הבוקר (ראשון) בשעה 8:00 נכנסו לתוקף באופן רשמי התקנות לשעת החירום, שאותן אישרה הממשלה בלילה שבין חמישי לשישי, אך למרות זאת - ולמרות התמונות שפרסמנו אתמול ב-N12 של רחובות הומי אדם - למשטרה עדיין אין את היכולת לאכוף את כל ההנחיות.

לחצו כאן לקריאת התקנות המלאות

גם לאחר התקנות החדשות שנכנסו לתוקף, המשטרה אוכפת רק 4 צווים: הפרת חובת הבידוד, הפרת חובת הדיווח על כניסה לבידוד, הפרת האיסור על התקהלות והחל מהבוקר - גם את הפרת האיסור על הפעלת בתי עסק. בכל שאר ההנחיות שהוציא משרד הבריאות אין משום הפרת הוראה חוקית, ולכן לא ניתן לאכוף אותן במישור הפלילי.

במשטרה מבהירים שהציבור נקרא לקיים ולמלא אחר כל ההנחיות, גם אם לא ניתן לאכוף אותן במישור הפלילי. במשטרה גם מבהירים כי הם ימשיכו לאכוף בפעולות הנחיה והסברה את ההוראות להימנע מלצאת לבתים למטרות שאינן חיוניות או לעסוק בפעולת פני וספורט במסגרות גדולות.

יש לציין שהחל מהבוקר אוכפת המשטרה את האיסור להפעיל ולהגיע לשווקים קמעונאיים - כמו שוק הכרמל שוק מחנה יהודה, ואכן שוטרים שהגיעו לשני המקומות הללו סגרו בתי עסק שפעלו הבוקר בניגוד להנחיות. שווקים סיטונאיים יישארו פתוחים, כפי שהחליט אתמול ראש הממשלה נתניהו, החלטה שתישקל בהמשך השבוע פעם נוספת.

אשר למקומות תפילה כמו בתי כנסת ומסגדים, המשטרה תאכוף את ההנחיות רק אם תהיה התקהלות של יותר מ-10 בני אדם. בכוונת המשטרה לאכוף בקנסות בתי תפילה שבהם מתפללים יותר מעשרה מתפללים.

במשטרה מבחינים בשבועות האחרונות בירידה ברוב סוגי העברות, אך עם זאת מסתמנת עלייה בעבירות של אלימות במשפחה, בסכסוכי שכנים, בפריצות לבתי עסק ובעבירות הונאה ומרמה במרחב האינטרנטי.

אתמול בתגובה לתיעודי של הרחובות המלאים, גורמים שמתווים את המדיניות אמרו שלא ניתן היה לאכוף את התקנות החדשות כי הן טרם נכנסו לרשומות, אך כאמור גם כעת כשהן כבר מעוגנות בצו - לא ניתן לאכוף את כולן.

תזכורת: מה אסור לעשות לפי ההנחיות החדשות

 לפי תקנות החירום, שאושרו בממשלה השבוע, מותר לצאת מהבית אך ורק לעבודה שהוגדרה חיונית, לקניות חיוניות, לטיפולים חיוניים, להפגנות או לסיוע לבן או בת משפחה קרובים. יציאה החוצה לצורך התאווררות מותרת לזמן קצר בלבד ובמקום הסמוך לבית, כאשר חל איסור על התקהלות של יותר מעשרה אנשים.

בנוסף, מספר העובדים במגזר העסקי והציבורי יצומצם החל ממחר ל-30% בלבד, למעט בעסקים המוגדרים חיוניים. המגזר הממשלתי יעבור למתכונת חירום, במסגרתה תתאפשר אספקת שירותים חיוניים בלבד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות