הנגיף ממשיך להתפרץ בעולם, בישראל "לא לוקחים סיכונים": בישראל עוקבים בדאגה אחר התפשטות הנגיף הקטלני מסין. ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע הערב (שבת) כי יכנס דיון רב-משתתפים על ההיערכות לאומית והתמודדות עם נגיף הקורונה. היום נבדק בבית החולים רמב"ם בחיפה אדם בחשד שנדבק בווירוס בעת ששהה בסין - אך לאחר מספר שעות הוא שוחרר לביתו.

בחישוב מתמטי: זה האסון הגדול שיקרה אם לא נעצור את הקורונה

"אנחנו לא לוקחים סיכונים מיותרים", אמר הערב נתניהו. "הנגיף נמצא כבר ב-5 יבשות וביותר מ-25 מדינות. אנו ערים לכך שלא ניתן למנוע לחלוטין את כניסת הנגיף, ולכן נערכים מראש להתמודדות עם הנגיף לאחר כניסתו הראשונה לישראל". 

עוד נמסר כי מדינת ישראל כבר נקטה בצעדי מניעה - והייתה מהמדינות הראשונות בעולם שהחליטו להגביל את הטיסות והכניסות היבשתיות לבאים מסין. נתניהו יכנס מחר דיון בהשתתפות שרי ממשלה, מנכ"לי משרדים וגורמי מטה רלוונטיים לדיון. "זהו דיון המשך לדיון שהתקיים בתחילת השבוע שעבר, ולעדכונים השוטפים בנושא שמקבל ראש הממשלה ואנשי משרדו", הבהירו בלשכת נתניהו.

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב שוחח הערב עם רינה מצליח ב"פגוש את העיתונות" והסביר כי הגעת הנגיף לישראל היא עניין של זמן. "25 מדינות כבר נדבקו. בסופו של דבר אין לנו אפשרות להיות הרמטיים. מהרגע שנגלה את הווירוס בארץ נעבור משלב ההכלה לשלב ההתמודדות".

בר סימן טוב הבהיר כי מניעת התפשטות הנגיף בישראל תלויה הרבה בערנותם של האזרחים. "נוכל להתמודד עם המחלה רק אם יקשיבו לנו", אמר מנכ"ל המשרד. "כל מי שחזר מסין מחויב להישאר בבידוד במשך שבועיים – עד לשלילת האפשרות שנדבק".

"יש הרבה סימני שאלה בכל העולם סביב המחלה", הוסיף. "אנחנו לא יודעים באופן אמיתי כמה מתו ונדבקו במחלה. הרבה מאוד אנשים נדבקו בנגיף מסביב לעולם – ולא יודעים על כך. רב הנסתר על הגלוי בשלב הזה". כמו כן, חברת התעופה "אל על" הודיעה כי בשל החשש מהתפשטות נגיף הקורונה היא משהה את כל טיסותיה מישראל לסין למשך כחודשיים. בנוסף, חברת התעופה הסינית "היינאן איירליינס" הודיעה על השהיית קו הטיסות שלה מתל אביב לבייג'ינג.