המהנדסים של חברת "מקורות" ביצעו אתמול (שלישי) בדיקות ראשוניות כדי לאמוד את תקינות סכר דגניה, שהוקם ב-1931 ומאז נפתח רק פעמיים – ב-1969 וב-1992. זה קורה כיוון שכמויות הגשמים המפתיעות בחורף האחרון הכניסו את כולם לכוננות, לקראת האפשרות שהכינרת תתמלא כבר השנה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במסגרת אותה בדיקה, סכר דגניה, ששומר כבר דורות על גובה המפלס בכינרת, התרומם היום לאט-לאט ונפתח לרווחה. יואב דקל, מנהל מרחב צפון ב"מקורות" אמר: "אנחנו צופים שיש סבירות גבוהה שצריך לפתוח השנה את הסכר, כרגע זה בדיקת מערכות בלבד. זה בוודאי לא יקרה בחודש הקרוב אבל אירוע גשם עוצמתי אחד יכול לשנות את כל התמונה".

הכינרת לפני שנתיים והיום
הכינרת, אז והיום | צילום: מתוך עמוד היוטיוב של אסף גרינולד, טופליין תקשורת

מפלס הכינרת עומד היום על גובה מינוס 210 מטרים ו-59 סנטימטרים. מתחילת החורף נוספו לכינרת כבר יותר ממטר ושלושים סנטימטרים. הנוף בכינרת משתנה, והשאלה הגדולה היא האם הכינרת תתמלא לחלוטין עוד בחורף הזה.

ד"ר עמיר גבעתי מחברת קליימסל, אמר: "גם אם זה לא יקרה השנה ופברואר יהיה ללא סערות, יש סיכוי גבוה מאוד שיקרה שנה הבאה כי הכינרת תרד בצורה מתונה. מספיקה שנה ממוצעת בשנה הבאה נפתח את סכר דגניה".

אפילו אם לא ירד יותר גשם עד סוף החורף, הכינרת תמשיך ותעלה בעוד כמטר לפחות כתוצאה מהזרימות בנחלי הצפון.החשיבות של פתיחת הסכר בזמן היא קריטית, כי תזמון לא נכון עלול להביא להצפה של טבריה והיישובים השכנים.‎