ישראל נכנסת לשגרת חיים חדשה: ראש הממשלה, בנימין נתניהו הודיע הערב על שורה של צעדים חדשים במטרה לעצור את התפשטות נגיף הקורונה בישראל. בין הצעדים - סגירת גני הילדים, מקומות בילוי, וצמצום ההגעה למקומות עבודה. איסור התכנסות של יותר מעשרה אנשים במרחב סגור, ומרחק של שני מטרים מאדם לאדם. 

במהלך היום האחרון דנו גורמים במשרדי הממשלה, האוצר והבריאות על שורה של תרחישים, בהם גם השבתה מוחלטת של המשק. בסופו של דבר הוחלט על צמצום הפעילות, אך לא על ביטולה. ייתכן שבימים הקרובים יוכרזו מגבלות נוספות. 

אחד הדברים עליהם הכריז נתניהו הוא מעקב דיגיטלי אחר חולי קורונה, שיאפשר לראות את מסלולם מבלי לשאול אותם. מדובר באמצעים שהשתמשו בהם בנסיבות ביטחוניות, אך התקבל אישור מיוחד לעשות בהם שימוש גם הפעם. 

ההגבלות יהיו תקפות למשך חמישה שבועות, לאחר הפסח – עם הסתייגות: אם קצב ההדבקות ישתפר, חלק מהמגבלות יוסרו. 

מקומות עבודה

מקומות עבודה ידוללו. נתניהו הודיע כי עסקי מסחר, ייצור ושירותים ימשיכו לעבוד בתנאים מגבילים. איסור הכינוס של מעל עשרה אנשים, תקף גם במקרה הזה וכן מרחק של שני מטרים מעובד לעובד. ההמלצה למקומות העבודה היא להעביר כמה שיותר אנשים לעבודה מהבית. יש לוותר על ישיבות מרובות משתתפים. 

עובדים שלא יכולים לעבוד בגלל טיפול בילדים:
- עובדי המגזר הציבורי (ממשלתי) - מחר ייערכו דיונים בנושא ובהם יוחלט
- המגזר הפרטי - בשלב זה, לשיקול המעסיק

מסתמן שעסקים שנפגעו מהקורונה יהיו זכאים לדחייה של חודש בתשלומים למוסדות.

בביטוח הלאומי מתגברים ומזרזים את המענה בנושא תביעות לדמי אבטלה עקב פיטורין או אילוץ יציאה לחל"ת למשך שלושים יום ויותר. 

בשירות התעסוקה עדכנו, כי אין צורך להתייצב בלשכה עד להודעה חדשה על מנת לקבל דמי אבטלה. 

מוסדות חינוך

כל גני הילדים, פעוטונים ומעונות יום יצטרפו לבתי הספר שנסגרו כבר בשבוע שעבר, ולא יפעלו החל ממחר בבוקר. כך גם החינוך המיוחד. גנים פרטיים - גם אם קטנים - לא יפעלו.

אוניברסיטאות עוברות ללמידה מרחוק. בינתיים חלק מהאוניברסיטאות והמכללות הודיעו על דחיית פתיחת הסמסטר.

קייטנות פרטיות בהן פחות מעשרה ילדים שיפעילו אנשים על דעת עצמם, לא נמצאות תחת פיקוח ולכן אין מי שימנע מהן להתקיים.

חוגים לא יתקיימו. 

רווחה

כל המתקנים של משרד הרווחה שיש בהם לינה חוץ ביתית - הוסטלים, נוער בסיכון, פנימיות, בתי אבות כמובן - כולם ממשיכים לעבוד כרגיל. בכפוף להנחיות משרד הבריאות.

מרכזי היום לקשישים לא יפעלו. מעונות יום שיקומיים יסגרו.

רשויות מקומיות

כל רשות פרסמה את ההנחיות שלה. הרשויות יפעלו במתכונת מצומצמת ויתגברו שירותי ניקיון. הרשויות ממליצות לפנות אליהן ככל הניתן באמצעים הדיגיטליים. 

כל תנועות הנוער מושבתות וכן חוגי העירייה השונים.

 חדרי כושר, קאנטרי קלאב ובריכות עירוניות - ייסגרו.

פנימיות צבאיות וישיבות הסדר

פעילות הפנימיות, ישיבות ההסדר והישיבות הגבוהות תופסק ממחר. מחר (א׳) יעדכנו מנהלי המוסדות את כלל התלמידים והוריהם, ולאחר מכן יחלו בפיזור בצורה סדורה. תלמידי הפנימיות והישיבות ששהו בביתם במהלך סוף השבוע מתבקשים שלא להגיע כלל.

ישיבות

למרות ההנחיות, הרב קנייבסקי הורה על המשך לימודים כרגיל מחר בתלמודי התורה וכך גם בישיבות וכוללים. 

רשתות שיווק ובתי מרקחת

אחרי ההתנפלות הגדולה על רשתות השיווק היום, במשרד הבריאות, הכלכלה ומשרד ראש הממשלה הקפידו להרגיע - רשתות המזון וגם בתי המרקחת יהיו פתוחים כל הזמן ויש מספיק מלאים בישראל. גם במסיבת העיתונאים הבהיר נתניהו, כי יש מלאים של אוכל ותרופות - הכל יחזור למדפים שרוקנו בסוף השבוע. יש גם מספיק מלאים לקראת חג פסח. אין סיבה להסתערות, לא צפוי כל מחסור. 

תחבורה ציבורית

התחבורה הציבורית תמשיך לפעול במתכונת מלאה. עם זאת, ההנחיות הן למעט בנסיעות ולא לצאת לנסיעות שאינן הכרחיות. טרם הוחלט על צמצום נוסעים. החל מיום שלישי, לא יתקבל יותר כסף מזומן לרכישת כרטיסים.

מישראייר נמסר, כי בעקבות הודעת ראש הממשלה, החל מיום שני לוח טיסות הפנים ארצי יותאם לשני סבבים בלבד- אחד בבוקר ואחד אחר הצהריים, על מנת לשמר את המשכיות הנתיב לטובת הטסת רופאים וגורמים חיוניים לאילת. הטיסות מחיפה יוקפאו החל מיום שני עד להודעה חדשה.

מארקיע נמסר, כי מחר צפויות להיות 4 טיסות פנים ארציות לאילת במקום 10 טיסות. בתחילת השבוע צפויים לדון ולהחליט על המשך פעילות החברה ועל הצעדים הבאים.

 

תרבות פנאי

קניונים, מסעדות, בתי קפה, בתי קולנוע, מלונות, טיולים, אולמות אירועים, כנסים, חדרי כושר ובתי קולנוע - ייסגרו. 

בשלב זה נראה כי חנויות חיצוניות כן יכולות להמשיך לפעול וכן שירותי משלוחים מזון.

כך מדיזנגוף סנטר נמסר, כי הקניון יפעל חלקית בלבד, ויציע שירותים של בתי עסק חיוניים כמו בנקים, מרפאות, שירותי וטרינריה, סופרמרקט, סופר פארם, דואר וכדומה. כמו כן, החניון ימשיך לפעול במתכונתו הרגילה, בדומה לחנויות שברחובות, שיפעלו לפי ההנחיות החדשות. במקביל, אנו פועלים להרחיב את שירות המשלוחים מהחנויות שלא מוגדרות כחיוניות. גם מקניון עזריאלי נמסרו הנחיות דומות: ניתן לאפשר לבתי אוכל לעבוד כדי להוציא משלוחים. פארמים וסופרמרקטים הממוקמים בקניונים נשארים פתוחים.

קבוצת ביג מרכזי קניות, הודיעה, כי לאור ההנחיות החדשות, ולפי מיטב ההבנה, מרכזי ביג פאשן בית שמש, טבריה, ירכא וקניון בת ים ייסגרו מיידית. שאר מרכזי ביג הפתוחים, יהיו פתוחים לרווחת הקהל והחנויות יוכלו לפעול, זאת על פי בחירתן. פתיחת בתי קפה, מסעדות ומקומות בילוי תיאסר על פי הנחיית הרשויות.

בשוק מחנה יהודה הנחו את כל בעלי בתי הקפה, המסעדות ובתי האוכל שלא לפתוח את העסקים, אך מאפשרים להם להפעיל את המטבח לטובת הוצאת משלוחים. מכולות, עסקי מכירת ירקות, פירות, גבינות, ביצים ובתי מרקחת - פועלים כרגיל. 

בקסטרו-הודיס הודיעו הערב על סגירת כל החנויות והוצאת כלל העובדים לחל"ת. אתרי האונליין יפעלו כרגיל.

עסקים זעירים ממשיכים לעבוד כרגיל - מספרות, חנויות ברחוב וכו'.

כסף

בתגובה לחששות, בבנק ישראל הבהירו כי לא צפוי מחסור בשטרות. "המערכת הבנקאית ערוכה להמשיך לתחזק את הכספומטים ולא צפוי שום מחסור במזומן", נמסר. "בנק ישראל מוודא שתחת כל הנחייה הכספומטים הבנקאיים יעבדו כסדרם".

תחנות דלק

תחנות הדלק יפעלו כרגיל, ולא צפוי כל מחסור בדלק. 

 צבא

החיילים קיבלו הוראה להגיע לבסיסים מוכנים לשהות של שלושים יום. 

גיוסי מרץ-אפריל מתקיימים נכון לעכשיו כסדרם. וכן הזימונים לצו ראשון. גיבושי שייטת 13, חובשים וצוללות שתוכננו למחר (ראשון) ומחרתיים - בוטלו. 

גם גיבוש טייס שתוכנן למחר - בוטל. 

בדובר צה"ל מסרו, כי בהמשך להערכת המצב המתמשכת למניעת התפשטות נגיף הקורונה ולשמירה על רציפות תפקודית בצה״ל הנחה הערב ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי, את מפקדי הזרועות, האגפים והפיקודים לקיים הערכות מצב באשר להגעתם של חיילים עורפיים ועובדים לשירות. יושם דגש על הגעה של חיילים ועובדים ההכרחיים לשימור המוכנות, הרציפות התפקודית והתהליכים המבצעיים בלבד, וזאת ממחר, יום ראשון.
הודעות פרטניות יימסרו לחיילים על ידי מפקדיהם.

בתי דין רבניים

נשיא בית הדין הגדול והשר לשירותי דת יחתמו על תקנות לשעת חרום בבתי הדין הרבניים, במסגרת התקנות יקבעו ההליכים דחופים שימשיכו להתנהל בבתי הדין וכן על סוגי הדיונים שיתבטלו.

אגף הרישוי

לא יתקיימו בחינות מעשיות. בחינות תיאוריה ורענון נהיגה יתקיימו בכיתות של עד 10 משתתפים, משרדי הרישוי ימשיכו לקבל קהל בהזמנת תור מראש ותוך ויסות המוזמנים באופן שלא יהיו יותר מעשרה ממתינים בכל סניף בו זמנית.