שיירת מחאה נגד החלטת אדלשטיין שעשתה את דרכה לכנסת נחסמה, מפגינים שהצליחו להגיע למשכן נעצרו: עשרות אזרחים יצאו הבוקר (חמישי) בשיירת מחאה לעבר ירושלים במחאה על ההתרחשויות בכנסת ומהלכיו של יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. המפגינים הניפו דגלים שחורים כאות אזהרה למה שהם מכנים "סופה של הדמוקרטיה הישראלית", אלא שעשרות מהם נחסמו בדרך לבירה. שלושה נעצרו לאחר שמחו מול משכן הכנסת. המשטרה הגיבה: "מופרך לייחס לנו מניעים פוליטיים".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

המשטרה חסמה את כביש 1 ולמעשה לא אפשרה למוחים להמשיך בדרכם. מארגני המחאה טענו שהמשטרה מנעה מהנהגים שכן הצליחו להיכנס לירושלים להגיע לכנסת. בהמשך, עצרה המשטרה מוחים שהתקבצו מול המשכן. 

"כוחות משטרת ישראל פועלים ברחוב קפלן בירושלים לשמירה על הסדר הציבורי, ובתוך כך עצרו 3 חשודים שהפרו את הסדר חסמו את הציר במקום והפרו את תקנות בריאות העם (איסור התקהלות)", נמסר מהמשטרה. 

"המשטרה שבה ומדגישה כי תפעל לשמירה על הסדר הציבורי ותאפשר קיומן של מחאות, זאת לצד שמירה ואכיפה של התקנות ובריאות הציבור בהתאם לצו".

מעצר המפגינים מול הכנסת
מעצר מפגינים מול הכנסת

"בתי המשפט סגורים, הכנסת לא מתפקדת כי אדלשטיין נדבק לכיסאו ותוקע הקמת ועדות", נמסר מהמארגנים. "ביבי לקח לעצמו ולשריו סמכויות בלתי מוגבלות. השלטון עוקב אחרי האזרחים. החלטות מתקבלות באישון ליל, בלי פיקוח, כשראש ממשלת המעבר הנהנה העיקרי". 

"אם לא נפעל עכשיו, ישראל תעבור לדיקטטורה", הזהירו. "בלי פיקוח, בלי הפרדת רשויות, דמוקרטיות נופלות לאט. הקורונה תישאר איתנו הרבה זמן, ואם לא נתעורר - גם הדיקטטורה". 

יו"ר כחול לבן, ח"כ בני גנץ, שבידיו נמצא בימים אלה המנדט להרכבת הממשלה, גינה בחריפות את מהלכי נתניהו ואדלשטיין והצהיר שמפלגתו מגישה נגדו עתירה לבג"ץ: "אסור לשבת בשקט לנוכח המהלכים לריסוק הדמוקרטיה שמובילים נתניהו ואדלשטיין הפוגעים באזרחי ישראל. אני קורא קודם כל לכולם להישמע להוראות. עדיף לקיים את המחאות באופן דיגיטלי ובכל מקרה לא להביא להתקהלויות". "העיכוב של נהגים שנסעו בשיירה לירושלים היום הוא בלתי סביר במשטר דמוקרטי תקין. היום תגיש כחול לבן עתירה לבג"ץ נגד התנהלותו המבישה של אדלשטיין שמונע את כינוס הכנסת והצבעה על מינוי יו"ר. לא נשתוק מול מי שמאיים על הדמוקרטיה ונמשיך לתת גיבוי לכל פעולה נכונה בנושא הקורונה". 

 
גם שותפיו להנהגת כחול לבן, ח"כ יאיר לפיד וח"כ משה (בוגי) יעלון, התייחסו להתרחשויות בטוויטר. לפיד צייץ: "כבוד לחבר הכנסת מיקי לוי שסייע לשחרר את השיירה הנוסעת להגן על מעט הדמוקרטיה שעוד נותר לנו". 

 יעלון תקף: "נתניהו נלחם בנגיף הקורונה ובבחירה הדמוקרטית של העם, במקביל. נעשה הכל, כדי שמהקורונה ישראל תחלים, מהדיקטטורה יהיה קשה יותר. אנחנו לא נוותר - כי אין לנו ארץ אחרת". 

בתגובה לדברים, נמסר מהמשטרה: "אנו דוחים בשאט נפש את כל הניסיונות המופרכים לגרור את המשטרה לשיח פוליטי או ליחס לה מניעים פוליטיים על רקע ביצוע פעולות אכיפה כחוק.אף אחד אינו עומד מעל לחוק או מעל לצו בריאות העם שהוצא על ידי משרד הבריאות, זאת ללא כל קשר לדעותיו או נטיותיו הפוליטיות".

"גם רעשי רקע מעין אלו של בעלי עניין ואינטרסים שונים- לא ירפו את ידנו מביצוע תפקידנו בשמירה על החוק, הסדר ובריאות הציבור.אנו מצפים מכלל הציבור לקיים את הוראות החוק, לנהוג באחריות ולהישמע להנחיות משרד הבריאות דווקא בעת הזו - שעת חירום לאומית, כשמשטרת ישראל ניצבת בחזית העשייה המבצעית תוך סיכון השוטרים בשטח בעת אכיפת צווי הבידוד ואיסור ההתקהלות".

על רקע המחאה סביב שיתוק עבודת הכנסת, נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ערך היום שיחות טלפוניות עם ראשי כחול לבן ועם השר יריב לוין, המוביל את המו"מ הקואליציוני מטעם הליכוד. ריבלין הזהיר את הצדדים מפני מצב שבו הכנסת הופכת בת ערובה של המו"מ הקואליציוני וביקש משני הצדדים לחתור לכינוסה המידי ללא קשר לשיח ביניהם. "קדמו את השיח בניכם במקביל להבטחת תפקודה התקין והשוטף של הכנסת", אמר. "פתיחתה חשובה לאזרחי ישראל בתקופת משבר זו עוד יותר מתמיד".

התנועה לאיכות השלטון עתרה לבג"ץ נגד אדלשטיין: "מחלל את הדמוקרטיה"

בעקבות אירועי השבוע האחרון בכנסת, הגישה הבוקר התנועה לאיכות השלטון עתירה לבג"ץ נגד יו"ר הכנסת. "באופן תמוה ובניגוד לכל היגיון, השיקולים הפוליטיים הצרים של אדלשטיין עלו במשקלם על הצורך בקיומו והבטחתו של פיקוח פרלמנטרי הדוק על פעילות הרשות המבצעת, והובילו למחיקה טוטאלית של פיקוח ובקרה אלה", נכתב בעתירה. 

"הפגיעה הקשה ברשות המחוקקת מתחדדת אף יותר נוכח העובדה שהמקור ממנו היא נובעת מפעפע בלב ליבה של הרשות המבצעת, מקום בו שיקולים שמקורם בשיח שבין חברי הרשות המבצעת, מותירים את הרשות המחוקקת משותקת ומבלי יכולת לפעול את פעולתה", הוסיפו העותרים.

מחאה על הניסיונות לחיסול הדמוקרטיה הישראלית
שיירת המחאה נחסמה בכביש 1 | צילום: נתיבי ישראל‎

"יו״ר הכנסת אדלשטיין מחלל את משכן הכנסת, נאחז בקרנות המזבח ומסרב לפנות את מקומו", אמר יו"ר התנועה, ד"ר עו"ד אליעד שרגא". "אנחנו עדים לאחד מימיה השחורים של הדמוקרטיה בישראל. יום שבו הסימפטומים של דיקטטורה התפתחו למחלה אנושה הזקוקה לטיפול ביחידה לטיפול נמרץ".

יולי אדלשטיין
"מחלל את הדמוקרטיה". מחאה נגד יו"ר הכנסת | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90


מהמשטרה נמסר בתגובה: "גם בשעת חירום לאומית זו, משטרת ישראל מאפשרת ותמשיך לאפשר לכל אזרח את חופש הביטוי והמחאה ובכלל זה, לפעול במגבלות החוק ותקנות צו בריאות העם של משרד הבריאות".

עוד הבהירו במשטרה כי הפעולות בשטח בוצעו "בעקבות מחאה שלא תואמה עם המשטרה שכללה נסיעה לא חוקית של מאות כלי רכב על כביש ראשי במהירות איטית במיוחד ותוך הפרעה לתנועה (רכבים שמפעילים אורות חירום בכביש מהיר תוך נסיעה איטית ובכך מהווים סכנה למשתמשי הדרך)".

"חשוב להדגיש כי ההפרעה לתנועה החלה עוד כששיירת כלי הרכב החלה את דרכה מכביש שש ועד הגיעה לכביש אחד. בהתאם, המשטרה ביצעה פעילות אכיפה במקום ורשמה דו"חות תנועה בגין הפרעה לתנועה.
לראיה, עם סיום פעילות האכיפה והפסקת העבירה שוחררו הרכבים לדרכם". 

"עם הגעת המוחים (200 לערך) לאזור הכנסת, הם המשיכו להפר את צו משרד הבריאות (התקהלות של מעל 10 אנשים) שוטרים במקום פועלים לאכוף את הצו כנדרש".