ראש הממשלה מחדד את ההנחיות בהתמודדות עם נגיף הקורונה, מנכ"ל משרד הבריאות מזהיר שאלפים עלולים למות אם לא יקפידו על הוראות המשרד: במסיבת עיתונאים שערכו ראש הממשלה נתניהו, מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב וראש שירותי בריאות הציבור פרופ' סיגל סדצקי, הזהירו מה עלול לקרות אם הציבור לא יישמע להנחיות.  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אנחנו נתנו היום הנחיות והמלצות חדשות לציבור בנוגע לדרך שאנחנו מצפים מכם להתנהג", אמר מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב. "ההנחיות מאוד קשות ליישום - אנחנו יודעים את זה, ואנחנו מרגישים שאין מספיק הפנמה בציבור על הצורך לשמור על ההנחיות". 

"אנחנו רגילים לחשוב שהדברים לא יקרו לנו, שהם יקרו במדינות אחרות, יקרו לאנשים אחרים, שזה יהיה אירוע קטן שיחלוף - אבל זאת לא המציאות שאנחנו נערכים אליה", הדגיש. "אנחנו מבינים שאנחנו חייבים להיערך לתרחישים אחרים. התרחישים שקורים באיטליה ובספרד ובמדינות אחרות יכולים לקרות גם פה. זה תלוי בהתנהגות שלכם"."אנחנו יודעים שמה שאנחנו לא נעשה אנחנו נראה בימים הקרובים עלייה במספר החולים, נראה עלייה בקצב של מספר החולים. נראה בימים הקרובים, אולי מחר, מאה חולים חדשים ביום. אנחנו אולי נגיע למצב של מאות חולים ביום ואולי אנשים בסוף ימותו מהמחלה, זה גם יכול לקרות בימים הקרובים. לצערנו, לפי התרחישים שלנו, אלפי אזרחים במדינת ישראל יכולים למות מהמחלה". 

"גם בתרחישים הטובים שלנו - עדיין יהיו אנשים לא מעטים שימותו, יהיו אנשים שיחלו, אבל אנחנו כחברה נוכל להגיע לכולם. לכן אנחנו אומרים לכם את ההנחיות החדשות. חשוב שתבינו שזה לא משחק. לא דאגנו לכם לחופשה בחסות הקורונה. אנחנו רוצים שתישארו בבית", הבהיר. 

"ככל שאנחנו נצמצם יותר ויותר את המגע שלנו עם אנשים אחרים - ככה אנחנו נדביק ונידבק פחות. אולי אתם חולים ואתם לא יודעים ואתם מדביקים אנשים אחרים. זה לא הזמן ללכת לפארק, זה לא הזמן ללכת לחוף היום, וזה גם לא הזמן ללכת לבקר את סבא וסבתא. יכול להיות שאנחנו חולים ואנחנו לא יודעים ואז אולי נדביק אותם ונסכן את החיים שלהם". 

קורונה בישראל
"חייבים להקפיד על ההנחיות" | צילום: Yonatan Sindel/Flash90

"אנחנו גם אומרים לכם שאם אתם מרגישים לא טוב אתם חייבים להיות בבית", הוסיף. "אם אתם שייכים לאוכלוסיה המבוגרת או עם מחלות הרקע, תצממו עוד יותר את היציאות שלכם מהבית. אנחנו מעדיפים שאתם תקיימו את ההמלצות שלנו ותראו בהן הנחיות מחייבות לא כי נשלח פקחים, אנחנו רוצים שתבינו שזאת הדרך שלנו להבטיח את הבריאות שלכם, של ההורים, של סבא וסבתא שלכם וגם של הילדים שלכם. אם צריך אנחנו נדע להפעיל אמצעי אכיפה אבל אנחנו לא רוצים להגיע לשם". 

נתניהו: "נגביר את יכולת האיתור והבידוד של נדבקים, מספר הבדיקות יוגדל דרמטית" 

"כראש הממשלה אני חייב להגיד לכם את האמת: לשמחתי עוד לא איבדנו אף אחד, אבל זה לא יימשך", הבהיר נתניהו. "אתם תשמעו תכף הערכות של משרד הבריאות על כמה קורבנות אנחנו יכולים לספוג אם לא נשנה את ההרגלים שלנו. וזו מגפה באמת קשה. זה לא משחק ילדים, זה לא חופש גדול, זה עניין של חיים או מוות". 

"כדי לצמצם את מספר המתים במגפה אני מדווח לכם על עוד שלושה צעדים: ראשית - נגביר דרמטית את יכולת האיתור והבידוד של הנדבקים. התחלנו היום להפעיל את הטכנולוגיה הדיגיטלית שמאתרת אנשים שבאו במגע עם חולי קורונה. נודיע להם להיכנס לבידוד של 14 יום. אלה צפויים להיות מספרים גדולים מאוד. הכניסה לבידוד לא תהיה המלצה - היא חובה. ואנחנו נאכוף אותה בדרך ללא פשרות. זהו מהלך קריטי". 

"שנית", הוסיף נתניהו, "אנחנו מגדילים באופן דרמטי את מספר הבדיקות. הנחיתי את משרד הבריאות להגדיל את מספר הבדיקות ל-3000 ביום, ונגיע אולי ל-5000 ביום. ביחס לאוכלוסיה זה המספר הגדול ביותר בעולם, אפילו יותר גדול מדרום קוריאה. אנחנו מייבאים את אמצעי הבדיקה, כולל באמצעות קשרים אישיים שיש לי עם מנהגי העולם, וגם באמצעות ייצור עצמי בישראל. במקביל, מד"א יפתחו בדיקות קורונה בדרייב אין ותצא הודעה מסודרת באתר מד"א". נתניהו הצהיר כי היערכות בתי החולים לטיפול בחולים קשים תוגבר והצהיר שישראל רוכשת כאלף מכונות הנשמה נוספות.

ראש הממשלה דרש מהציבור משמעת ואחריות: "כל מה שתיארתי לכם כאן, כל הצעדים שאתם רואים שאנחנו נוקטים בימים ובשבועות האחרונים ששמים את ישראל בקדמת המדינות בעולם, כל הצעדים לא יעזרו כהוא זה אם לא תהיה משמעת ואחריות מצדכם. ואני אומר את זה הערב בצער". 

"יש רבים ביניכם שעדיין לא מבינים את גודל הסכנה. אני רואה את ההתהקלות בחופים, אנשים צוהלים, חושבים שזה חופש, משחקים, נוגעים אחד בשני, אני רואה טורים צפופים, לא שומרים על כלל שני מטרים, אני רואה בני משפחה יושבים על כורסא אחת כמעט אחד על השני. זה ברור לי שיש בעיה של הפנמה. זה לא משחק ילדים, זה חיים או מוות. אני מבקש מכם להתעורר. שמרו על מרחק, שמרו על שני מטרים". 

"היום אני יכול להגיד שאהבה זה ריחוק", אמר נתניהו. "אתם אוהבים את היקרים לכם מכל? שמרו על מרחק. שמרו על מרחק מבני המשפחה כמיטב יכולתכם. עכשיו כחלק ממאמץ המשמעת, אני מבקש מכם דבר נוסף: אתמול הגדרנו מי צריך לצאת לעבודה ומי לא. מי שלא צריך לצאת לעבודה לפי ההנחיות שנתנו אתמול - אז אני מבקש ממנו שלא ייצא מהבית, שיישאר בבית ככל שניתן. כרגע אני אומר את זה כהמלצה ובקשה ולא כהנחיה, אבל זה יכול להשתנות". 

קורונה בישראל
מספר החולים עלול לטפס בימים הקרובים | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90"אני מבקש מכם היום לצמצם את היציאות שלכם רק ליציאות חיוניות", הבהיר ראש הממשלה, "הישארו בבית, דברו אחד עם השני בטלפון, באינטרנט, בסקייפ, שמרו על מרחק. יחד עם חבריי לממשלה וגורמי הרפואה, אני עושה הכל כדי שאנחנו בישראל נצלח את המשבר העולמי הזה. זהו משבר ענק".