גיא קבדה בן ה-18 נתקל במקרה גזענות בסופרמרקט בבוגרשוב בת"א, שבו הוא עובד מזה כ-3 חודשים. לקוחה שהגיעה לקופה וקיבלה ממנו שירות אמרה לו: "אתה לא בא לי טוב בעין", וכששאל אותה מדוע - היא ענתה: "כל הכושים האלה הרסו את המדינה". במהלך אותה שיחה גיא החל לצלם אותה בטלפון הנייד שלו ותיעד את מה שאמרה לאחר מכן. את התיעוד גיא פרסם בפייסבוק, בצירוף פוסט בו הוא תיאר את המקרה ואת תחושותיו הקשות בעקבותיו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

המקרה אירע אתמול (רביעי) בפתח השנה החדשה. "היא ביקשה סודה, הבאתי לה והיא אמרה לי פתאום 'אתה לא בא לי טוב בעין'", סיפר קבדה, שהוסיף כי לאחר מכן שאל אותה למה והיא ענתה לו: "כל הכושים האלה הרסו את המדינה". "הייתי בשוק ממה שקרה", הוסיף.

הוא סיפר כי באותה העת מנהל החנות נכח במקום וראה את מה שאירע: "הוא השתגע, הוא אוהב אותי ואמר לי שהוא ישלח את זה למנהלים האחרים וייקח את זה כמה שיותר רחוק".

גיא סיפר כי הוא החליט לא לריב עם אותה אישה, אלא להתחיל לצלם עם הטלפון הנייד שלו כדי לתעד את מה שקרה. "הייתי מאוכזב, מאוד מאוכזב. זה יכול לקרות לאחותי או למישהו אחר. אם זה היה קורה לאחותי היא הייתה לוקחת את זה יותר קשה".

"מצער אותי לדעת שמקרים כאלה יקרו עוד הרבה"

בפוסט אותו פרסם בפייסבוק לאחר המקרה הוא כתב: "כך נראית מדינת ישראל 2020: למרות כל הקשיים שעברנו בשני העשורים האחרונים כלפי האתיופים בנושאי גזענות, חשבנו שלקראת 2020 עוד ישראל תוכל להשתנות, אבל לצערי הרב ולצער כל העדה השינוי לא קרב, הוא רחוק".

לאחר מכן תיאר גיא את מה שאירע וסיפר על תחושותיו הקשות בעקבות המקרה: "זה מצער אותי מאוד לדעת שאני המקרה הראשון בשנת 2020 ובעשור החדש שבפתח. יותר מצער אותי לדעת שמקרים כאלה יקרו עוד הרבה".

לפוסט הוא צירף את התיעוד אותו צילם, במהלכו הוא ביקש מאותה אישה לחזור שוב על דבריה ובתגובה היא אמרה: "אני אגיד לך את זה עוד פעם, אין בעיה. כושי אמרתי, כושי".

ברשת am:pm מגנים בכל תוקף את ההערות הגזעניות
 
חברת הכנסת פנינה תמנו שטה מסרה בתגובה: "פניה המכוערות של החברה הישראלית מצולמות. גיא צעיר בן 18 יכול היה להיות הבן של הגברת החצופה והגזענית הזו, אבל זה לא בלבל אותה כשהחליטה להשפילו ברבים ולקרוא לו 'כושי' ו'הרסתם את המדינה' כפי שסיפר. אני רק רוצה לומר לגברת שהיא ואזרחים כמוה הם אלו שהורסים את המדינה, ועל מילים כאלה משלמים בבית המשפט! אני מחזקת אותך גיא למרות החוויה הלא נעימה, הרם ראש ולך תתבע את הגברת הזו. טוב שהיא המתינה לעודף כי היא תצטרך לשלם על זה, בתקווה שביהמ"ש יפסוק פיצויים נאותים למען יראו ויראו".

ברשת am:pm מגנים בכל תוקף את ההערות הגזעניות של הלקוחה ומבקשים מאותה לקוחה שלא לחזור לסניף, אלא אם תבין את חומרת הפוגענות שלה ותגיע להתנצל. מנכ"ל am:pm , אריק כהן, שוחח עם גיא וחיזק אותו. "ב-am:pm אנחנו מגלים אפס סובלנות לגזענות ולאלימות מכל סוג שהוא. אנו גאים בכל עובדינו - ללא הבדל דת גזע ומין ומעריכים מאוד את תגובתו המאופקת של גיא", ציין כהן. בשיחתו עם גיא והדגיש כי: "עצוב מאוד שבישראל 2020 יש מי שמתבטאים בצורה כל כך מחפירה".