על רקע משבר הקורונה יו"ר תנועת הנשים "נעמת", חגית פאר, שלחה מכתב דחוף לשר הביטחון נפתלי בנט, שר העבודה והרווחה אפיר אקוניס והשר לביטחון פנים גלעד ארדן. המכתב נשלח בשל החשש כי המשבר יוביל לשיא באלימות במשפחה, בשל מצוקות נפשיות וכלכליות ולפגיעה בנשים וילדים - "ועלול להפוך לסיר לחץ שעלול להתפוצץ בפרצופה של החברה בישראל".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

היו"ר קראה לכל הגורמים להיערך מחדש להתמודדות עם ההשלכות של המשבר: בין היתר בחינה מחדש של מדיניות החזקת נשק, בפרט למאבטחים, הבטחת גישה לבתי משפט לצווים דחופים ומענה דחוף של גורמי הרווחה למקרי אלימות.  

"אתמול, בצל משבר הקורונה המתגבר, כמעט ללא הדים תקשורתיים, נרצחה אישה כבת חמישים ככל הידוע, על ידי בן זוגה, בראשון לציון. רצח זה הינו הרצח הרביעי של אישה רק מאז תחילת שנת 2020", נכתב. לטענתה, כל מערכות המדינה חייבות להיערך למתן מענה חירום על מנת להגן על משפחות החיות בצל האלימות כדי למנוע הסלמה שעלולה להסתיים במקרי רצח נוספים.

פאר ציינה במכתבה כי מצבי מתח וחרדה עלולים להחמיר מצבים של אלימות במשפחה שהם נפיצים מלכתחילה: "אין ספק כי המשבר ההולך ומחריף במדינת ישראל גורם לעלייה דרמטית במצבי לחץ וחרדה. חשש מהמחלה, סגר משותף, מרצון או שלא, אובדן מקור הכנסה, כל אלה מעלים מאד את החשש לעלייה דרמטית במקרי אלימות במשפחה".

"לתגבר את צוותי הרווחה המטפלים באלימות במשפחה"

כחלק מהפתרונות שהוצגו במכתב, פאר קראה לכך שהשר לביטחון פנים יבחן מחדש את ההקלות שניתנו על ידו בעניין נשיאת נשק, ובפרט החזקת הנשק על ידי מאבטחים בתום משמרתם. בנוסף, פאר קראה לכך שמערכת המשפט תתן מענה מיידי במקרים של אלימות במשפחה ותבטיח שזכויותיהן של נשים לא תפגענה עקב הקפאת פעילות בתי המשפט וכי הן יקבלו הגנה מפני בני זוג אלימים.

"שירותי הרווחה חייבים להיערך לאלתר למתן מענה דחוף לטיפול בבעיות החמורות שעלולות להתפתח ככל שהמשבר יחריף. על משרד הרווחה, בין השאר, לתגבר את צוותי הרווחה המטפלים באלימות במשפחה ובכלל, לתגבר את מוקדי החירום, לתדרך ולתגבר את שירותי הרווחה המוניציפליים", נכתב.

בסיום הפנייה צוין כי כחלק מההערכות למצב החדש, נעמת החלה להפעיל קו חירום לסיוע לנשים וגברים הנמצאים במעגל האלימות.