לא מכת ברק, אלא כדור אש שמיימי: אמש (שלישי) תועד בשמי הארץ אור כחול, חזק ומהיר בשמיים. בתיעוד מהאירוע נראה הבזק כחול ועגול ש"צונח" במהרה אל הקרקע: הסרטון המרשים הופץ ברשתות החברתיות והעלה סימני שאלה רבים - ובירור ראשוני מעלה כי מדובר במטאור.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

האירוע תועד אתמול בסביבות 22:00 בלילה בכביש 6, סמוך למחלף עירון צפונה - ובשיאו של מזג האוויר הסוער. נוסעים ראו אור כחול בשמיים ודיווחים רבים התקבלו על האירוע למוקד הארצי.

העברנו את הסרטון לעיונו של ד"ר יגאל פת-אל מהאגודה הישראלית לאסטרונומיה. "אכן. נראה כמו מטאור - מה שנקרא כדור אש (בוליד)", קבע לאחר צפייה בתיעוד.

יגאל פת-אל
יגאל פת-אל, ארכיון | צילום: חדשות 2

"זו יכולה להיות אבן קטנה שנשרפה כליל באטמוספירה, במשקל של כמה קילוגרמים", הוסיף. למרות שהנהגים והגולשים הופתעו מהמראה, פת-אל ציין כי לא מדובר באירוע נדיר במיוחד. 

ד"ר דיאנה לאופר, המנהלת המדעית של מצפה הכוכבים בגבעתיים‎, אמרה בשיחה עם החדשות 12: "או שזה כדור ברק, כי אתמול היה מאוד סוער, או שזה באמת מטאור בגודל של כ-5 סנטימטרים שהתפרק ונפרק באטמוספירה והוא יוצר אור זוהר".

ד"ר לאופר הוסיפה כי הגעת גופים שמימיים לכדור הארץ אינה נדירה: "רובם קטנים והם נשרפים באטמוספירה, כדור הארץ כל הזמן 'מופגז' על ידי גופים. אנחנו לא תמיד מרגישים אותם אבל ניתן להגיד שכדור הארץ 'משמין' ב-40 טונות של אבק מטאוריטים בכל שנה. יש מטרי מטאורים שאנחנו יודעים עליהם ויש גם מטאורים ספוראדיים וגם בזמן מטר יכול להגיע משהו לא מתוכנן – הם לרוב מאוד קטנים ולא רואים אותם".

144 בני אדם מקפריסין, לבנון והסביבה דיווחו אמש על תיעוד המטאור. מהאגודה הישראלית לאסטרונומיה נמסר: "קיבלנו דיווחים שהמטאור נצפה גם מקפריסין ולבנון. זה אומר שזה אבן די גדולה שאולי שרידים ממנה הגיעו לקרקע (מטאוריטים)".

אבי בלסברגר, מנהל סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע, אמר היום: "מדובר בתופעה שרואים בעיקר במטרי מטאורים מסוימים במהלך השנה. כדורי אש כאלה נוצרים כתוצאה ממטאורידים גדולים יחסית: גופים קטנים שחודרים לאטמוספרה של כדור הארץ. המהירות הגבוהה יוצרת חיכוך בינו לבין האוויר, עד שהמטאוריד נשרף. כך נוצר מטאור מסוג כדור האש שאנו רואים בשמים. בשבוע החלל הישראלי שיתקיים שבוע הבא יוכל הקהל הרחב להגיע לפעילויות הפתוחות  במצפי הכוכבים ברחבי הארץ לשמוע לראות ולגעת בחלל.‎