בהלת התפרצות הקורונה: משרד הבריאות הודיע היום (שני) שהחליט להמליץ להוציא אזהרת מסע - גם  לאיטליה. "אנחנו מאוד מוטרדים ממה שקורה באיטליה וגם באירן", אמר מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב. "הנגיף פורץ גבולות בינלאומיים ומזה החשש". ממשרד החוץ נמסר שהוחלט להוציא המלצה לשקול ביקורים בצפון איטליה בזמן הקרוב במחוזות הנגועים ולהתעדכן במצב במדינה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"עקב התפשטות נגיף הקורונה במספר מחוזות בצפון איטליה ובהמשך להחלטת ממשלת איטליה על התנהגות מונעת, ממליצים לכל מי שמתכנן נסיעה לצפון איטליה לשקול את נחיצותה בעת הנוכחית", נכתב בהודעת משרד החוץ. עוד קוראים במשרד לישראלים להתעדכן בנוגע להנחיות הרשויות באיטליה.

עוד הדגישו במשרד החוץ כי עד כה שבעת המחוזות באיטליה שהוכרזו כ"בעייתיים" ברמות שונות של סיכון נמצאים בצפון המדינה: לומברדיה, ונטו, אמיליה-רומניה, פיאמונטה, פריולי-ונציה-ג'וליה, טרנטינו-אלטו-אדיג'ה, ליגוריה.

מנכ"ל משרד הבריאות נשאל גם מדוע משרד הבריאות התמהמה עם ההנחיה לבידוד של ישראלים ששבו מאיטליה. "איטליה היא מקרה מיוחד", טען בר סימן טוב. "היא מדינה פתוחה לכל אירופה, מדינה תיירותית. גם אם תהיה הנחיה לבידוד ביתי כזה, ואיסור על הגעת נוסעים מאיטליה - אז הם יכולים פשוט לקחת רכבת למדינה שכנה, ולטוס לישראל משם, ולכן לא ברור מה תהיה היעילות של מהלך כזה".‎

בר סימן טוב התייחס גם למאמצים העולמיים לפיתוח חיסון לנגיף. "אנחנו מניחים שזה ייקח זמן עד שיהיה חיסון", אמר. "לכן זה לא משהו שאנחנו יכולים להסתמך עליו כשאנחנו מתכננים את ההתמודדות עם וירוס הקורונה".

בתוך כך, הבוקר החלו צוותים של מגן דוד אדום להגיע לבתים של אזרחים שנמצאים בבידוד ודיווחו על תסמינים מחשידים. אנשי מד"א לקחו מהם דגימות על פי הוראות משרד הבריאות. במד"א עדכנו שמרגע פתיחת המוקד המיוחד התקבלו בו יותר מ-15 אלף פניות.

חשש להתפשטות נגיף הקורונה בישראל
היערכות להתפשטות הנגיף בישראל | צילום: אבשלום שושני, פלאש 90

אתמול עברו 75 פרמדיקים של מד"א הכשרה לביצוע בדיקות להימצאות הנגיף. עד כה נלקחו כשלושים דגימות. עד רגע זה לא התקבלו בארץ תשובות חיוביות לנגיף הקורונה, למעט מאלו שהגיעו בשבוע שעבר מהספינה ביפן.

מנכ"ל מד"א, אלי בין: "החל מהבוקר אנו פועלים לצורך לקיחת דגימת ריריות מהשוהים בבידוד שפיתחו תסמינים, על מנת לבדוק אם נדבקו בנגיף. לא כל אדם הנדרש להיות בבידוד נזקק לבדיקות אלו, אלא רק אנשים שעל פי הנתונים רופא משרד הבריאות החליט שיש בכך צורך. אנו עובדים בשיתוף פעולה ובתיאום מלא עם כל הגורמים כדי לעמוד בחזית המאמץ הלאומי למניעת התפשטות הקורונה בישראל".

השתתפו בהכנת הידיעה: עמית ולדמן וקרן בצלאל.