כחלק מהכנות המשטרה לאפשרות שהדרג המדיני יגביר את ההגבלות - מ"מ המפכ"ל, ניצב מוטי כהן, אישר אמש (ראשון) את פקודת המבצע הארצית לפעילות מיוחדת של אכיפת הסגר ברחבי המדינה, זאת על מנת לעצור את התפשטות נגיף הקורונה בישראל. כוחות צה"ל יסייעו למשטרה בלאכוף את הסגר בערים, יוקמו מחסומים בכניסה ויציאה מיישובים וערים תוך דגש לצירים מרכזיים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בהתאם להחלטת הממשלה מיום חמישי בלילה בשבוע שעבר, לפיה - המשטרה צריכה להיערך להגביר את אכיפת ההגבלות, מ"מ המפכ"ל מוטי כהן חתם על הפקודה שעשויה להוציא לרחוב עשרות אלפי שוטרים וחיילים. "המשימה העיקרית של משטרת ישראל בסיוע צה"ל ובשיתוף פעולה של הרשויות המקומיות וארגוני החירום וההצלה, הינה לבצע פעולות פיקוח, מניעה ואכיפת הגבלות תנועה, שמירה על הסדר הציבורי, טיפול באירועי תגובה וביצוע פעילות חסימה בצירי התנועה", נכתב בהודעת המשטרה.

משטרת ישראל אכיפה קורונה
משטרת ישראל אכיפה קורונה | צילום: דוברות המשטרה

שלבי הפעולות לאכיפת הסגר, כפי שנמסרו בהודעת משטרת ישראל:

• תחנות המשטרה ברחבי הארץ בסיוע כוחות תגבור ייעודיים וצה"ל, יתפרסו בחלוקה לרובעים, לצורך ביצוע משימות פיקוח, מניעה, אכיפה ותגובה, שיפעלו לאכיפת מגבלות התנועה.

• בתרחיש של סגר תוגבל משמעותית התנועה של הציבור והמשטרה תפעל בשיטה מבוזרת של חלוקת הכוח לישובים ובתוך הישובים, תוך פילוח לתאי שטח קטנים יותר.

• הרעיון המבצעי הינו שתחנת המשטרה בסיוע כוחות תגבור ייעודיים וצה"ל, תפעל בפריסה רחבה בכוחות קטנים ובחלוקה לרובעים, לביצוע משימות פיקוח, מניעה, אכיפה ותגובה של הגבלת תנועה ואירועים בגזרתה, בחלוקה ל-4 כוחות - שגרה, פיקוח ומניעה, סדר ציבורי ומחסומים בכניסה וביציאה מערים וישובים.

• משטרת ישראל תהיה ערוכה ככל שיידרש לבודד ישובים ולמנוע תנועה בצירים ובאזורים שיוכרזו תוך פיקוח ואכיפת צווי משרד הבריאות על הגבלת תנועה במרחב הציבורי, מניעת גישה למקומות התכנסות המוניים, טיפול באירועי סדר ציבורי, אלימות וונדליזם, ביצוע פעילות במוקדים ציבוריים ובאזורי תעשייה למניעת עבירות רכוש.

• פריסת הכוחות תהיה בחלוקה לרובעים ייעודיים משימתיים בסדרי גודל קטנים, ובמרחקי בטחון אחד מהשני, בכל רובע בהיקף מתאים לתא שטח.

• בכל רובע יהיה קצין שייפקח, ניידות ייעודיות ממוגנות, כוח תגובה לאירועי סיור, כוח לפיקוח ואכיפת "הגבלת התנועה" ואיסור ההתכנסיות וכן, פתיחת עסקים.

• תתקיים פריסה רחבה של אגף התנועה של משטרת ישראל, תוך דגש לצירים מרכזיים ולצירים בין עירוניים, סביב מרכזי קניות פתוחים, בנקודות חיכוך, בפאתי ערים שהוגדרו כ-"מבודדות אזורית", בחסימות לערים בכניסות על כבישים בין עירוניים.

משטרת ישראל פעילות אכיפה קורונה
משטרת ישראל פעילות אכיפה קורונה | צילום: דוברות משטרת ישראל

מ"מ המפכ"ל, ניצב מוטי כהן ציין: "משטרת ישראל ערוכה ומוכנה לכל משימה שתוטל עליה על ידי הדרג המדיני מתוקף אחריותה לשלום הציבור ובטיחונו. זוהי תקופה מאוד מורכבות עבורנו כמי שנמצאים בחזית המאבק הלאומי במאבק במגפת הקורונה והשיא עוד לפנינו".

עוד אמר המפכ"ל: "גודל האחריות המוטלת על כתפנו היא עצומה, להמשיך ולפעול מתוך מקצועיות ואחריות לבצע את המשימות ולעמוד באתגרי השעה על הצד הטוב ביותר. הציבור מצפה מאיתנו שנהיה שם בשבילו, שנשמור עליו, שנגיש לו את העזרה והסיוע הנדרש - וכך נעשה. אני מצפה מהציבור להמשיך לגלות משמעת אזרחית, אחריות אישית וערבות הדדית - רק ביחד, במאמץ משותף, נצליח לבלום את התפשטות הנגיף".