"הרבה שחזרו מתאילנד כבר היו במקומות ציבוריים, נתמודד": ישראלים שחזרו לאחרונה מתאילנד ושמעו על ההנחיות החדשות של משרד הבריאות לפיהן עליהם לשהות בבידוד גם אם לא הופיעו אצלם תסמיני מחלה מגיבים להנחיות החדשות

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אני נמנעתי עד כה לפגוש חברים ומשפחה ומודד חום כמה פעמים ביום", מספר ירדן שחזר מתאילנד בשבוע שעבר בשיחה עם חדשות 12, "אבל מלא כבר חזרו משם ולא היו בבידוד אז זה די דבילי מבחינתם".

"אם זה מה שנצטרך לעשות אז אין בעיה, כי להדביק את המשפחה זה יותר מבאס", אמר. "לא נזהרתי או חס וחלילה כאילו זה עבר אליי, אז אם זה מה שצריך לעשות – נתמודד".

ההיערכות לנגיף הקורונה שמתפשט בתאילנד
הנחיות חדשות גם לחוזרים מתאילנד ומדינות נוספות | צילום: רויטרס

לדבריו, הוא ממילא די בבידוד: "רק היום יצאתי מהבית למקום ציבורי אחרי שבוע. גם ככה אף אחד לא רוצה לפגוש אותנו".

שי, ישראלי ששוהה בימים אלה בתאילנד ואמור לחזור מהמדינה בשבוע הבא: "בין כה וכה תכננתי ללכת להיבדק רק למען הסר ספק, למרות שאני בטוח שהכל טוב".

"אם זה מה שהחוק ידרוש ברור שאעשה את זה", הוא מבהיר, "אני גם לא ארצה לסכן את המשפחה שלי עד שאדע בוודאות שהכל טוב".

 גם מי שחוזר מתאילנד, סינגפור ומדינות נוספות במזרח צריך להיות בבידוד 

לחדשות 12 נודע היום כי משרד הבריאות מרחיב את ההנחיות. בנוסף לחוזרים מסין, מעכשיו גם מי שחוזר מתאילנד, סינגפור ומדינות נוספות - יתבקש להישאר בבידוד בבית במשך שבועיים‎.

ההנחיה הנוכחית כרגע לחוזרים מהמדינות הללו שאינן סין עם תסמינים של מחלה כלשהי, היא ללכת להיבדק אצל רופא ולא להיות במגע עם אנשים, וכל זאת במקביל לעדכון של בית החולים על עצם הביקור באותן מדינות שבהן התפרץ הנגיף.

שדה התעופה בצ'נגדו, סין
לא רק החוזרים מסין צריכים לשהות בבידוד | צילום: B.Zhou, ShutterStock

נכון להיום, ישראל פרסמה אזהרת מסע גורפת רק לסין, וקראה לאזרחים לשקול נסיעה למדינות תאילנד, יפן, הונג קונג, סינגפור, מקאו, דרום קוריאה וטיוואן (בנוסף לסין). ההנחיות כרגע לחוזרים מאותן מדינות רלוונטיות למי שהופיעו אצלו אחד התסמינים הבאים: חום מעל 38 מעלות, שיעול, קושי בנשימה או תסמין נשימתי אחר.

אותם אנשים שהופיעו אצלם תסמינים, צריכים כאמור לגשת למרפאה או לבית חולים, בתיאום והודעה מראש על ההגעה, תוך כיסוי האף והפה במסכה או בבד והימנעות ממגע עם הסובבים אתכם, להימנע מנסיעה בתחבורה ציבורית ולהתנהג בהתאם להוראות המפורטות באתר המשרד. מי שהיה בסין במהלך 14 הימים האחרונים נדרש להשאר בבידוד בית עד להשלמת 14 ימים ממועד השהייה בסין ולדווח על כך למשרד הבריאות.

ההיערכות לנגיף הקורונה שמתפשט בתאילנד
ההיערכות לנגיף הקורונה שמתפשט במזרח‎ | צילום: רויטרס

באשר למי שחוזר מסין במהלך ה-14 יום האחרונים, גם אם לשהות קצרה, משרד הבריאות מורה שלא לצאת למרחב הציבורי ולא לשהות במקומות ציבוריים - ובכלל זה מוסדות חינוך, מקומות עבודה, תחבורה ציבורית, מקומות בילוי וקניות, בתי חולים ומרפאות. "הנחייה זאת ניתנת בשל התפשטות המחלה הנגרמת על ידי נגיף הקורונה בסין ובמדינות נוספות וכדי למנוע ככל שניתן התפשטותה בישראל", נמסר.