בין אם זו אלרגיה, או חלילה סרטן – לא כולנו מסתפקים בפנייה לרפואה קונבנציונלית. עוד משחר ההיסטוריה, כשהרפואה שאנו מכירים היום עוד לא נולדה, בני האדם פנו אל מטפלים שונים כדי לפתור בעיות רפואיות. בתחילת החודש נעצר אליעזר ברלנד, שהציג עצמו כרב שהבטיח להציל חולים סופניים תמורת עשרות אלפי שקלים. N12 בדק מה מציעים מטפלים אלטרנטיביים שאין להם הסמכה רפואית ממשרד הבריאות, כמה זה יעלה לנו – ומה חושבים על זה במשרד הבריאות.

"קרמים מנוסחה של הבעל שם טוב"

הכירו את "בית האושר" - "המרכז הבינלאומי ללימודי הילינג ואימון יהודי קבלי". הצגנו את עצמנו בפני הפקידה בצד השני של הקו כחולים בסרטן וביקשנו לברר איך הם יכולים לעזור לנו. הנה התשובות:

פקידה: "תראה, במקרים כאלה אנחנו נוטים לתקוף מכל הכיוונים. אנחנו עושים פדיונות נפש במקרים כאלו, יש לנו משחה מיוחדת לסרטן שרוקח יעקב חזן. זה מקרמים. זה משהו שנרקח על ידי נוסחה של הבעל שם טוב הקדוש".

N12: "איך זה עובד בדיוק?"

פקידה: "יש אפשרות שתתבצע שיחת אבחון עם יעקב, שיחת האבחון בדרך כלל עם יעקב, על פי שם ובן מי אתה כביכול ואז מתבצע באותו רגע תקשור עם הבעל שם טוב הקדוש והוא נותן לו את הפתרון. הוא אומר לך מה צריך לעשות, איפה אנחנו תוקפים ומאיזה כיוונים. יכול להיות שצריך גם תקופות וכל הדברים האלו ובית חולים וזה".

N12: "היו לכם מקרים שהוא הצליח, של סרטן?"

פקידה: "כן, היו לנו מקרים של סרטן, כנס לאתר ותראה אנשים שהחלימו מסרטן. ממיליון מחלות, לא רק מסרטן. טיפול ראשון בן שעתיים עולה 850 שקלים ומהטיפול השני זה 630 שקלים".

"זה יכול לעלות גם 10,000 שקלים"

ניסינו מטפל נוסף: "המאיר לבריות – ייעוץ מכוח עליון", או בשמו המלא – מאיר מסלטי.

N12: "אחי סובל ממחלה קשה, הרב מטפל במקרים כאלו?"

נציגה: "הוא רואה, יש לו את כוח הראייה והוא רואה את הבעיה ומקבל מסר - מה אפשר לעשות ואיזה טיפול. יש לו כוח שהוא רואה נסתרים. הוא עושה הסרת כישופים, עין הרע. יש אנשים שהוא הצליח לעזור להם, אז פונים אליו, כן. הוא לא רופא כמובן, הוא בסך הכל רב. הוא עושה הסרת חסימות, רפואה שלמה והסרת עין הרע.

N12: "כמה זה עולה?"

נציגה: "אתה יכול לקבוע פגישת ייעוץ, חצי שעה במחיר של 420 שקלים וטיפול יכול להגיע לכמה אלפי שקלים. זה יכול לעלות גם 3,000 שקלים וגם 10,000 שקלים, אני לא יודעת להגיד לך, זה תלוי".

"טיפול אחד לאלרגיה"

ניסינו כיוון אחר. הלכנו עם מחלה "פשוטה יותר", אלרגיה, למטפל מסוג אחר, מוכר למדי. אורן זריף, שמציע טיפול בפסיכוקינזיס – דרך התת מודע. באתר האינטרנט שלו הוא מבהיר כי הטיפול שלו אינו מהווה טיפול רפואי. בשיחת הטלפון עם עובדת הקליניקה שלו זה לא הוזכר.

מוקדנית: "אורן הוא מטפל בתת מודע, בכל בעיה רפואית".

N12: "יש לי בעיה של אלרגיה שאני לא מצליח להתמודד איתה בינתיים בשום דרך".

מוקדנית: "אני יכולה לקבוע לך תור לאבחון ראשוני ללא עלות. במידה ומתבצע טיפול, עלות הטיפול היא 300 שקלים. רשום לי שבדרך כלל יש צורך רק בטיפול אחד".

N12: "טיפול אחד והוא מעביר את הבעיה?"

מוקדנית: "כן".

"נפגעתם? פנו למשטרה"

מדי שנה מאובחנים בישראל כ-30 אלף חולי סרטן חדשים, מחלה שלא תמיד יש לה מרפא וגם כשהוא נמצא, מדובר לא פעם בטיפולים קשים וכואבים. רבים אחרים סובלים מבעיות גדולות וקטנות, שהם לא מוצאים להם טיפול יעיל ברפואה הקונבנציונלית.

שוק הטיפולים האלטרנטיביים הוא שוק גדול ביותר ומגוון ביותר. לא כולם הם מטפלים מוסמכים ומוכרים על ידי משרד הבריאות – אבל זה לא אומר שהם לא מצליחים לסייע. גם הצד הכלכלי מגוון – על טיפולים דומים אפשר למצוא טווח כמעט בלתי נגמר של מחירים.

 טיפולים אלטרנטיביים
טיפולים אלטרנטיביים | אילוסטרציה: 123RF‏

נזכיר כי רק לפני שבועות ספורים נעצר אליעזר ברלנד בעקבות תחקיר חדשות 12. ברלנד, שהציג את עצמו כרב, העניק על פי החשד ברכות והבטחות לחולים קשים או בני משפחותיהם, תמורת תשלום שהגיע לעתים לסכומים של עשרות אלפי שקלים. ברלנד לא הצליח להציל את חייהם. במשטרה הגדירו זאת כעושק - ברלנד ומספר מקורבים לו חשודים בעושק, בקבלת דבר במרמה ובביצוע עבירות מס חמורות לאורך מספר שנים.

איפה עובר הקו בין עזרה לבדיה? היכן עובר הקו בין עושק לשכר הוגן? כשאמונה ופסיכולוגיה מתערבבים במדע ועובדות, קשה בדרך כלל לקבוע. פנינו למשרד הבריאות וזו התייחסותם: "משרד הבריאות ממליץ לפנות בכל בעיה רפואית לבעלי מקצוע מורשים על ידי משרד הבריאות. מטפלים אלטרנטיביים אינם בעלי הסמכה מוכרת ממשרד הבריאות. ככל שאדם חש שהוא נפגע או הולך שולל על ידי מטפל כזה, עליו לפנות להגשת תלונה במשטרה".

אורן זריף התייחס לדברים ומסר ל-N12: כל מטופל שמגיע אני מסביר לו במפורש שאני לא רופא והטיפול לא מהווה תחליף לרפואה הקונבנציונאלית. לגבי המוקדנית אנו עובדים עם חברה גדולה שמעסיקה כ-350 מוקדניות, גם אם המוקדנית נתנה אינפורמציה שונה אורן זריף מסביר הכל בקליניקה בצורה מסודרת.