וואטסאפ שלחו לי: 'תפסיק להיות דמגוג', כשאני בא ומתריע וצורח וצועק על הסכנה כשעוד לא ספרנו את הגוויות".

עוזרי טען שעד היום משרד הבריאות לא סיפק להם ציוד מיגון לצוותים. "בימים הראשונים בכלל לא היה לנו ציוד מיגון עד שהשגנו מספסרים", אמר. "עד היום לא קיבלנו ממשרד הבריאות ציוד מיגון: לא מסכה אחת ולא בקבוק חיטוי אחד. אני מרגיש שהזקנים נמצאים בשורה האחרונה מבחינת החשיבות".

"כשמדובר בחיי אדם, צריך תכנון אסטרטגי"

עוזרי תקף גם את מנכ"ל משרד הבריאות, וטען שהאחרון החליט לעשות בדיקות בבתי האבות רק בגלל ביקורת שנמתחה עליו. "בצהריים מגיעה עתירה לבג"ץ - בערב מתראיין בחדשות מנכ"ל משרד הבריאות", אמר. "הוא עוד לא אומר כלום, הוא רק אומר 'אנחנו נטפל'. הוא ככל הכנראה הותקף בכל הרשתות בעקבות העתירה שלנו, וחצי שעה אחרי הריאיון הוציא דובר משרד הבריאות הודעה שיערכו בדיקות בבתי האבות ובתי הדיור המוגן בהם התגלה הנגיף. ככה מנהלים מדינה? כשמדובר בחיי אדם, עושים תכנון אסטרטגי".

"יש בתים שבמשך שבועיים הבדיקות שלהם מיטלטלות בין רשות לרשות", האשים "המנהלים לא יודעים איפה הבדיקות בכלל - ואז פתאום אני מקבל הודעה ממנהל: 'קיבלתי את התוצאות של בדיקות מלפני שבוע".

אתמול פורסם במהדורה המרכזית כי נציגי בתי האבות פנו בתחילת המשבר לדוקטור אירית לקסר, מנהלת אגף הגריאטריה במשרד הבריאות - מי שאמונה על בתי האבות ומוסדות האשפוז - וביקשו ממנה להחמיר את ההנחיות בנוגע להתנהלות בתי האבות כדי למנוע הדבקה. היא סירבה.

"הלחץ שלנו הוא מה יקרה כשיהיה חולה ראשון", אמרו נציגי בתי האבות. "אתם הוצאתם נוהל שקרבה ראשונה אפשר להיכנס. אנחנו מבקשים שתוציאו הנחיה שמוסד שרוצה להחמיר.. אגב, אנחנו מחמירים - לא מכניסים אף אחד למוסד". השיבה: "אני לא בטוחה שזה נכון. אני אפילו בודקת משפטית לאסור עליכם להחמיר".