זא'ק סויסה עבר טראומה מינית קשה כשהיה בגיל 9. מאז הוא לא דיבר במשך 7 שנים, גם תהליך השיקום הארוך שחווה לא הועיל, עד שקיבל צו ראשון. בריאיון ל"מהדורה ראשונה" מספר ז'אק כי הצו הראשון היווה עבורו מעין "סטירת לחי מצלצלת" שהעירה אותו וגרמה לו לאסוף את עצמו ולהבין כי זו ההזדמנות שלו להשתקם. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ז'אק נלחם והתגייס למרות האילמות שהלכה והשתפרה בהדרגה. ולאחרונה, כשהוא כבר איש קבע ואיש משפחה החליט לשתף את הסיפור שלו בסרטון שהפך לנצפה במיוחד, בו סיפר כי הרעיון מאחורי הצו הראשון והרעיון לעשות שירות משמעותי, הוא שגרם לו לצאת מהמעגל של האילמות והשתיקה.

כמה שעות לאחר שעבר את התקיפה המינית הקשה, ז'אק אמר לאביו: "אבא שורף לי" בבית החולים ומאז איבד את יכולת הדיבור - 7 שנים של אילמות מוחלטת. כשהגיע לגיל 16 הוא נקרא לצו ראשון כדי להתגייס לצבא, ובתחילה עלה הרעיון כי אולי לא יתגייס בגלל מצבו הנפשי. 

סויסה סיפר כי האפשרות שלא להתגייס לצבא עלתה בשיחות עם קצינים של בריאות הנפש ופסיכיאטרים בצבא, אך מהרגע הראשון הוא דחה זאת. סויסה היה מלא מוטיבציה להתגייס שירות צבאי שיהיה משמעותי ורציני עבורו ועבור משפחתו.

השנה שקדמה לגיוסו, הייתה עבורו מאוד משמעותית והייתה כרוכה גם בעשייה חברתית, שיתף. ז'אק הספיק להשלים חומרי לימוד וגם לגשר על הפער החברתי שנפער בעת שאיבד את יכולתו לדבר. היתרונות שהעניק לו הגיוס הביאו את סויסה לשגר מסר לכל הצעירים המיועדים לשירות: "מי שיכול להיאחז במשהו בשביל לעשות שירות משמעותי - אני בעד הכי להילחם על הנקודה הזו."