תושבי תל אביב התעוררו הבוקר (שבת) לגשמים עזים, שהפכו במהרה להצפות וגרמו לחסימות כבישים - ואף לביטול משחק כדורגל באצטדיון בלומפילד החדש, שנפתח רק לאחרונה. בעיריית תל אביב הסבירו כי מדובר בכמות גשמים חריגה, ועד לשעות אחר הצהריים ירדו גשמים שמהווים כחמישית מהכמות השנתית. נכון לשעה 16:05 עדיין חסומים מספר צירים. בשכונת התקווה בדרום ת"א התרחש אסון כאשר שני בני אדם טבעו למוות במעלית שהוצפה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

נכון לשעה 18:40 כל צירי התנועה במרכז פתוחים לתנועה, לאחר החסימות והעיכובים. "שוטרי משטרת ישראל פרוסים גם בשעה זו ובמשך השעות הבאות, בצירים המרכזיים ובמקומות המועדים להצפות וזאת כדי לתת סיוע והכוונה ככל שיידרש.שוטרי משטרת ישראל פרוסים גם בשעה זו ובמשך השעות הבאות, בצירים המרכזיים ובמקומות המועדים להצפות וזאת כדי לתת סיוע והכוונה ככל שיידרש", נמסר. 

"המשטרה שבה וקוראת לציבור הנהגים לנהוג בזהירות מירבית תוך התיחסות לתנאי הדרך", הוסיפו. "יש להישמע להכוונות השוטרים הפרוסים בצירים ובצמתים. יש להימנע מלהיכנס לשלוליות. יש לדווח למוקד המשטרה אודות הצפות או מפגעי מזג אויר המסכנים את הציבור".

.

כך הוצפה העיר הלבנה - וכך הגיבו בעירייה

"הבוקר היינו עדים לכמות ממטרים חריגה במיוחד בעיר - 74 מ״מ, יותר מ-15% מהכמות השנתית", כתב ראש העיר חולדאי בחשבון הטוויטר שלו. "יחידות העיריה הוקפצו לטיפול במפגעים ובדירות שהוצפו ובמפגעים אחרים. המשיכו לדווח למוקד בבקשה בטלפון ובאפליקציה ונגיע".

בעיריית תל אביב הסבירו כי "הגשמים שירדו הבוקר וממשיכים לרדת בשעה זו בתל אביב-יפו חריגים בעוצמתם, כאשר במספר שעות ירדו כ-20% מכמות המשקעים השנתית היורדת בעיר. כך לדוגמא במשך כשעתיים הבוקר ירדו ברצף כ-74 מ"מ גשם".

הצפות בדרך נמיר בתל אביב בעקבות הגשם
הצפות בדרך נמיר בתל אביב בעקבות הגשם

עוד הוסיפו בעירייה: "נערכנו כמידי שנה לקראת החורף וניתנה עדיפות עליונה למניעת הצפות מי גשמים בעונה זו. חשוב להדגיש שהעירייה לא יכולה להבטיח לחלוטין שלא תהינה הצפות וכל מידע המתקבל על מקומות ספציפיים המועדים להצפה, מטופל באופן מיידי עם כוחות הפרוסים בשטח".

הצפות בעקבות מזג האוויר הסוער
"זה לא הצפה - זה נהר של ממש"

בעירייה פירטו את המאמצים שננקטו לקראת החורף והדגישו: "תופעות של אירועי גשם דרמטיים כמו זה שחוותה העיר הבוקר מתגברות בשנים האחרונות עקב משבר האקלים. מאות ערים ברחבי העולם מתמודדות עם אתגרים דומים, והעירייה נערכה לתרחיש זה מבעוד מועד. מעבר לתחזוקה השוטפת של מערכת התיעול העירונית, ביצעה העירייה פעולות שונות להתאמת המערכת לחורף, כגון: ניקוי קולטנים, קווי תיעול, ותעלות, פתיחה וניקוי של מוצאים לים ולנחלים, שיפורים מקומיים במערכת התיעול, התקנת קולטנים, התאמת שיפועים לשיפור הניקוז".

על ההיערכות למזג האוויר החריג היום סיפרו: "כבר בשעות הבוקר הנחה ראש העירייה לפתוח את החמ"ל העירוני וכל נציגי יחידות העירייה השונות הוקפצו לשטח על מנת לטפל בכל המפגעים ולהחזיר את העיר לשגרה. בנוסף נפתחו מספר מרכזים קהילתיים המיועדים לפינוי תושבים בעת הצורך. כל תושב הזקוק לסיוע בעקבות הצפות יכול לפנות למוקד השירות 106, אשר תוגבר ועושה את כל המאמצים לענות על כל הקריאות ולספק מענה לכל הפונים".

הצפות בתל אביב בעקבות הגשמים
הצפות בתל אביב בעקבות הגשמים

קודם לכן בדרום תל אביב נחסמו הרחובות בני ברק והגדוד העברי. כל אזור התחנה המרכזית החדשה והרחובות העוטפים אותה הוצפו כליל. משחק הכדורגל בין בני יהודה לנס ציונה נדחה, ורק לאחר שעת הפתיחה נוקזו המים מהאזור. כל יתר הרחובות שדווח עליהם שנחסמו ואינם רשומים נפתחו לתנועה. 

שיטפונות ברמת גן
גם רמת גן הוצפה
הצפות בכיכר סטורמה בחולון
כיכר סטורמה בחולון

גם ברמת גן השכנה נגרמו נזקים והצפות. גשמי הזעף הפכו חלק מהפארק הלאומי ברמת גן ל"נחל", ועובדי הפארק עושים מאמצים לנקז את כמויות המים האדירות.