יותר מ-200 אנשים בשנה זוכים להציל חיים ולתרום מח עצם לאדם חולה סרטן, שלי וייס זכתה לעשות זאת פעמיים להעניק לשרה לביא את חייה בחזרה. כשהשתיים נפגשו, שנה לאחר ההשתלה השנייה, שרה התקשתה לתאר את רגשותיה במילים. "כבר לא האמנתי שאצא מהמצב הזה", סיפרה שרה בהתרגשות לאחר שפגשה את שלי לראשונה. "ואז באת והענקת לי חיים חדשים". על כך השיבה לה שלי: "כשהודיעו לי גם בפעם השנייה, ישר אמרתי כן שאני רוצה לתרום".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

חייה של שרה לביא בת ה-70 לא היו פשוטים, לפני כ-28 שנה איבדה את ביתה בת ה-24 בתאונת דרכים איומה - מאז חייה השתנו ללא היכר. לדבריה, הבשורה שהיא חולה בסרטן לא הפתיעה אותה, אך דווקא טיפולי הכימותרפיה הקשים שעברה כמעט הכריעו אותה ורק נכדיה ובנה נתנו לה את הכוח להמשיך ולהיאבק על חייה.

חיי השתיים נקשרו לראשונה לפני כשנתיים וחצי, בעת ש-וייס השתחררה מצה"ל וקיבלה שיחה ממספר לא מזוהה. היא לא ידעה שהשיחה הזו מהמאגר הלאומי לתורמי מח עצם של עזר מציון, תבשר לה שהיא נמצאה מתאימה לתרום ולהציל את חייה של שרה. "תמיד רציתי לתרום דם ולא יכולתי בגלל חוסר ברזל", סיפרה. "כשהבנתי שהתרומה הראשונה שלי הולכת להיות מח עצם ולהציל חיים, לא חשבתי פעמיים - ישר אמרתי כן".

"חששתי שגם הפעם השניה לא תצליח"

אבל אחרי התרומה הראשונה של שלי, רופאיה של שרה, בהובלת ד"ר ישי עופרן, שליווה אותה לאורך תקופת המחלה ראו חזרה של תאים סרטניים והחליטו לנסות ולבקש משלי לחזור על ההשתלה. "כשאמרו לי שאני צריכה לתרום שוב - חששתי שזה לא הצליח ואולי גם הפעם השנייה לא תצליח", סיפרה שלי בעיניים נוצצות. "אבל איך אפשר להגיד לא כשאומרים לך שאתה יכול להציל חיים. זו זכות להציל אדם אחד ובוודאי משפחה שלמה - יש לה נכדים, ילד, בעל ואחות, שמאוד אוהבים אותה".

שלי ויס ביום ההתרמה ‎ (צילום: עזר מציון)
שלי ויס ביום ההתרמה ‎ | צילום: עזר מציון

מאז התרומה השנייה עברה כבר שנה ומצבה של שרה השתפר משמעותית. בעקבות כך, מפגש בין שתי הנשים התאפשר, ולראשונה זכתה שרה לפגוש את הצעירה שהצילה את חייה. "אני חייבת לך את החיים שלי, כל מה שיש לי היום זה הודות לך" אמרה שרה. "אני כבר לא האמנתי שאצא מזה ואז מצאו לי אותך. זה כאילו יש לי בת חדשה עכשיו".

"מעבר לחשיבות האדירה של המאגר הלאומי לתורמי מח עצם של עזר מציון בהצלת חיים, הוא גם בעל חשיבות חברתית ישראלית מאחדת ומחברת בין כלל הישראלים", סיפרה ד"ר ברכה זיסר מנהלת המאגר. "הוא מחבר משפחות חדשות של תורמים ונתרמים מכל מגוון האוכלוסייה הישראלית. ההתגייסות הזו של הישראלים ללא תנאים וללא היסוס לתרום ולהציל חיים היא איננה מובנת מאליה".

ליצירת קשר עם הכתבת: avivitm@ch2news.co.il