המאבק בנגיף הקורונה במגזר הדתי והחרדי: הרב הראשי לישראל, יצחק יוסף, פרסם אתמול (רביעי) פסק הלכה על פיו יש לסגור את בתי הכנסת בבתי החולים בימים אלו וכן להיות זמינים בטלפון במהלך השבת. הפסיקה של הרב הראשי מצטרפת לפסיקתו של הרב יצחק זילברשטיין, מבכירי הרבנים במגזר החרדי, ולפסיקת רבנים בציונות הדתית מוקדם יותר - בו הם קוראים שלא להגיע לבתי הכנסת בשבת.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"כל מי שנבדק לקורונה עליו להשאיר בשבת מכשיר פלאפון זמיר שיוכל לענות להם", כך פסק אתמול הרב יצחק יוסף. "גם מי שלא נבדק לקורונה, ישאיר בשבת את מכשיר הפלאפון זמין כדי שאם ימצא שהוא שהה בקרבת חולה מאומת יוכלו להודיעו לו על כך בהקדם".

על השאלה בדבר פתיחת בתי כנסת, פסק הרב יוסף: "יש להורות לסגור את כל בתי הכנסת בימים אלה", ובכך הצטרף לפסיקה של הרב יצחק זילברשטיין ולרבני צוהר ובית הלל מהציונות הדתית. פסיקתו של הרב יוסף באה בניגוד לאמירתו של הרב הראשי האשכנזי, דוד לאו, מוקדם יותר אתמול ל-N12 כי יש להשאיר את בתי הכנסת פתוחים ולהתפלל במניין של עד עשרה אנשים.

שינוי המגמה בקרב האוכלוסייה הדתית בכלל ובחברה החרדית בפרט, נובע ככל הנראה מעבודה מאומצת של מטה ההסברה שהקים משרד הבריאות במיוחד עבור המגזר החרדי, בנוסף לשיחת טלפון שקיים שר הבריאות יעקב ליצמן עם הרב זילברשטיין  - שנחשב לבעל השפעה במגזר.

הרב זילברשטיין, מהרבנים המוכרים במגזר הליטאי, פרסם אתמול גם הוא פסק הלכה שמתייחס למידת הזמינות הדרושה בשבת. "אדם שנלקחה ממנו בדיקה לאיתור נגיף הקורונה והוא ממתין לקבל תוצאות הבדיקה, חייב להיות זמין בשבת קודש ולענות לטלפון", פסק הרב זילברשטיין. "הוא יהיה חייב לענות על כל השאלות שישאלוהו, וגם להתפנות בשבת על פי הוראות אנשי הרפואה".

לצד הרבנים במגזר החרדי, גם בציונות הדתית פורסם פסק הלכה חריג בחומרתו שקורא שלא להגיע בשבת לבתי כנסת ולהתפלל בבית ביחידות. על פסק ההלכה חתומים במשותף הרב דוד סתיו מארגון רבני צהר, ראש ישיבת הר ברכה הרב אליעזר מלמד, והרב מאיר נהוראי מארגון בית הלל.

 

 

 

גם בארה"ב, יצאה מועצת גדולי התורה (אגודת ישראל) בבקשה להישמע להוראות רשויות הבריאות ולא להתקהל בבתי הכנסת ובבתי המדרש. בנוסף, הכריזו חברי מועצת גדולי התורה על קיומו של חצי יום צום למי שאינו חולה קורונה – שיחל מחר.